Demirtaş: Pkk'ya Biz Silah Bıraktıracağız

ANKARA (ANKA) - Türkiye’nin gerilime ihtiyacı olmadığını ifade eden eden HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, “Evet, PKK'ya biz silah bıraktıracağız, parlamentoya daha güçlü girip bunu başaracağız” dedi. TBMM’de grup toplantı

Haberler 03.03.2015, 17:52
Demirtaş: Pkk'ya Biz Silah Bıraktıracağız

ANKARA (ANKA) - Türkiye’nin gerilime ihtiyacı olmadığını ifade eden eden HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, “Evet, PKK'ya biz silah bıraktıracağız, parlamentoya daha güçlü girip bunu başaracağız” dedi.

TBMM’de grup toplantısında konuşan Demirtaş, ilk olarak "Bugün Bingöl Üniversitesi'nde 8. gününde açlık grevi eylemindekilere” selam göndererek konuşmasına başladı. "Buradan Bingöl Üniversitesi rektörüne sesleniyorum, çocuklara kalkan eller kırılır. Asla provokasyona mahal verilmeden Bingöl Üniversitesi'ne el atılması gerekir. Buradan Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK'e çağrı yapıyorum" diyen Demirtaş, şöyle devam etti:

“2 gün önce büyük usta Yaşar Kemal'i yitirdik. Kendilerine Allah'tan rahmet diliyorum. Hem ailesine hem de Türkiye halklarına, aslında eserleri 40 dile çevrildiği için tüm dünyaya baş sağlığı diliyorum. Emekçi bir yaşam ve adaletten yana bir mücadele her insana nasip olmaz. Bizler açısından bütün ezilenlerin bütün sömürülenlerin dili kültürü yok sayılanların ustalarını yitirmesi büyük bir kayıp. Bıraktığı miras ise şerefle taşınacak bir mirastır. 1923 belki zorlu koşullardı, o yıllar zor yıllardı. Fakat maalesef bugün değişen pek bir şey olmadı. Yoksulluk devam ediyor.

Bugün 3 Mart TMOBB'un iş cinayetlerine karşı mücadele verdiği bir gün. Emekçiler yine meydanlarda. İş cinayetleriyle ilgili SGK'nın rakamları ile TÜİK'in rakamları arasında büyük fark var. STK'lar buna dikkat etmeli. 10 misli iş cinayeti yaşanmasına rağmen Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sadece bir kazayı gördüğünü kaydettiğini biliyoruz. 74 bin iş kazası. Ama TÜİK 600 bin diyor. Devlet kendi eliyle iş kazasını saklamış.

Türkiye'de ortalama her gün 20 iş cinayeti yaşanıyor. Kayıt dışı olduğu için ya da iş cinayeti diye kayda geçilmediği için yok sayılıyor. En son Torunlar'ı hatırlarsınız, 10 işçi can vermişti. Başbakan bu işin peşini bırakmayacağız demişti. Cezaları verilecek ayrıca bu tür iş kazaları yaşanmayacak demişti. Şu anda tek bir kişi içeride değil. Suçlu mu değil mi bilemeyiz ama 10 işçi orada katledildi 3 ay tutuklu kalıp serbest kaldılar.”

-İŞÇİNİN CANI ÇOK UCUZ-

Hükümeti, “Para babalarına şu mesajı veriyor; Türkiye'de işçi çok ucuz, işçinin canı çok ucuz diyor. 10 işçi ölür 300 işçi ölür rahat ol diyor. Bu mesaj veriliyor. Aynı işçiler, o inşaatta can veren işçiler grev yapmış olsa, hakkını aramak için yolu kapatsa o işçiler orada önce öldüresiye döverler. Sonra içeri atarlar, arkasından ağır cezalar alırlar. İşçiye verilen mesaj da budur” sözleriyle eleştiren Demirtaş, “Kamu çıkarı nedeniyle metal işçilerinin grevini yasaklayanlar bunlar değil miydi? Maltepe Üniversitesi Hastanesi işçileri işten atıldı. Çadır kurdular grev yaptılar. Ne yaptılar, karga tulumba döverek gözaltına alındı. 2 işçinin kolu kırıldı birisinin kolu çıktı. 10 işçiyi öldürenler tutuksuz ama işçi sesini yükselttiği zaman işçinin tepesinde olmaktan imtina etmiyor. Bu ülkede emekten yana olan sendikaların siyasetle kol kola olmaktan çekilmemelidir” diyerek şöyle devam etti:

