Depremzedelere 74 Bin Liralık Fatura Meclis'te

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Bala’da 8 yıl önce meydana gelen depremin ardın...

Haberler 28.10.2015, 14:00
Depremzedelere 74 Bin Liralık Fatura Meclis'te

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Bala’da 8 yıl önce meydana gelen depremin ardından deprem konutları için depremzedelere 74 bin Liralık fatura gönderildiğini belirterek konuyu Meclis’e taşıdı.

Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, “Bala ilçesi ve köylerinde bundan 8 yıl önce  20 Aralık 2007 tarihinde meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki deprem  sonrasında müteahhit aracılığıyla yaptırılan, ancak müteahhidin kaçması sonucu, teslim edildiği yönündeki bilgilendirmelerin gerçeği yansıtmadığı, konutlarda ikametin mümkün olmadığı yaşanarak öğrenilmiştir. Deprem konutları için şimdi depremzedelere 74 bin Liralık fatura gönderildiği ve bunun büyük bir şok etkisi yarattığı ortaya çıkmıştır” dedi.

Depremzedelerin istenen bedelin iptali için Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Toplu Konut İdaresi’ni (TOKİ) dava ettiğini belirten Gök, şöyle dedi:

“Depremzedelerden istenen bedel nasıl tespit edilmiştir? Niçin maliyet yükseltilmiş ve tamamı depremzedelerden talep edilmektedir?

Depremzedelerin mağduriyetini gidermek için gerekli adımlar neden atılmamıştır?

Konutlar elektrik ve su gibi yaşamsal bağlantılar yapılmadan neden teslim edilmiş gibi gösterilmek istenmiştir?

Böylesi felaket zamanlarında devletin mağduriyet ve acılar yaşamış depremzede yurttaşlara kucak açması, onların yaralarını sarmaya çalışması gerekirken, onlara yeni mağduriyetler yaşatan bir tutum alması nedeniyle yurttaşların canını çok acıtan bu yeni sürece son vermek üzere ilgililere bu doğrultuda bir talimat vermeyi düşünüyor musunuz?

Depremzedelerin mağduriyetini ağırlaştıran uygulamaların sorumluları hakkında bir işlem yapacak mısınız?” (ANKA)

(MG/ÖZK)     

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@