Ekonomi Bakanı: Türkiye Ekonomisinin İç Ve Dış Gelişmelerden Bağımsız Olması Mümkün Değildir

ANKARA (ANKA)- Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ekonomisinin, uluslararası sermaye hareketlerinin ser...

Haberler 28.10.2015, 09:55
Ekonomi Bakanı: Türkiye Ekonomisinin İç Ve Dış Gelişmelerden Bağımsız Olması Mümkün Değildir

ANKARA (ANKA)- Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ekonomisinin, uluslararası sermaye hareketlerinin serbest olduğu, Türk lirasının diğer para birimlerine karşı değerinin serbest piyasada belirlendiği, dışa açıklık oranının 2014 yılı itibarıyla yüzde 50’lere ulaştığı bir ekonomi olarak, iç ve dış gelişmelerden bağımsız olmasının mümkün olmadığını söyledi.

MHP Kayseri Milletvekili Ali Kilci, “Son günlerde daha çok Güneydoğu Bölgemizde yaşanan terör olaylarının ülke ekonomisine tahmini zararı ne kadardır?” diye sordu.

Soru önergesini yanıtlayan Ekonomi Bakanı, şöyle dedi:

“Türkiye ekonomisinin, uluslararası sermaye hareketlerinin serbest olduğu, Türk lirasının diğer para birimlerine karşı değerinin serbest piyasada belirlendiği, dışa açıklık oranının (dış ticaret hacmi/GSYH) 2014 yılı itibarıyla yüzde 50’lere ulaştığı bir ekonomi olarak, iç ve dış gelişmelerden bağımsız olması mümkün değildir. Son dönemde ülkemizde yaşanan menfur terör olaylarının manevi kayıpları başta olmak üzere yatırım, istihdam, ekonomik ve sosyal kalkınma açısından olumsuz etkileri açıktır.

Öte yandan, Türkiye ekonomisine yapısal olarak bakıldığında; özellikle 2001 krizinden sonra bankacılık sektörü ve kamu maliyesinde önemli reformların hayata geçtiği ekonomimiz, sağlam temeller üzerinde geliştiğini ve iç ve dış şoklara karşı dayanıklılığını birçok defa ispat etmiştir.” (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@