Erdoğan: Batı, Darbeci Sisi'ye Karşı Tavrını Koymuyor, Mısır Eski Mısır'a Dönüyor…

İSTANBUL (ANKA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye verilen idam cezasına ilişkin, “Mısır eski Mısır'a dönüyor. Eski Mısır'ın ne olduğunu biliyorsunuz değil mi? Sisi'ye karşı durulamıyo

Haberler 16.05.2015, 16:56
Erdoğan: Batı, Darbeci Sisi'ye Karşı Tavrını Koymuyor, Mısır Eski Mısır'a Dönüyor…

İSTANBUL (ANKA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye verilen idam cezasına ilişkin, “Mısır eski Mısır'a dönüyor. Eski Mısır'ın ne olduğunu biliyorsunuz değil mi? Sisi'ye karşı durulamıyor. Batı, darbeci Sisi'ye karşı tavrını ortaya koymuyor.  Kendisi bu idam kararlarına seyirci kalıyor, buna karşı bir uygulama yapmıyor. Kendileri hep beraber bir araya gelip yine müşterek dayanışma içinde pozlarını veriyorlar” ifadelerini kullanarak sert tepki verdi.

İstanbul Sultangazi’de katıldığı açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sultangazi’de yapılan yatırımlarla ilgili bilgiler verdi. Erdoğan konuşmasında, tesislerden bir tanesinin kendisi için büyük öneme sahip olduğunu da vurgulayarak, “Buradaki kardeşlerimize bir imam hatip okulu sözü vermiştik. İnşaat devam ederken Türkiye üzerine kara bulutlar çöktü. 28 Şubat dene o karanlık dönemde okuduğum şiir sebebiyle mahkemelerde yargılandım ceza verdiler. Temelini attığımız imam hatip lisesi yapımı durduruldu. İnşaat kaderine terk edildi. Sonra Türkiye’de devran değişti. Tarihe gömülmek istenen şahsımı sizler başbakanlığa getirdiniz, ardından cumhurbaşkanı yaptınız. 28 Şubat darbecileri ise tarih oldu” ifadelerini kullandı.

-“BATI, DARBECİ SİSİ'YE KARŞI TAVRINI ORTAYA KOYMUYOR”-

Erdoğan, Muhammed Mursi’ye verilen idam cezasına ilişkin de sert ifadeler kullandı. Erdoğan, “Bugün bir olay daha oldu. Az önce onu duydum. Mısır'da halkının yüzde 52 oyuyla Cumhurbaşkanı seçilen Mursi ile ilgili maalesef idam kararı vermişler. Burada enteresan bir şey var. Mısır eski Mısır'a dönüyor. Eski Mısır'ın ne olduğunu biliyorsunuz değil mi? Batı, darbeci Sisi'ye karşı tavrını ortaya koymuyor.  Kendisi bu idam kararlarına seyirci kalıyor, buna karşı bir uygulama yapmıyor. Kendileri hep beraber bir araya gelip yine müşterek dayanışma içinde pozlarını veriyorlar. Bütün bu gidişe şekil verecek Türk milleti. Onun için 7 Haziran çok önemli” şeklinde konuştu.

İktidara gelmeden önce Merkez Bankası’nın kasasında 27.5 milyar dolar olduğunu, şimdi bu rakamın 122 milyar dolara ulaştığını kaydeden Erdoğan, “Birileri bu kasadaki paraya göz dikmişler. Bunları nasıl sıfırlarız diye bunların gayreti içindeler. İstanbul’u biz tertemiz hale getirdik. Edirnekapı ekmek fabrikasında sıçanlar cirit atıyordu. Oralardan hamur yoğuruyorlardı. Ve o ekmeği satıyorlardır. Biz cebeci ekmek fabrikasını kurduk ve İstanbul’ a ekmek dağıtmaya çalıştık” dedi.

-“AYAK KAYDI MI KÖTÜ KAYAR, NE OLURSAN OL KAYAR”-

“‘Kâbe Arapların olsun bize Çankaya yeter” diyen bir zihniyetin var olduğuna da dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Şimdi de terör örgütünün arkasında olduğu bir hareket o da Taksim işçilerin Kâbesi’dir, diyor. Bizim Kâbe’miz Mekke’dedir. Ben buradan Kürt kardeşlerime sesleniyorum. Bu oyuna gelmeyeceksiniz değil mi, bu oyunu bozacaksınız değil mi? Geçen hafta Van, Diyarbakır, Batman'ı gezdim. Hep tehdit tehdit tehdit… Ondan sonra "demokrasi, barış, özgürlük" diyorlar.  Şimdi 6-8 Ekim’deki olaylar görmemek mümkün mü? 40-50 vatandaşımızın ölümüne neden olanları görmemek mümkün mü? Benim samimi dindar Kürt kardeşlerim var. Diyarbakır’da sözde müftü bunların adayı oluyor. Partimin dini zerdüştlük olsa yine oradan aday olurdum diyor. Şu hale bakın. Ayak kaydı mı kötü kayar, ne olursan ol kayar. İblis’in ayağı nasıl kaydıysa o da öyle kayar, bu işin lamı cimi yok. Sadece kuru kuruya 7 Haziran’da oyumuzu verelim yok. Yılmak yok. Korkuyu korkutacaksınız. Bu önemli. Onun için şurada az bir zaman kaldı.”

-“TÜRKİYE’NİN ÜZERİNDE KİMSE OPERASYON YAPAMAZ”-

Türkiye’nin üzerinde kimsenin operasyon yapmasına izin vermeyeceklerini söyleyen Erdoğan, “Yapanlar karşısında bizleri bulur. Silahlı Kuvvetlerimizi bulur. Güvenlik güçlerimizi bulur ve bedeli ağır olur” dedi.  (ANKA)

(AR/ORH)

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@