Doğal Afetler İçin Önerge

CHP, kentleşme ve çevre sorunlarının araştırılarak, planlı kentlerin oluşturulması, doğanın ve çevrenin korunması, doğa tahribatı ve bunun sonucu ortaya çıkan can ve mal kaybına neden olan felaketlerin önlenmesi için gerekli politikaların oluşturulması amacıyla Meclis araştırması açılmasını istedi.

Haberler 27.08.2015, 15:16
Doğal Afetler İçin Önerge

ANKARA (ANKA)- CHP, kentleşme ve çevre sorunlarının araştırılarak, planlı kentlerin oluşturulması, doğanın ve çevrenin korunması, doğa tahribatı ve bunun sonucu ortaya çıkan can ve mal kaybına neden olan felaketlerin önlenmesi için gerekli politikaların oluşturulması amacıyla Meclis araştırması açılmasını istedi.

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinde, 2015 yılının ilk yarısında doğal afetlerde tüm dünyada 16 bini aşkın kişinin hayatını kaybettiği, felaketlerin ekonomik faturasının ise 35 milyar dolar olduğu belirtildi.

Önergede, metropollerin yanı sıra birçok ilçenin  doğal yapı yapımına izin verilen HES’ler ve termik santraller nedeniyle tehdit altında olduğu belirtildi.

2013 yılın ilk altı aylık döneminde 127 afet meydana geldiği,  8 bin 250 kişinin hayatını kaybettiği belirtilen önergede, “16 milyon 416 bin 723 kişi mağdur olmuş ve ortaya çıkan zararların bedeli 45 milyar doları geçmiştir. 2015 yılının ilk aylarında ise Afrika, Asya, Güney Amerika, Avustralya ve Avrupa’da yaşanan sel felaketleri ciddi can ve mal kayıplarıyla sonuçlanmıştır. Yılın ilk altı ayında meydana gelen afetlerde 854’den fazla insan hayatını kaybederken, 300’den fazla insan da kaybolmuştur” denildi.  

Önergede, Artvin’de yaşanan sekiz vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan afetin yok edilen doğanın nasıl bir felakete dönüştüğünün en çarpıcı örneklerinden biri olduğu kaydedildi. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@