“Çalışanların durumu böyle ama resmi olarak 3 milyon işsiz var. Reel olarak ise neredeyse 10 milyon civarında işsiz var. Bunların 1 milyonu üniversite mezunu. 15­16 yıl okul okuyan gençler bunlar. Aileler dişinden tırnağından arttırmış. Üniversiteyi bitirmiş bu çocuklar iş yok. 81 ile üniversite yaptık diyorlar. 81 ile üniversite açmanın yarattığı sonuç bu işte. Türkiye'nin yüzde 60'ı 70'i açlık sınırında. Bu insanları ne yapacaklar? Nasıl engelleyecekler, 2 yıl yalanla dolanla götürdün, ekonomi ciddi bir sinyal veriyor. Büyük ekonomik kriz çıkmasın diye sürekli Merkez Bankası'na talimat yağdırıyor. Dolar fırlıyor Cumhurbaşkanı'nın umurunda değil. Yeter ki faiz düşsün konut satışı canlansın işin sonrası kolay diyor. Seçim öncesi krizi olmasın diye elinden geleni yapıyor Cumhurbaşkanı.

Cumhurbaşkanı olarak hangi yasaya dayanarak Merkez Bankası'na talimat veriyorsun? Bu anayasa beni bağlamıyor diyor. Seçimden sonra kendime yasa yapacağım diyor. Bunun için 400'cük vekil istiyor. Başka bir vaadi yok. Bunu durduracak güç HDP. Başka da hiç bir güç yok. Doların yükselişinden dolayı kur farkından dolayı 81 milyar borç atmış durumda. 60 tane saray parası havaya uçtu gitti. Ekonomi Bakanı istifa için gidiyor ama seçime kadar ikna ediliyor. Her gün Cumhurbaşkanı'nın hakaretlerine katlanmak zorundalar. Düşünün bir de Başkan olduğunu. Ya da düşünmeyin, olamayacak zaten.

Seçim öncesinde AKP'yle anlaşmamız yoktur. Biz başkasının ilkesizliği üzerinden yeni bir yaşam inşaa etmeyeceğiz. Her yerde HDP'yi umut olarak, geleceğin kurtuluşu olarak benimsemiş olanlar bizim garantimizdir. Bu halk hareketi Türkiye'nin gerçek teminatı olmuştur. Panik bu nedenle giderek büyüyecektir. Bizi her türlü komplo ve iftira ile yıpratmaya çalışacaklardır. Kendi çirkinlikleri kapatılamayacak boyutta olduğu için bizi engelleyemeyecekler. Bize saldıranlar sadece kendilerini yıpratıyorlar. hükümetin her alandaki yanlışını eleştirmek bizim temel misyonumuzdur. Kimileri HDP'yi yanlış anlatmaya çalışabilir. Ama bizim görevimiz Ana Muhalefet Görevidir. Ve mümkün olduğu ilk anda onun yerine geçmektir. Nasıl yoksul emekçi halk kitlesiyle bu mücadeleyi sürdürdüğümüz farkındayız.”

-“BÜTÜN DÜNYA HDP’Yİ İZLİYOR”-

Türkiye’de sokağa, mahalleye temas eden bir partinin hiç olmadığını iddia eden Demirtaş, “Gerçek bir halk hareketini Türkiye bu kadar yakından görmedi. Bütün dünya bizi izliyor. Proje partisi olarak gelenler bizi başka şeylere inandırmak istiyorlar. Bir halk hareketinin onları süpüreceğini tahmin etmiyorlardır. Biz yeni bir dikta rejimi için iktidara talip değiliz. Katılımcı bir iktidarı yaratmak istiyoruz. Bizim yeni muktedirlere yeni saraylara ihtiyacımız yok. Emek mücadelemiz var. Bizim emekçi iktidarına ihtiyacımız var. Genç arkadaşlarımızın, bu dönemde çalışmalarımıza katkı vermesi çok önemlidir. Biz genç arkadaşlarımıza güveniyoruz” dedi.

