Demirtaş: Davutoğlu Özür Dilesin

ANKARA (ANKA) -HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Davutoğlu’nun, “Demirtaş öz&u...

Haberler 16.10.2015, 13:40
Demirtaş: Davutoğlu Özür Dilesin

ANKARA (ANKA) -HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Davutoğlu’nun, “Demirtaş özür dilerse görüşebiliriz” yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi. Demirtaş, “Bir hükümet boşluğu var dedim ya. Türkiye bir geçiş dönemi yaşıyor. Öyle bir geçici Başbakan tarafından yönetiliyor ki; Türkiye kendisinin özür dilemesi gerektiğinin farkında değil. Hala bizden özür bekliyor. Kendisi toplumdan özür dilemeli.  ‘Sizi koruyamadık ey halkım özür diliyorum’ demesi gereken kişi bizden özür bekliyor. Allah akıl fikir versin” dedi.

-TAKDİRE ŞAYAN-

Demirtaş, Meclis’te CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yapılan görüşmenin ardından bir açıklama yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Bu gergin ortamda; CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun girişimini “takdire şayan” olarak yorumlayan Demirtaş konuşmasına şöyle devam etti:

“Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyorum. Tansiyonun düşürülmesi ve diyalog kanallarının açık olması bakımından önemli ziyaret olmuştur. Umarım tüm siyasetçiler diyalog kanalları açık tutma bakımından daha cesur olur. Bu kadar acıya rağmen umutsuz olmaya gerek yok. Zor günlerden geçiyoruz, atlatmak kolay değil. Ateş düştüğü yeri daha fazla yakıyor. Bizler HDP olarak kim diyalogdan yana bir adım atarsa kendisine doğru on adım atmayı görev olarak biliriz. Her şeye rağmen karamsar olmaya gerek yok. Kılıçdaroğlu ile karşılıklı görüşlerimizi paylaştık. Kendisinin girişimlerini önemli bulduğumuzu ifade ettik. Başbakan'ın suçlayıcı, dışlayıcı tavrı büyük yönetim boşluğunun doğduğunu ortaya koydu. Biz diyaloga kapalı parti değiliz. Sorunları barış içinde çözmek isteyenlere kapımız açık.”

-TRAVMA YAŞIYORUZ-

Bu tür görüşmelerin “umudu koruma anlamında” önemli olduğuna vurgu yapan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Hepimizi insanız ve travma yaşıyoruz. Ateş düştüğü yeri daha fazla yakıyor. Aileler evlatlarını kaybeden bütün ailelerimizin acısı var  ve bizler bütün bu acılar ortak acılarımızdır, geride kalanlar bu acıları hak etmiyorlar. Bu acılar bir daha yaşanmasın diye çözüm üretmezsek bu makamlarda olmamızın hiçbir anlamı olmaz” dedi.

HDP olarak kim diyalogdan yana bir adım atarsa kendilerinİ öne atmayı görev bildiklerini belirten Demirtaş, Davutoğlu’nu, “Barış dolu aydınlık geleceği yaratmak için önümüze heyecanla bakmaya devam etmeliyiz. Başbakanın hesap vermekten uzak, suçlayıcı tavrı büyük bir yönetim boşluğu doğduğunu ortaya koydu” sözleri ile eleştirdi.

-HALA BİZDEN ÖZÜR BEKLİYOR-

Acıklamasının ardından soruları yanıtlayan Demirtaş, Davutoğlu’nun “özür” çağrısına ise “Halk özür bekliyor” sözleri ile karşılık verdi. Demirtaş şöyle devam etti:

“Bir hükümet boşluğu var dedim ya. Türkiye bir geçiş dönemi yaşıyor. Öyle bir geçici Başbakan tarafından yönetiliyor ki Türkiye, Başbakan kendisinin özür dilemesi gerektiğinin farkında değil. Hala bizden özür bekliyor. Bu ülkede 100 insan öldü. Hala bizden özür bekliyor. Halk senden özür bekliyor.  Kendisi toplumdan özür dilemeli. ‘Sizi koruyamadık ey halkım özür diliyorum’ demesi gereken kişi bizden özür bekliyor. Allah akıl fikir versin.”

Demirtaş, Ankara saldırısı ile ilgili Başbakan ve Hükümet üyelerinin açıklamalarını eleştirerek, “Faillerin Suruç ve Diyarbakır failleriyle bağlantılı olduğunu ilk gün savcılık bizimle paylaşmıştı” hatırlatmasında bulundu.

Siyasetin ve Hükümetin soruşturmaya müdehale ettiğini öne süren Demirtaş, savcılara da,  “Savcılar üzerinde siyasi baskı varsa çıkıp bunu açıklasınlar” çağrısında bulundu. Bu soruşturmanın sağlıklı yürütülmesi halinde bağlantıların  ortaya çıkacağını dile getiren HDP Eş Genel Başkanı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“IŞİD örgütünün devlet içinde çok sağlam ilişkileri var. Koruyup kollanıyorlar. Biz Davutoğlu bunu planladı demiyoruz. Devlet içerisinde bunu yapanlar var. Devlet bunu yaptı derken bilerek daha önceki katliamlarda üzerini örtme çabasını da söylüyoruz.
Şimdi Davutoğlu’nun can havliyle, ‘hayır devletin dahli yok’  demesi bizi daha da şüphelendiriyor. Daha soruşturma bitmedi. Başlamadı bile. İşte bu şüphelerimizi artırıyor. Önceki deneyimlerimize dayanarak kuşkuluyuz. Siz hep korudunuz bunları. Şimdi Suriye’den gelip Ankara’da bomba patlatıyorlarsa, kimi sorumlu tutacağız. Neredeyse ‘HDP yaptı’ diyecekler.”  (ANKA)

(BK/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@