Demirtaş: İktidar Panikledikçe Gerilim Tansiyon Yaratmak İsteyecektir

ANKARA (ANKA)- HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, 7 Haziran’da savaşa değil seçime gittiklerini belirterek, “İktidar panikledikçe gerilim tansiyon yaratmak isteyecektir. Hiçbir siyasi parti bizim düşmanımız değildir

Haberler 10.04.2015, 13:43
Demirtaş: İktidar Panikledikçe Gerilim Tansiyon Yaratmak İsteyecektir

ANKARA (ANKA)- HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, 7 Haziran’da savaşa değil seçime gittiklerini belirterek, “İktidar panikledikçe gerilim tansiyon yaratmak isteyecektir. Hiçbir siyasi parti bizim düşmanımız değildir, tamamı bizim siyasi rakibimizdir. Hiçbir partinin adayı bizim düşmanımız değildir, tamamı ile insani ve dostane ilişkilerle bu seçim kampanyasını yürüteceğiz” dedi.

HDP, “Yeşim yaşam"  sloganıyla Ankara’da aday tanıtım toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya  24. dönem HDP milletvekilleri ile 550 aday katıldı. 24. dönem milletvekillerine HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ tarafından plaket verilmesi ile başlayan törende, vekillik yaparken yaşamını yitiren Şerafettin Elçi ile Murat Bozlak da anıldı. 

HDP'nin tanıtım filmi ve şarkısının ardından konuşan Yüksekdağ, HDP adaylarının mücadele meydanlarında Türkiye halkları tarafından çok iyi tanındığını belirterek, "Bu listede işçiler, emekçiler, özgürlük bilincini işleyen akademisyenler var, mücadele sözü veren kadınlar var, eğitim hakkı için mücadele eden öğrenciler ve eğitmenler var, emeği görülmeyen kadınlar ve kız kardeşlerimiz var. Bu adaylar içerisinde esnafı, köylüsü ile hakça eşitlik isteyen kadınlar ve erkekler var. Yaşam alanlarını sömürü ve yağmaya teslim etmeyenler var. Bu adaylar arasında bizim haklılığımız ve gücümüz var"  dedi.

-“SİZİN AKLINIZ DÜN DE BU İŞE ERMİYORDU BUGÜN DE-

Yüksekdağ, “Değişim siyasetine kafası yatmayanların siyasi iktidarın sözcüleri ‘nasıl bir arada tutacaklar?’ böyle bir bileşimi diyor. Ben bir kez daha yanıt veriyorum. Sizin aklınız dün de bu işe ermiyordu bugün de anlayamayacaksınız. Bundan sonra bütün Türkiye’yi bu tablonun, bu fotoğrafın bir benzerine dönüştüreceğiz. HDP listesinde bütün Türkiye haklarının bir araya getirilemetyeceğini düşünülen hatta ısrarla birbirinden koparılan mücadele dinamikleri var. Bizim tekçiliğe karşı, tekçiliği ortaya çıkartan bütün dayatmalara karşı itirazım ve alternatifimiz bu listededir” diye konuştu.  

-“GERİLLA ANNESİ İLE ASKER ANNESİ HDP LİSTESİNDE”-

"Evladını gerilada yitiren bir anne ile evladını askerde kaybeden bir anne sadece HDP listelerinde görülebilecek" diyen Yüksekdağ, “Onları bir araya getiren gücü bu siyasi iktidar anlayamaz. İşte bir asker yakını ile bir gerilla yakınını bir listede bir araya getiren güç HDP'nin barış gücü ve mücadelesidir" diye konuştu. 

-“HİÇBİR PARTİ SALONDAKİ TABLOYA CESARET EDEMEZ”-

Yüksekdağ'ın ardından bir konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ise selamlama sırasında "Eğer sansür yoksa bizi televizyonları başında izleyen halkımızı da selamlıyoruz" dedi. Demirtaş,  hiçbir partinin salondaki tabloya cesaret edemeyeceğini dile getirerek, "Hiçbir siyasi parti bu resmi çizemez. Çünkü birlikte yaşamak, bütün kimliklerle, inançlarla bütün farklıklarımız ve bütün  renklerimizle birlikte yaşamaya karar vermek cesaret işidir. Ortadoğu kan gölü içindeyken  100 yıl sonra bütün bölge emperyalizm tarafından dizayn edilmeye çalışılırken, öte taraftan  IŞİD ve benzeri vahşet haklarımıza dayatılırken, mezhep çatışması kin ve öfke üzerine siyaset üretilirken, kimlik çatışması ve iç savaşlar içerisindeki bir coğrafyada alevi ile suninin el ele vermesi, Türk ile Kürt'ün, Ermeni,  ile  Çerkez’in  el ele vermesi gerekir. Evet bizler HDP’yiz, bizler Meclis'e bu şekilde gireceğiz demek büyük bir cesaret işidir” dedi.

-“ZAZA VE LAZ İNADIYLA ÇALIŞACAKSINIZ”-

7 Haziran’da savaşa değil seçime gittiklerini vurgulayan Demirtaş, “İktidar panikledikçe gerilim tansiyon yaratmak isteyecektir. Ama biz bu antidemokratik seçim hukuku ve yarışına rağmen bize dayatılan seçim barajı ve adaletsiz hazine yardımına rağmen demokratik yarıştan vazgeçmeyeceğiz. Hiçbir siyasi parti bizim düşmanımız değildir, tamamı bizim siyasi rakibimizdir. Hiçbir partinin adayı bizim düşmanımız değildir, tamamı ile insani ve dostane ilişkilerle bu seçim kampanyayı yürüteceğiz.Biz fikirlerimizle varız. Ne kadar tahrik etmeye çalışırlarsa çalışsınlar  sizler bütün dayatmalara rağmen ısrarla, inatla, zaza ve laz inadıyla çalışacaksınız” ifadelerini kullandı.  Bütün kaygıları korkuları giderecek bir seçim sonucu ortaya çıkaracaklarını söyleyen Demirtaş, “Çünkü HDP'nin başarısı sadece HDP'nin başarısı değildir. HDP’nin başarısı Suriye’den Yemen’e kadar, Şengal'de, Kobani'de bütün ezilen hakların başarısıdır” dedi.

-“TÜRK, KÜRT, ALEVİ, SÜNNİ, ÇERKEZ, LAZ DEĞİLSİNİZ”-

Adaylara seslenen Demirtaş, "Sizler sadece Türk, Kürt, Alevi, Sünni, Çerkez, Laz değilsiniz, hepsi sizsiniz. Suni arkadaşlarımız Alevi’nin haklarını en çok siz savunacaksınız. Alevi kardeşlerim sizler herkesten fazla Sünni kardeşlerimizi savunacaksınız.  Bir arada, adil, eşit yaşam nasıl olur, seçim kampanyasında göstereceğiz. Tek bir kimliğimiz yok her birimizin birden fazla kimliği var, gerçek adaletten,  hakikilikten söz ediyoruz, ondan asla taviz vermeyeceğiz. Bizler halkın içinden çıkmış adaylar değiliz, halkın bizatihi kendisiyiz, o yüzden halk Meclis'e biz de Meclis'e diyoruz" dedi. 
Konuşmalardaardından adaylar bölge bölge sahneye çağrılarak  tanıtıldı.(ANKA)

(MLT/ÖZK)
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@