Demirtaş Bingöl Üniversitesine ilişkin eleştirilerini ise şöyle sürdürdü:

“Bugün Bingöl Üniversitesi'nde 8. gününde açlık grevi eylemindeki arkadaşlarımıza selamlarımı gönderiyorum. Ben Bingöl Üniversitesi diyorum ama kendisi Elazığ'da kadrolu. Ama kendisi olsa iyi, kardeşi Burhanettin Baydaş'ı rektör yardımcısı yapmış. Mahmut Baydaş öğretim görevlisi. Bu Gıyasettin Baydaş üniversitede şirket kurmuş adeta. Şimdi öğrencilere kan kusturuyor. Kendisi AKP propogandası yapıyor. Bütün üniversite personeline AKP yandaşı gazeteye abone olma zorunluluğu getiriyor. Bu öğrenciler rektörün zulmüne karşı basın açıklaması yaptığında hemen soruşturma açıyor.

Şimdi YÖK Başkanı'na sesleniyorum. Yenilir yutulur şeyler değil. Rektörün kardeşinin rektör yardımcısı olmasına nasıl müsade edersiniz? Bu rektör Kürdoloji Bölüm Başkanlığı yapıyor. Oradan da maaş alıyor. Fen Fakültesi'nden gelmiş 'Zazalar Kürt değil' diye yazı yazmış. Buradan Bingöl Üniversitesi rektörüne sesleniyorum, çocuklara kalkan eller kırılır. Asla provokasyona mahal verilmeden Bingöl Üniversitesi'ne el atılması gerekir. Buradan Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK'e çağrı yapıyorum. Bu politikaları eleştirince süreç karşıtı oldum. Geçen hafta hükümet ve HDP heyeti açıklama yaptı. Biz de ciddi bir emeğimiz var dedik. Elbetteki kesinlikle silahlar susmalı. Bu HDP'nin ve HDP'yi destekleyenlerin en büyük arzusudur. Demokratik siyasetten yanayız ve en kısa sürede bu çağrının yapılması için herkesin hazırlık yapmasını söyledik.

Biz bu hükümetin barış getirmesine inanmıyoruz dedik. Bunu dersen barışı bozma noktasına geliyormuşuz. Hükümetle barış yolunda anlaşamadığımız şey bu: Onlar barışı satmak istiyorlar biz barışı halkımıza armağan etmek istiyoruz. Biz sizin bu ülkeye barış getireceğinize zerre kadar inanmıyoruz. Bu açıklama 7 ay önce yapılacaktı neden yapılmadı? Şu 7 aylık gecikmeyi neden söylemiyorsun?

Neden biliyor musunuz, seçime yakın yapıp barışı pazarlamak için yaptılar. Biz yine de itiraz etmedik. İktidarsın ya. 10 tane hasta tutsağı bıraktırmadın ya. Onların dışarı çıkmasına son nefeslerini anasının babasının yanında vermesini engelledin ya. Hangi adımı attın da bizden hesap soruyorsun? Bugüne kadar hangi barış adımı attınız? Türkiye halklarına ne verdiniz ki ne istiyorsunuz? Bu hükümet bu ülkeye kalıcı barışı getiremez. Zihniyetleri buna uygun değil.”

-“PKK'YA BİZ SİLAH BIRAKTIRACAĞIZ”-

Türkiye’nin gerilime ihtiyacı olmadığını söyleyen Demirtaş, “Bu ülkenin gerilime ihtiyacı yok. Biz kendimizi halka anlatacağız kendimizi, biz AKP'nin mihnetine ihtiyacımız yok. Böylesine zalim iktidara karşı direnmek bile kutsaldır. Silah mı bıraktırmak istiyorsunuz? Size gösterdiğimiz yol ortada. Öyleymiş gibi göstermeye çalışıyorlar. Biz de bunu halkımıza karşı ciddiyetsizlik olarak gördüğümüz için eleştiriyoruz. Evet, PKK'ya biz silah bıraktıracağız, parlamentoya daha güçlü girip bunu başaracağız” dedi.

Türkiye’de herkesin iktidara ortak olmasını gerektiğini belirten Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye'de herkes iktidar ortağı olsun istiyoruz. Şakran Cezaevi'nde çocuklara uygulananlar orta. O bakan nasıl o gece huzurla uyudu. Uçak olmazsa ben koşarak o cezaevine giderdim. Çocukları suça iten bizleriz. İlle birini cezaevine koyacaksınız kendinizden başlayın. Bu çocuklar cezaevinde bırakın çocukluklarını insanlığını kaybediyorlar. Adalet Bakanı sayın Bekir Bozdağ insan olarak da sizi iyi tanırım. Lütfen bizzat bakan olarak oraya gidin. Sorumluların hakkından öyle bir gelin ki cezaevlerinde böyle bir şey yaşanmasın.

