Ekonomi Bakanı Asgari Ücretteki Formülü Açıkladı

ANKARA (ANKA)- Ekonomi Bakanı ve AK Parti Denizli Milletvekili Nihat Zeybekçi, asgari ücretin 1 Ocak...

Haberler 13.11.2015, 11:40
Ekonomi Bakanı Asgari Ücretteki Formülü Açıkladı

ANKARA (ANKA)- Ekonomi Bakanı ve AK Parti Denizli Milletvekili Nihat Zeybekçi, asgari ücretin 1 Ocak’tan itibaren bin 300 lira olarak uygulanacağını belirterek, “Sektöre bir yük getirmesi de doğaldır, normaldir. Biz orada şöyle bir hesap yaptık, 2016 asgari ücret beklenti zammını üzerine koyarak aradaki farkı bulduk, aradaki farkla ilgili de ne yapılabilir onu gözledik.  Yükü hafifletme anlamında bir paylaşım olacak, hükümetimizin bununla ilgili bir çalışması var” dedi.

TBMM’de kaydını yaptıran Zeybekçi, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

-“1 OCAK’TAN İTİBAREN UYGULANACAKTIR”-

Asgari ücretin 1 Ocak’tan itibaren bin 300 lira olarak uygulanacağını ifade eden Zeybekçi, şöyle dedi:

“Vaatlerimizin kanun gerektirmeyenleri asgari ücret gibi bunlar üç ay içinde mutlaka hiçbir taviz verilmeden uygulanacak, birçoğu yani hemen hemen yüzde 90’lık kısmı vaatlerimizin gerçekleştirilecek.

Asgari ücretin bin 300 lira olarak uygulanması çalışanlarımızın eline bin 300 lira olarak net geçmesiyle ilgili en ufak bir tereddüt yoktur, bu olacaktır ve 1 Ocak’tan itibaren uygulanacaktır. Tabii bunun reel sektöre bir yük getirmesi de doğaldır, normaldir.

Biz orada şöyle bir hesap yaptık, 2016 asgari ücret beklenti zammını üzerine koyarak aradaki farkı bulduk, aradaki farkla ilgili de ne yapılabilir onu gözledik. dün açıkladığım konuda hazine katkı verecek asgari ücrete böyle değil yani asgari ücretin bir kısmını hazine ödeyecek anlamında değil, yüklerle ilgili yani sigorta primleriyle ilgili diğer vergi yükleriyle ilgili bir kısmında indirim yapılarak da bir sonuçta en son da hazineye yani sosyal güvenlik sistemindeki açıkları en son götürüyorsunuz hazine de kapatıyorsunuz yani yük alarak işveren hisselerinde yükleri azaltarak bir paylaşmaya işveren üzerindeki  yükü azaltmaya özel sektörün özellikle ihracatın özellikle KOBİ’lerin çünkü biz Anadolu’daki elli kişi, on kişi, üç yüz kişi çalıştıran küçük ölçekli şirketlerimizin bu konulardan çok daha fazla etkileneceğini düşünüyoruz. Böyle bir paylaşım olacak, yükü hafifletme anlamında bir paylaşım olacak, hükümetimizin bununla ilgili bir çalışması var, net bir şekilde birkaç gün içinde, yeni hükümet açıklansın, kurulsun, yemin törenleri yapılsın, acelesi de yok zaten çünkü 1 Ocak itibarıyla uygulanacağı için bunlar en kısa sürede gerçekleştirilecek yani böyle bir paylaşım olmasını hükümet olarak prensipte çalışıyoruz üzerinde.”

Bir soru üzerine Ekonomi Bakanı Zeybekci, “Yani bu yük getirecektir, buradaki bizim yapmaya çalıştığımız bu yükü hafifletmek” yanıtını verdi.

-“TERÖR BİTENE KADAR”-

Silvan’daki olayların hatırlatılması üzerine Ekonomi Bakanı, “Üzülerek takip ediyoruz bunları. Nasıl ki bir doktor bir operasyonu bir ameliyatı yarıda bırakmazsa bu milletin vücuduna sirayet etmiş olan bu virüsten bu hastalıktan kurtulana kadar bu operasyonlar sonuna kadar devam edecektir, terör bitene kadar ama bu arada tabii ki bu operasyonu yaparken vücuda zarar vermemek lazım yani vücuttan bu virüsü bu hastalığı bu uru temizlerken olabildiğince vücuda zarar vermeden bunu yapmak lazım ki şu anda güvenlik güçlerimiz gerek askerimiz gerek polisimiz bu konuda son derece hassas davranmaktadır” yanıtını verdi. (ANKA)

(MG/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@