Elektrik Kesintisinin Maliyeti 600 Milyon Dolar

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, “6 saatlik elektrik kesintisinin maliyeti 600 milyon dolar yani 1,5 milyar TL değerinde. Bu 1,5 milyar TL’lik kaynak kaybının sorumlusu kötü yönetimdir” dedi. Bök

Haberler 01.04.2015, 09:45
Elektrik Kesintisinin Maliyeti 600 Milyon Dolar

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, “6 saatlik elektrik kesintisinin maliyeti 600 milyon dolar yani 1,5 milyar TL değerinde. Bu 1,5 milyar TL’lik kaynak kaybının sorumlusu kötü yönetimdir” dedi.

Böke, Türkiye’yi genelindeki elektrik kesintisine ilişkin yaptığı açıklamada, bunun son 12 yıldır yanlış uygulanan özelleştirme politikalarının somut sonuçlarından birisi olduğunu belirtti. 6 saat süren elektrik kesintinin ekonomik maliyetlerinin çok yüksek olduğunu ifade eden Böke, bir yılda 800 milyar dolarlık üretim yapıldığını belirterek, “6 saatlik elektrik kesintisinin maliyeti 600 milyon dolar yani 1,5 milyar TL değerinde. Bu 1,5 milyar TL’lik kaynak kaybının sorumlusu kötü yönetimdir” dedi.

Türkiye ekonomisinin gömüldüğü karanlığın sadece elektriklerin kesilmesinden kaynaklanmadığını belirten Böke, “Türkiye’de üretimin uzun süredir zaten durma noktasına geldiğinin sinyallerini alıyoruz. Mart 2015’te ihracat önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13.4 azaldı. TÜİK rakamlarına göre Türkiye, 2014'te sadece yüzde 2,9 oranında büyüdü. Yeni siparişler, fabrika çıkışları, istihdam, tedarikçilerin teslim süresi ve satın alma stokları gibi göstergelerden elde edilen İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) son altı yılın en düşük seviyesine geriledi” dedi.

-"HÜKÜMETİN HERHANGİ BİR EKONOMİK SORUNA ÇÖZÜM ÜRETMESİNİ BEKLEMEK İMKANSIZ"-

Gelir kayıplarının sırf elektrik kesintisinden ibaret olmadığını kaydeden Böke, sanayi üretim endeksinin bir yıl öncesine göre yüzde 2’den daha fazla kayıp belirterek şöyle devam etti:

“3 milyon 145 vatandaşımız işsiz, yaklaşık 3 milyon kişi ise artık bu tablodan bir ümit beslemediği için iş dahi arama gayretine girmiyor, gerçek işsizlik neredeyse her 5 kişiden birisini vuruyor. Saatlerce tüm ülke genelini karanlığa gömen elektrik kesintisinin hangi sorundan kaynaklandığını dahi tespit edemeyen hükümetin herhangi bir ekonomik soruna çözüm üretmesini beklemek artık imkansız.” (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@