Davutoğlu'ndan Avrupa Günü İçin: Avrupa Çekim Merkezi Olmak İçin Genişlemesini Sürdürmeli

ANKARA (ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB’nin genişleme sürecinin mali sorunlar veya başka iç sorunlar gerekçe gösterilerek ötelenmesinin Avrupa projesinin 65 yıllık tarihine uygun bir tutum olmadığını belirterek, “AB’nin

Haberler 09.05.2015, 15:52
Davutoğlu'ndan Avrupa Günü İçin: Avrupa Çekim Merkezi Olmak İçin Genişlemesini Sürdürmeli

ANKARA (ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB’nin genişleme sürecinin mali sorunlar veya başka iç sorunlar gerekçe gösterilerek ötelenmesinin Avrupa projesinin 65 yıllık tarihine uygun bir tutum olmadığını belirterek, “AB’nin bir çekim merkezi olmasının en önemli dayanağı olan genişleme politikasının güçlü biçimde devam ettirilmesi önem taşımaktadır” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında Avrupa Günü’nün, Türkiye’nin geçmişte ve bugün olduğu gibi, yarın da parçası olacağı Avrupa’da barış ve istikrarın korunması, demokrasi, insan hakları ile hukukun üstünlüğünün daha ileriye taşınması amacıyla neler yapılabileceğinin değerlendirilmesi için vesile teşkil ettiğini bildirdi.

Avrupa Birliği’nin, Avrupa’nın İkinci Dünya Savaşı’nın yıkıntıları arasından ayağa kaldırılması için emsali bulunmayan bir proje oluşturduğunu kaydeden Davutoğlu, “Daha da güçlü ve etkin olmasını hedeflediğimiz geleceğin Avrupası ise, ancak çeşitlilik ve çok-kültürlülük üzerine bina edilebilir. Bu sebeple, Avrupa’daki mevcut liderlerin, bu bütünleşme sürecinin geliştirilerek devam ettirilmesi, tüm Avrupa ülkelerini ortak değerler ve ilkeler etrafında birleştirilmesi yönünde çaba harcamaları gerektiğine inanıyoruz. Bu bütünleşme, bugün Avrupa’da giderek artan bir endişe kaynağı olan yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve ayrımcılık akımlarına karşı verilebilecek en güzel yanıtı teşkil edecektir” dedi.

Avrupa’nın, diğer bölge ve ülkelerle işbirliğini geliştirdiği ve istikrarlı bir şekilde sürdürdüğü ölçüde, güvenlik ve ekonomik kaynaklı göç dalgalarına gerçekçi ve insancıl çözümler üretebileceğine değinen Davutoğlu, “Aynı ihtiyaç, Avrupa’da sürdürülebilir ekonomik büyüme ve yaşlanan nüfus gibi yapısal sınamalar açısından da geçerlidir. AB’nin genişleme sürecinin mali sorunlar veya başka iç sorunlar gerekçe gösterilerek ötelenmesinin Avrupa projesinin 65 yıllık tarihine uygun bir tutum olmadığını düşünüyoruz. Genişleme, Avrupa’da insan haklarına saygı, demokratikleşme, çoğulculuk ve serbest piyasa ekonomisi gibi ilke ve değerlerin ve bunları güvence altına alan hukuki ve idari mekanizmaların kuvvetlendirilmesi açısından temel motivasyon kaynaklarından biridir. AB’nin bir çekim merkezi olmasının en önemli dayanağı olan genişleme politikasının güçlü biçimde devam ettirilmesi önem taşımaktadır” dedi.

Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin, AB’ye katılım sürecinde kendi üzerine düşenleri kararlılıkla yerine getirdiğini belirterek, “Güçlü ekonomisi, yatırım imkânları, kaliteli insan kaynağı, geniş ekonomik potansiyeli olan yakın ve uzak çevresi ile Türkiye de Avrupa’ya önemli ekonomik fırsatlar sunmaktadır” dedi.

Ayrıca Türkiye’nin üyeliğinin, AB’nin farklı bölgelerde kilit rol oynayan önemli bir küresel aktöre dönüşmesine de yardımcı olacağını anlatan Başbakan Davutoğlu, “Bu bakımdan, katılım sürecimiz önündeki siyasi engellerin kaldırılması ve sürecin önceden belirlenmiş kriterler temelinde yürütülmesi, AB’nin de çıkarlarına hizmet edecektir. AB içinde göç karşıtı ve yabancı düşmanı eğilimlerin bariz biçimde gözlendiği Avrupa Parlamentosu’nun da evrensel değerlere sahip çıkması öncelikli beklentilerimiz arasındadır” dedi. Davutoğlu, açıklamasını şöyle bitirdi:

“Tarih boyunca Avrupa’nın siyasi, ekonomik ve kültürel gelişiminde belirleyici bir yer edinmiş, güvenlikten ekonomiye, spordan kültür ve sanata pek çok alanda Avrupa’yla bütünleşmesini kurumsallaştırmış olan Türkiye, bundan sonra da Avrupa’da istikrar ve refahın güçlendirilmesine katkıda bulunmaya devam edecektir.  Vatandaşlarımızın ve tüm Avrupalıların 9 Mayıs Avrupa Günü’nü kutluyorum.” (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@