Demirtaş'tan Sert Mesajlar

-HDP Lideri Demirtaş, Bingöl’den önemli mesajlar verdi. AK Parti’nin, kendi politikalarıyla isyana sürüklenen halkı bu kez de “İç Güvenlik Paketi” ile engellemeye &ccedi

Demirtaş'tan Sert Mesajlar

-HDP Lideri Demirtaş, Bingöl’den önemli mesajlar verdi. AK Parti’nin, kendi politikalarıyla isyana sürüklenen halkı bu kez de “İç Güvenlik Paketi” ile engellemeye çalıştığını savunan Demirtaş, hükümetin “kendisine özel güvenlik teşkilatı” kurduğunu söyledi ve “Başbakan Davutoğlu, çıkmış her yerde ‘bu yasa çıkacak’ diyor. Bu kadar cinnet halindeler. Her gün gençleri öldürecekler” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında “En fazla gerginlik yaratan, ülkenin Cumhurbaşkanı” değerlendirmesinde bulunan Demirtaş, “Diktatörlük oluşturmaya çalışacaklardır. Tek bir dertleri var, o da Cumhurbaşkanını Başkan yapmak” diye konuştu.

-Demirtaş, İktidara süreç eleştirisinde de bulunurken, “AKP şu anda barış meselesinde seçime oynuyor. Asla ciddiyet yok, adım atma niyeti yok. Olsa zaten parlamentoda ‘güvenlik paketi’ yerine barış paketleri sıraya girerdi. Hükümet çağrı yapma yerine adım atsın” dedi.

BİNGÖL(ANKA) - HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, AK Parti’nin 12 yıldır bedavacılığa alıştığını ifade ederek, “Milletvekillerinin birçoğu hırsızlıkla kazanılmış milletvekilleridir. Halen parlamentoda oy almadığı halde orada oturan milletvekilleri var. Seçim barajının yarattığı imkanlar ve oy hırsızlığıyla parlamentoya gelen birçok milletvekili var. Onlar açısından hırsızlıklar, yolsuzlukla bir şeyi kazanmış olmak problem değil. Ama biz bu irade hırsızlığına daha fazla tahammül edemezdik” dedi.

Bingöl’de seçim çalışmaları kapsamında vatandaşlarla buluşan HDP Lideri Demirtaş, son iki seçimde bağımsız adaylarla katıldıkları parlamentoda çalışmalarını belirli bir aşamaya getirdiklerini belirterek, "Bağımsız girmiş olmanın zorlukları, yarattığı bazı handikaplar vardı. Birincisi; halkın verdiği oyun tamamını yansıtamıyordu. Türkiye’nin her yerinde bağımsız aday gösterme şansımız yoktu. Bu demokrasi ayıbı, Türkiye’deki bu utanç barajı AKP’nin 12 yıllık döneminde düşürülmedi. AKP bu sistemi değiştirmeye yanaşmadı. Çünkü 12 yıldır bedavacılığa alışmıştır. Milletvekillerinin birçoğu hırsızlıkla kazanılmış milletvekilleridir. Halen parlamentoda oy almadığı halde orada oturan milletvekilleri var. Seçim barajının yarattığı imkanlar ve oy hırsızlığıyla parlamentoya gelen birçok milletvekili var. Onlar açısından hırsızlıklar, yolsuzlukla bir şeyi kazanmış olmak problem değil. Ama biz bu irade hırsızlığına daha fazla tahammül edemezdik. Biz halkların vicdanına güveniyoruz dedik ve parti olarak seçime girmenin zamanı gelmiştir. Türkiye’nin tamamından destek alabileceğimizi oy alabileceğimizi Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortaya koyduk" şeklinde konuştu.

-“BÜTÜN SANAYİNİN 3’TE 2’Sİ İSTANBUL’A YAPILIYOR”-

Demirtaş, seçim barajını aşacaklarını, AK Parti’nin tek başına anayasa yapmasını engelleyeceklerini savunarak, şunları kaydetti:

“En tehlikeli şey kendi parti anlayışını bir ülkeye dayatmaktır. Bu anlayış çok tehlikelidir. ‘Halkın çoğunluğunun desteği olmadan yapmayacağım’ demeliydi. Ama bunu demiyorlar. Bugün bütün ezilenlerin teminatı HDP’dir. HDP’nin dışında adalet ve eşitliği savunan bir parti yok. Hiç kimse bütün ezilenlerin hakkını hukukunu savunmaya cesaret edemiyor. Bu kirlenmiş siyaseti, hırsızlığa bulaşmış, sadece kendi ailesinin çıkarlarını gözeten Ankara siyasetini boşa çıkaracağız. Hepsi çıkar peşinde kimse Bingöl’ü düşünmüyor. İşsizlik yoksuzluk onların işine geliyor. O yüzden buraya yatırım yapmazlar. Diyorlar ya ‘ Efendim biz yapıyoruz engelliyorlar’ kim engelliyor. Bütün sanayinin 3’te 2’si İstanbul’a yapılıyor. Karadeniz’e de yatırım yapılmıyor."

