Demirtaş'ın Mandela Önerisine Ak Parti'den Yanıt: Fırsatçılık

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Öcalan için Mandela örneği önerisinde bulunmasına ilişkin, “Bu tür benzetmeler biraz fırsatçılıktır.

Haberler 07.08.2015, 16:49
Demirtaş'ın Mandela Önerisine Ak Parti'den Yanıt: Fırsatçılık

ANKARA (ANKA)- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Öcalan için Mandela önerisinde bulunmasına ilişkin, “Bu tür benzetmeler biraz fırsatçılıktır. Kürtler hiçbir zaman Türkiye’de ikinci sınıf muamelesi görmemişlerdir onun için bu benzetmeler bu yakışıksız benzetmeler Mandela’nın gerçekten asil mücadelesine ırkçılığa karşı vermiş olduğu asil mücadeleden bir pay kapma uyanıklığıdır” dedi.

-“CHP-AKP KOALİSYONU BİR SEÇENEKTİR HALEN TÜKENMEMİŞ BİR SEÇENEKTİR”-

Aktay, TBMM’de basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Koalisyon ve erken seçim konusundaki tartışmaların hatırlatılması üzerine Aktay, "CHP-AKP koalisyonu bir seçenektir halen tükenmemiş bir seçenektir. Pazartesi günü Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu arasında yapılacak olan görüşmeye kadar henüz tükenmiş, tüketilmiş bir seçenek değil halen devam etmekte olan bir seçenek. Henüz bu seçenek tüketilmeden başka bir seçenekler üzerinde birtakım yorumlarda bulunmaya bence şimdilik bizim açımızdan gerek yok” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Öcalan için Mandela örneği önerisinde bulunmasına ilişkin soruya Aktay, “Mandela kimdir, Öcalan kimdir, onların tarihlerine şöyle bakmak gerekiyor. Bu tür benzetmeler biraz fırsatçılıktır yani ne Öcalan’ın bir özgürlük mücadelesi çıkıyor ne de Demirtaş’tan şu ana kadar bir terör örgütüyle ve terör yöntemleriyle arasına mesafe koyan bir şey çıkıyor. Kürtler hiçbir zaman Türkiye’de ikinci sınıf muamelesi görmemişlerdir onun için bu benzetmeler bu yakışıksız benzetmeler Mandela’nın gerçekten asil mücadelesine ırkçılığa karşı vermiş olduğu asil mücadeleden bir pay kapma uyanıklığıdır” yanıtını verdi. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@