Davutoğlu'ndan Şehit Cenazelerindeki Tepkilere Tepki

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bugün, şehit cenazelerini istismar edenler, bu ülkenin birliği beraberliği için tek damla alınteri dökmeyip şimdi ahkam kesenler şehitlerimizin ruhuna büyük bir ıstırap veriyor. Şehitlik makamı, makamların en yücesidir” dedi.

Haberler 24.08.2015, 20:57
Davutoğlu'ndan Şehit Cenazelerindeki Tepkilere Tepki

ANKARA (ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bugün, şehit cenazelerini istismar edenler, bu ülkenin birliği beraberliği için tek damla alınteri dökmeyip şimdi ahkam kesenler şehitlerimizin ruhuna büyük bir ıstırap veriyor. Şehitlik makamı, makamların en yücesidir” dedi.

Davutoğlu, Çankaya Köşkü’nde Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu’nu kabul etti. “Türkiye, bütün vatandaşlarının eşit hukukuna riayet eden bir ülke olarak, çevredeki bütün parçalanmalara, ekonomik krizlere rağmen istikrarın, demokrasinin, özgürlüklerin, kamu düzeninin hakim olduğu ve hangi ülkede problem varsa oradan kaçanların sığındığı bir emin diyar olduğu günleri yaşadı” diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Onlar yönünü Türkiye’ye dönüyor. Sizler Anadolu’nun ve Mezopotamya’nın yiğit insanlarısınız, sizler bu toprakların emin olması için gönüllerin koruyucususunuz. Böyle bir dönemde, insanlar sığınacak bir diyar arayıp Türkiye’ye yöneldiği dönemlerde birileri Türkiye’yi de karıştırmaya çalıştı. Kardeşi kardeşe kırdırmak için Türkiye’ye bir terör dalgası halinde saldırıda bulunuldu. O saldırılar, bütün milletimize dönük saldırılardı. PKK, Kürt kardeşlerimizin hakkını savunuyor görüntüsü altında, önce Kürt vatandaşlarımıza zulmeden bir terör örgütüdür. 35 yıldır çok büyük acılar yaşadık. Can güvenliği, yaşama hakkı tehdit edildi, yok edildi. Yaşama hakkını teminat altına alacak olan şey de kamu düzenidir. Kamu düzeni yoksa kimse kendi geleceğinden emin olamaz. Nesillerin geleceği karartıldı. Diyarbakır annelerini burada kabul ettiğimde, o annelerin yüreğinden gelen sesi hala hatırlıyorum, ‘Çocuklarımızı kurtarın’ diye sesleniyorlardı. Kimdi bu çocuklar? Bu çocuklar, Batıda doğan çocuklardan hiçbir farkı olmayan, masum çocuklardı. Onları bir terör örgütünün kan ve ölüm makinesi haline, robotları haline dönüştüren insanlar suçu işliyor. Suriye ve Irak’taki gelişmeleri de göz önünde bulundurarak birtakım uluslararası çevrelerin desteğini arkasına aldığını düşünen terör örgütü, Türkiye’yi de Suriye ve Irak’takine benzer sahnelere duçar etmek için harekete geçti.”

-“ŞEHİTLİK MAKAMI, MAKAMLARIN EN YÜCESİDİR”-

Davutoğlu, 20-23 Temmuz arasında üç örgütün birden harekete geçtiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Orada artık devletin varlığını göstermesi, kamu düzeninin teminat altına alınması ve milletin ortak bir sesle bütün tuzaklara karşı sesini yükseltmesine ihtiyaç vardı. 23 Temmuz’da aldığımız kararlar çerçevesinde kim kamu düzeninin bozuyorsa, o odaklara karşı kesin bir talimat verildi ve harekete geçildi, mücadelemiz de sürecek. DEAŞ adı altında dinimizi istismar ederek çocuklarımızı Suriye’ye götürenler de, PKK adı altında Kürt kardeşlerimizi istismar edip gençlerimizi Kuzey Irak’a götürenler de devletin kararlı tutumu karşısında boyun eğmek zorunda kalacak. Burada gri alan yoktur, gri alan demokraside olur. Hayat hakkı söz konusu olduğunda herkesin demokratik hukuk devleti kurallarına gelmesi lazım. Buradan bir kez daha ilgili bütün kesimlere, siyasi partilere, sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulunuyorum; gelin, hep beraber terörün her türlüsüne karşı çıkalım. DEAŞ terörüne nasıl karşı çıktıysak PKK terörüne de karşı çıkalım, etnik ayrımcılığa nasıl karşı çıktıysak dini ayrımcılığa da karşı çıkalım, mezhebi ayrımcılığa da karşı çıkalım. İşte bu kararlılıkla son dönemde kamu düzenini sağlamak için harekete geçtik. Bütün şer odaklarına sesleniyorum; ne tuzak kurarsanız kurun, dışardaki ağababalarınız neyi söylerse söylesin, bu topraklardaki Türk-Kürt-Zaza-Sünni-Alevi kardeşliği ebediyen sürecek. Siz, kimleri arkanıza alırsanız alın, hangi odaklardan talimat alırsanız alın, bu yiğit Anadolu insanları var ya, onlar sizin o talimat aldığınız odaklara da ders vermeye kararlıdır. Bütün şehitlere bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Bugün, şehit cenazelerini istismar edenler, bu ülkenin birliği beraberliği için tek damla alınteri dökmeyip şimdi ahkam kesenler şehitlerimizin ruhuna büyük bir ıstırap veriyor. Şehitlik makamı, makamların en yücesidir ve gerektiğinde bütün bir milletin omuz omuza nasıl hepimizin onuru için şehadete yürüdüğünü tarih bilir. Zor bir yoldayız, fedakarlık gerektiren bir aşamadayız ama şimdi bizler fedakarlık yapmazsak gelecek nesillere emniyet içinde bir ülke bırakamayız.” (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@