Dokuz Ülke Meclisinde Yemin Zorunluluğu Yok

ANKARA (ANKA) - TBMM Araştırma Merkezi’nin 2011 yılında yaptığı araştırmaya göre dokuz ülkede parlamenterlerin yemin etme zorunluluğu yok.

Haberler 22.11.2015, 10:40
Dokuz Ülke Meclisinde Yemin Zorunluluğu Yok

Genel Kurul, Geçici Başkan Deniz Baykal’ın başkanlığında saat 15.00'te toplanacak. TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal, Genel Kurul’un başında ant içememiş olan milletvekillerini ant içmek üzere kürsüye davet edecek. Meclis’in açılışında HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın yemini geçersiz sayılmıştı.

TBMM Araştırma Merkezi’nin geçtiğimiz dönemde yaptığı “Türkiye’de ve Çeşitli Ülkelerde Parlamento Üyelerinin Yemini” başlıklı çalışmada, Türkiye’de ve bazı gelişmiş demokratik ülkelerde, yeni milletvekili seçilenlerin yemin etmelerinin zorunlu olup olmadıkları, zorunlu olan ülkelerde ise bunun usul ve şartları incelendi.

Araştırmaya göre, bu çalışmada yer alan 43 ülkenin 34’ünde parlamenterler yemin ederlerken, dokuz ülkede parlamenterlerin yemin etme zorunluluğu bulunmuyor.

Almanya’da zorunluluk sadece Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlar için geçerli. Finlandiya’da zorunluluk sadece Parlamento Başkan ve başkanvekilleri için geçerli. İtalya’da sadece Cumhurbaşkanı ve Hükümet üyeleri yemin ediyor. (ANKA)

(MG/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@