Demirtaş: Türkiye Sandık Sonuçlarına Saygı Duymanın Ne Kadar Kıymetli Olduğunu Eminim Ki Anlayacak

Demirtaş: Türkiye Sandık Sonuçlarına Saygı Duymanın Ne Kadar Kıymetli Olduğunu Eminim Ki Anlayacak

Haberler 18.08.2015, 12:31
Demirtaş: Türkiye Sandık Sonuçlarına Saygı Duymanın Ne Kadar Kıymetli Olduğunu Eminim Ki Anlayacak

ANKARA(ANKA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, MHP-AK Parti arasında gerçekleştirilen koalisyon görüşmelerinden de koalisyon kararının çıkmamasına ilişkin, “Sayın Davutoğlu koalisyon seçeneğinin kalmadığını kendisi ifade etti. Dolayısıyla görevi derhal iade etmelidir. Elbette ki Türkiye sandık sonuçlarına saygı duymanın ne kadar kıymetli olduğunu eminim ki anlayacak. Olası bir seçim hükümetinde partimizin yer alıp almayacağını gerçekleştireceğimiz parti toplantımızda da konuşacağız” açıklamasında bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin MYK toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. MHP-AK Parti görüşmesinin de olumsuz sonuçlanması üzerine Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevi derhal devretmesi gerektiğine vurgu yapan Demirtaş, “Sayın Davutoğlu koalisyon seçeneğinin kalmadığını kendisi ifade etti. Bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanına temaülen görevi devretmesi lazım. Dolayısıyla görevi derhal iade etmelidir. Tabi Kılıçdaroğlu bu görevi kabul eder mi etmez mi kendisinin bileceği iş. Fakat 45 gün içerisinde bir koalisyon kurulmayacağı netleşirse seçim hükümetiyle en kısa zamanda erken seçime gitmesi tekrar seçiminde bu defa kalıcı bir sonucun ortaya çıkması için bu defa hepimizin bir gayret göstermesi lazım. Elbette ki bu demokratik bir Türkiye için sandık sonuçlarına saygı duymanın ne kadar kıymetli olduğunu eminim ki anlayacak. Olası bir seçim hükümetinde partimizin yer alıp almayacağını da birazdan gerçekleştireceğimiz parti toplantımızda da konuşacağız. Elbette ki biz ülkenin yönetilmesi konusunda hiçbir sorumluluktan kaçmadık kaçmayız da” ifadelerinin kullandı.

-“TÜRKİYE’NİN BÜTÜN İLLERİ ŞUANDA BARIŞIN BOZULMUŞ OLMASININ RAHATSIZLIĞINI YAŞIYOR”-

Silvan, Şemdinli ve Varto’da son zamanlarda yaşanan terör olaylarına ve gerçekleştirilen operasyonlara ilişkin, “Sürekli heyetlerimiz bölgede çalışmalar yürütüyorlar. Gelinen durum ülkedeki durumun silahla çözümü mümkün değildir. Biz bütün sorunların diyalog ve barışçıl yöntemlerle çözülmesi hususundaki tavrımızı sürdürüyoruz. Bu yönlü yaptığımız çağrıları yineliyoruz. Ortadoğu’nun bu denli kargaşada olduğu bir süreçte hükümet biran önce müzakereye dönmelidir. Biz müzakere ile çözümlemeyecek hiç sorunumuzun olmadığı kanısındayız. Bu kadar büyük bir siyasi körlükle karşı karşıya bırakmaya kimsenin hakkı yoktur. Mutlaka silahların susması lazımdır. Sonrasındaki adımlar ise müzakereye dönüş ve kalıcı barışın sağlanacağı bir çözüm olmalıdır. Hükümet kurulur kurulmaz bir erken seçimde halkın iradesine saygı duyacağız. Fakat barış erken seçimi beklemeyecek kadar acildir. Sadece Şemdinli için değil bu aynı zamanda Kadıköy için de geçerlidir. Bu konak için de taksim için de geçerlidir. Türkiye’nin bütün illeri şuanda barışın bozulmuş olmasının rahatsızlığını yaşıyor. Anneler babalar diyalog ve barış istiyorlar. Bizlere düşen de bunun gereğini yapmaktır. Elbette bu fırtınalı günler geçecektir. Bu günleri atlatmanın yolu da birbirimize sarılmaktır” dedi.

