Elif Doğan Türkmen: 'Kadın Düşmanlığının Sor Örneği'

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerinin çeşitli illerde Valilik kararlarıyla yasaklanmasını eleştiren CHP’Lİ Elif Doğan Türkmen; “Kadın Düşmanlığının Sor Örneği” dedi.

Haberler 07.03.2016, 17:01
Elif Doğan Türkmen: 'Kadın Düşmanlığının Sor Örneği'
8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerinin çeşitli illerde Valilik kararlarıyla yasaklanmasını eleştiren CHP’Lİ Elif Doğan Türkmen;
“Kadın Düşmanlığının Sor Örneği” dedi.

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen, 8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinliklerinin çeşitli il Valiliklerince yasaklanması kararına tepki gösterdi. TÜRKMEN; iktidarın, artık en masum demokratik eylemlere bile tahammül edemediğini, kadını ötekileştiren politikalarına her geçen gün yenilerini eklediğini belirterek, “8 Mart Etkinliklerinin yasaklanması, iktidarın kadın düşmanlığının son örneğidir” dedi.

Ankara, İstanbul, Şanlıurfa ve Batman ilerinde; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yapılacak yürüyüş ve etkinliklerin valiliklerce yasaklama kararı hakkında bir açıklama yapan TÜRKMEN şunları söyledi:

“8 Mart; tüm dünyada ve ülkemizde bu yıl yasaklama getirilen illerimiz de dahil olmak üzere çeşitli etkinlik ve programlarla bu güne kadar hep kutlanmıştır. AKP İktidarının; yasakçı anlayışı, başta kadınlar olmak üzere toplumun tüm kesimlerini canından bezdirmiştir. Bu antidemokratik yasakçı karar; iktidarın demokratik ve en masum eylemlere bile tahammül edemeyen kara zihniyetinin yeni bir yansımasıdır.

14 yıllık devri iktidarında kadına uygulanan şiddet, tecavüz, cinsel istismar ve cinayetlerde patlama yaşatan ve kadın cinayetlerinin yüzde 1400 oranında artmasına neden olan AKP, her türlü eylem, söylem, politika ve yasak kararlarıyla gericiliği ve kadın düşmanlığını körüklemeye devam etmektedir.
Kadının nasıl yaşayacağından ne giyeceğine, nerede güleceğine, kaç çocuk doğuracağına kadar sınır çizmeye kalkan, aile yaşamından eğitim hayatına, sosyal yaşamdan iş hayatına kadar cinsiyet ayrımcılığı yapan iktidar,  kadına karşı yapılan her türlü insan hakları ihlalinin zeminini oluşturan politikalarını her fırsatta hayata geçirmektedir.

Yasaklama, baskı, sindirme şeklinde  her türlü antidemokratik yöntem ve uygulamaların yeni mağduriyetler yaratmaması için, haklarımız için en önemlisi de geleceğimiz için; demokrasiye ve eşit yurttaşlığa gönülden bağlı kadın erkek herkes birlikte mücadele etmeli, meydanı, meydanları AKP iktidarına bırakmamalıdır”

8 Mart’ın kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olma mücadelesinin başlangıcı ve sembolü olduğunu da ifade eden TÜRKMEN, “gerçek demokrasi, gerçek barış ve huzurlu bir sosyal yaşam,  kadın olmadan sağlanamaz. Bu vesileyle, dünyayı sevgiyle dolduran tüm kadınlarımızın, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum” dedi.
 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@