-“BİZ YENİ YAŞAMI İNŞA EDİYORUZ”-

AK Parti’nin işsizlik yoluyla halkı İstanbul gibi kentlere göçe zorladığına dikkat çeken Demirtaş, “herkesin kendi toprak ve geçmişinden kopmak durumunda kaldığını” vurgulayarak, “Ya baraj yapıyor senin köyünü boşaltıyor, ya tarımı bitirip seni göçe zorluyor. Bunları yaparak şehirleşmeyi teşvik ediyor. Büyük şehirlerde insanlık insani değerlerini kaybetmesini istiyor. Onların ‘Yeni Türkiye’sinin bu şekilde inşa edilmesine izin vermeyeceğiz. Biz yeni yaşamı inşa ediyoruz. Herkese, her bölgeye biz yatırım yapacağız. Her taraftan insanlar batıya göç etmek zorunda kalmayacak” şeklinde konuştu.

-“CHP VE MHP’YE VERİLEN OY AKP’YE YARIYOR”-

Demirtaş, AK Parti’nin, kendi politikalarıyla isyana sürüklenen halkı bu kez de “İç Güvenlik Paketi” ile engellemeye çalıştığını ifade ederek, hükümetin “kendisine özel güvenlik teşkilatı” kurduğunu söyledi. Demirtaş, hükümet ve Cumhurbaşkanını eleştirerek, “Kendi partisine karşı protesto yapıldığını görüyor ve çıldırıyor. Şimdi buna adam öldürme yetkisi veriyor” diyerek, şöyle devam etti:

“Başbakan Davutoğlu, çıkmış her yerde ‘bu yasa çıkacak’ diyor. Bu kadar cinnet halindeler. Her gün gençleri öldürecekler, şimdiye kadar zaten yüzlercesini öldürdüler ama şimdi daha kolay öldürecekler. Bunu önlemenin tek yolu, HDP’nin parlamentoda çok güçlü bir yere gelmesidir. Kim hesabını CHP ve MHP üzerine kuruyorsa hesabını gözden geçirsin. Onların muhalefet tarzı AKP’ye yaradı. AKP’den daha fazla tekçi oldular. AKP ile ırkçılık yarışına girdiler. Bugün CHP ve MHP’ye verilen her oy AKP’ye yarıyor. AKP’yi durdurabilecek tek parti HDP kaldı.”

-“BARIŞ MESELESİ SEÇİMLERE KURBAN EDİLECEK BİR MESELE DEĞİL”-

Çözüm Sürecine de değinen Demirtaş, “AKP kendi atması gereken adımları atsın. Görünen o ki, seçimde kendine yarayacak bir hamle yaptırmaya çalışıyor. Bu çok tehlikeli bir anlayıştır. Barış meselesi seçimlere kurban edilecek bir mesele değil. Her seçimde AKP oy uğruna barışı heba etmiştir. Oyu aldıktan sonra barış meselesini ertelemiştir. Bu defa da yapmak istediği budur. AKP şu anda barış meselesinde seçime oynuyor. Asla ciddiyet yok, adım atma niyeti yok. Olsa zaten parlamentoda ‘güvenlik paketi’ yerine barış paketleri sıraya girerdi. Hükümet çağrı yapma yerine adım atsın” dedi.

-“DİKTATÖRLÜK OLUŞTURMAYA ÇALIŞACAKLAR”-

HDP’nin herkesi kucaklayan, herkese kapısını açan politikalarının doğru anlatılmasıyla birlikte baraj sorununun ortadan kalkacağını anlatan Demirtaş, şöyle konuştu:

“Buraya demokrasi, batıya milliyetçiliği pohpohlayarak oy almaya çalışacaklar. Tek bir dertleri var, o da Cumhurbaşkanını Başkan yapmak. Bu tür diktatörlük oluşturmaya çalışacaklardır. HDP’nin bu yürüyüşüne güçlü bir iradede konursa Türkiye aydınlık bir geleceğe yürür. Eğer ki, AKP durdurulmazsa, bu çılgınlıkları yapmaya devam edecekler, halkta bu çılgınlıkları kabul etmezse ortaya kaos çıkacak. Cumhurbaşkanının artık ‘tek adam olacağım’ iddiasından vazgeçmesi lazım. En fazla gerginlik yaratan, ülkenin Cumhurbaşkanı.” (ANKA)

(HM/ÖZK)

Anahtar Kelimeler:
demirtaş tan sert mesajlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.