Emeklilik Hakkını Elde Edemeyen Vekile Prim Müjdesi

1 Kasım seçimlerinde listelere giremeyen ya da seçilemeyecek sırada olan milletvekillerine prim müjdesi…

Haberler 01.10.2015, 11:22
Emeklilik Hakkını Elde Edemeyen Vekile Prim Müjdesi

ANKARA (ANKA)- 1 Kasım seçimlerinde listelere giremeyen ya da seçilemeyecek sırada olan milletvekillerine prim müjdesi… Emeklilik hakkını elde edemeyen milletvekillerin 4 yıl boyunca Başbakanlık Müsteşarına endeksli primi; Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi çalışması olmayanların tamamı TBMM bütçesinden karşılanacak.

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz imzasıyla milletvekillerine “dönem sonu işlemleri” başlıklı bir yazı gönderildi.

-VEKİLLERE ÖZLÜK HAKLARI HATIRLATILDI-

Yazıda; 25. Yasama Döneminin 1 Kasım 2015 tarihinde sona erecek olması nedeniyle 26. Dönemde aday olmayan, aday olup tekrar milletvekili seçilemeyen veya yeniden seçilen milletvekillerinin özlük hakları ile ilgili hususlara yer verildi.

-MİLLETVEKİLLİĞİNDEN DOLAYI EMEKLİ AYLIĞI ALMAKTA İKEN YENİDEN SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİ-

Buna göre; emekli aylığı almakta iken yeniden seçilen milletvekillerinden, almış oldukları ödenek ve yolluk geliri dışında, vergi mükellefi olarak iş yapanlar ile yapacakların (şahıs veya diğer şirket ortakları) 5510 sayılı Kanunun 30'uncu maddesi gereğince emekli aylıklarından sosyal güvenlik destek primi kesilmesi için (1 Kasım 2015 tarihi itibarıyla yaklaşık aylık kesinti 320 TL) bağlı bulundukları İl Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmeleri gerekecek.

-EMEKLİ AYLIĞI ALMAKTA İKEN SEÇİLEMEYEN MİLLETVEKİLLERİ-

Emekli aylığı almakta iken seçilemeyen milletvekilleri için de, “Milletvekilliği sona erenlerden vergi mükellefi olarak iş yapanlar veya yapacakların (şahıs veya diğer şirket ortakları) 5510 sayılı Kanunun 30'uncu maddesi gereğince emekli aylıklarından sosyal güvenlik destek primi kesilmesi için (1 Kasım 2015 tarihi itibarıyla yaklaşık aylık kesinti 320 TL) bağlı bulundukları İl Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmeleri gerekmektedir. Bir işverene bağlı olarak çalışacakların sosyal güvenlik destek primi alacakları maaştan işverence kesilecektir” denildi.

-EMEKLİLİK HAKKINI ELDE EDEMEYEN MİLLETVEKİLLERİ-

Emeklilik hakkını elde edemeyen milletvekilleri, bu görevlerinin sona erdiği tarihten itibaren 30 gün içinde SGK'ya müracaat edecek.

Erkekte 25, kadında 20 yıllık hizmet yılının dolumuna kadar olan süre içerisinde 4 yıl boyunca Başbakanlık Müsteşarına endeksli primin; Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi çalışması olmayanların tamamı, vergi mükellefi olarak iş yapanlar ile bir işverene tabi olarak çalışanların ödedikleri primler ile Başbakanlık Müsteşarına ödenen prim arasındaki farkı TBMM bütçesinden karşılanacak.

Yazıda, her milletvekilinin durumu farklılık arz ettiğinden, söz konusu primin TBMM'ce ödenip, ödenmemesi ile ilgili bilgiyi Milletvekili Hizmetleri Başkanlığı Milletvekili Özlük İşlemleri bölümünden bizzat kendilerinin almalarının büyük önem arz ettiği ifade edildi. (ANKA)

(MG/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@