-“HER BİR CAN OYLARIMIZDAN KIYMETLİDİR”-

Merkez yürütme kurulunda Şemdinli ve Silvan konularının da görüşüleceğine vurgu yapan Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Silvan’da çok ciddi operasyonların şehir merkezinde tanklarla ve ağır silahlarla operasyonlar yapıldığı bilgileri geliyor. Durumu değerlendireceğiz. İlçelerle iletişim yok. Elektrik ve telefonlar da kesik. Maalesef durum ciddi. Bu politikalarla barışı sağlamak mümkün değil.  Son terörist kalıncaya kadar gereğini yağacağız söylemleri geçmişte de çok denendi. Bunu söyleyenin kendisi de buna hiç inanmadı. Ama ne kadar oya dönüştürülürüz bunun hesabı yapıldı. Her bir can oylarımızdan kıymetlidir.”

-“PARTİMİZİN KAPISI AÇIKTIR”-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hükümet kurma görevini CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na devretmesi halinde HDP’nin sergileyeceği tavra ilişkin değerlendirmeler yapan Demirtaş, “CHP tabi ki görev alırsa eminim ki partileri ziyaret edecektir. Bu çerçevede bizlerde görüşlerimizi ifade ederiz. Partimizin kapısı açıktır. Tekrar görüşmeye gelebilirsiniz dedik. Kapıları biz kapatmadık biz AKP ye bile kapıları kapatmadık” dedi.

-“HALKIMIZ LÜTFEN TUZAKLARA DÜŞMESİN”-

Demirtaş, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bazı bölgelerde özerklik ilan edildiği iddialarına ilişkin, “Bizim tavrımız şudur; Türkiye’de yerel yönetimlerin güçlendirilmesidir. Merkezi yönetim değil. Tek adam yönetimlerinin de değil mutlakla yerelde halk yönetimlerinin de karar süreçlerine katılabildiği bir yönetim uygun gördük. Ama biz hiçbir zaman bunun bir çatışma ortamında silahla ve şiddetle olabileceğini düşünmedik. Lütfen tuzaklara düşmesinler” açıklamasında bulundu.

-“BU DÖNEM BİZ SEÇİM YARDIMI ALMAYALIM DİYE DİĞER PARTİLERE DE VERMİYORLAR”-

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in olası bir erken seçimde partilerin seçim yardımını alamayacaklarına ilişkin, “Bu dönem biz almayalım diye diğer partilere de vermiyorlar. Ne yapacaklar bakalım herhalde gizli kasalarını açacaklar” dedi. 

Olası bir erken seçimde parti tüzüğüne göre tekrar aday olamayacak olan Demirtaş, bu durumun halkın beklentilerine, siyasi duruma ve parti ihtiyaçlarına göre şekillendirileceğini söyledi.

-“KENDİLERİNE GÜVENİYORLARSA SEÇİMDE REFERANDUM YAPALIM”-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sistem değişti” sözlerine ilişkin, “Çok net bir teklifimiz var, toplantıda netleştireceğiz. Olası seçimde biz seçmenin önün referandum pusulası koyabiliriz. Tek soruluk bir referandum başkanlık sistemini istiyor musunuz istemiyor musunuz? Seçim vereceği partiye ayrı pusulada oy versin. Bakalım halk ne istiyor. Oldubittilerle rejim değiştirilmez, halk istiyorsa değiştirelim, kendilerine güveniyorlarsa seçimde referandum yapalım. Hepimiz çıkacak sonuçlara saygı duyacağız" dedi. (ANKA)(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@