Son olarak bir çağrı ile konuşmamı bitirmek istiyorum. 9 Mart nakil yapmak zorunda kalanların son tarihi. 7 Haziran'da sandık başında olamayacaksanız lütfen ayın 9'una kadar naklinizi değiştirin. Avrupa başta olmak üzere yurt dışındaki seçmenlerimiz hem seçmen kaydınız hem de naklinizi şimdi hemen yapın. Birleşik Haziran Hareketi bağımsız kalmayı tercih etti. Biz hepsine kardeşimiz mücadele ortağımız olarak baktık. Seçim öncesinde de sonrasında da aynı mücadele birliği içinde olacağız.”

-"KENDİSİ HAKİKİ SİYASETÇİDİR"-

Demirtaş, grup konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın "Demirtaş bir seçim projesi" açıklamasının hatırlatılması üzerine "Bu tür komplovari şeylerle kafa karıştırmanın anlamı yok" karşılığını veren Demirtaş, "Sayın Bülent Arınç'ın şahsına proje demedim, demem de. Kendisi de hakiki siyasetçidir. Uzlaşmayız belki bir konuda ama kendisi hakiki siyasetçidir. Ama sıkıştığı zamanlarda çamur at izi kalsın politikasına düşmemesi gerekir" diye konuştu.

"10 MADDEDE DEĞİŞİKLİK YOK"

Arınç'ın 10 maddenin yüzde 60'ının değiştiği açıklamasını da yalanlayan Demirtaş, "10 maddenin hiçbirinde değişiklik yok. Maddeler üzerinde ufak tefek değişiklikler yapılmış olabilir" ifadelerini kullandı. (ANKA)


Yorumlar (0)
11°
açık
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 21 Kasım 2019
İmsak 06:06
Güneş 07:34
Öğle 12:40
İkindi 15:13
Akşam 17:35
Yatsı 18:58
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 11 21
2. Fenerbahçe 11 20
3. Trabzonspor 11 19
4. Alanyaspor 11 19
5. Başakşehir 11 19
6. Galatasaray 11 19
7. Malatyaspor 11 18
8. Beşiktaş 11 18
9. Gaziantep FK 11 15
10. Çaykur Rizespor 11 14
11. Göztepe 11 13
12. Konyaspor 11 13
13. Kasımpaşa 11 12
14. Denizlispor 11 11
15. Antalyaspor 11 11
16. Gençlerbirliği 11 10
17. Ankaragücü 11 9
18. Kayserispor 11 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 11 21
2. Fatih Karagümrük 11 19
3. Ümraniye 11 18
4. Balıkesirspor 11 18
5. Akhisar Bld.Spor 11 18
6. Erzurum BB 11 18
7. Keçiörengücü 11 18
8. Bursaspor 11 17
9. Menemen Belediyespor 11 17
10. Altay 11 15
11. Adana Demirspor 11 12
12. İstanbulspor 11 12
13. Giresunspor 11 12
14. Boluspor 11 10
15. Osmanlıspor 11 10
16. Adanaspor 11 8
17. Altınordu 11 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Liverpool 12 34
2. Leicester City 12 26
3. Chelsea 12 26
4. Man City 12 25
5. Sheffield United 12 17
6. Arsenal 12 17
7. M. United 12 16
8. Wolverhampton 12 16
9. Bournemouth 12 16
10. Burnley 12 15
11. Brighton 12 15
12. Crystal Palace 12 15
13. Newcastle 12 15
14. Tottenham 12 14
15. Everton 12 14
16. West Ham 12 13
17. Aston Villa 12 11
18. Watford 12 8
19. Southampton 12 8
20. Norwich City 12 7
Takımlar O P
1. Barcelona 12 25
2. Real Madrid 12 25
3. Atletico Madrid 13 24
4. Sevilla 13 24
5. Real Sociedad 13 23
6. Athletic Bilbao 13 20
7. Getafe 13 20
8. Granada 13 20
9. Valencia 13 20
10. Osasuna 13 19
11. Villarreal 13 18
12. Levante 13 17
13. Real Valladolid 13 17
14. Deportivo Alaves 13 15
15. Eibar 13 15
16. Mallorca 13 14
17. Real Betis 13 13
18. Celta de Vigo 13 9
19. Espanyol 13 8
20. Leganés 13 6
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@