Davutoğlu New York'ta

Başbakan Ahmet Davutoğlu, BM 70. Genel Kurulu çalışmalarına katılmak için New York’a geldi.

Haberler 25.09.2015, 17:48
Davutoğlu New York'ta

NEW YORK(ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, BM 70. Genel Kurulu çalışmalarına katılmak için New York’a geldi. Özel uçak "TUR" ile New York JFK havaalanına akşam saatlerinde inen Davutoğlu’nu, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, New York Başkonsolosu Ertan Yalçın ile New York Başkonsolosluğu yetkilileri karşıladı.

Başbakan Davutoğlu ile birlikte New York’a gelen heyette Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de yer aldı.

Davutoğlu, bu akşam New York’ta, Ergün Nuhut’un “Gelibolu bir milletin direniş destanı” adlı fotoğraf sergisinin açılışını yapacak, ardından da TÜRKEN Vakfı’nca verilen yemeğe katılacak.

-YOĞUN İKİLİ GÖRÜŞME TRAFİĞİ-

Davutoğlu’nu New York’ta oldukça yoğun bir program bekliyor. AB ve ABD’ye mülteciler konusunda işbirliği yapma konusunda bir mektup yazan Davutoğlu’nun temaslarında en önemli madde Suriyeli mültecilerin durumu olacak.

New York ziyaretinde çeşitli ülkelerin liderleriyle ikili görüşmeler yapması beklenen Davutoğlu, Cumartesi günü BM’de Kalkınma Zirvesi’nin oturumlarından birine Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ile eş başkanlık yapacak. Davutoğlu’nun aynı gün Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya gelmesi bekleniyor. Davutoğlu, Pazar günü BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ürdün Kralı Abdullah, Belçika Başbakanı Yves Leterme ile ikili görüşmeler yapacak. Pazar akşamı ABD’deki çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve ABD’de yaşayan Türk vatandaşlarıyla görüşüp, bayramlaşacak.  Davutoğlu, Pazartesi günü BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un BM Genel Kurulu çalışmalarına katılan heyet başkanlarının onuruna vereceği yemeğe ve ABD  Başkanı Barack Obama’nın vereceği resepsiyona katılacak. Başbakan Davutoğlu, aynı gün BM’de bir de basın toplantısı düzenleyecek. Davutoğlu Cumartesi günü ayrıca Gürcistan Başbakanı Iraklı Garibaşvili ile de görüşecek.

-BM BARIŞI KORUMA ZİRVESİ-

Başbakan Davutoğlu, Salı günü ABD Başkan Barack Obama’nın ev sahipliğinde düzenlenecek “BM Barışı Koruma Operasyonları Zirvesi”ne katılacak. Davutoğlu zirvede bir de konuşma yapacak. Davutoğlu,  daha sonra AB Konsey başkanı Donald Tusk ve İsveç Başbakanı Stefan Löfven ile görüşecek.

 -FİLİSTİN BAYRAĞI BM’DE-

Davutoğlu, ABD’li çeşitli yatırım gruplarının temsilcileriyle de bir araya gelecek. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile 2016 yılında Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenecek olan “Dünya İnsani Zirvesi” tanıtımını yapacak. Davutoğlu Filistin bayrağının BM binasında ilk kez göndere çekilmesi için düzenlenecek törene katılacak. Tunus Başbakanı Habib el-Sid ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile de görüşecek olan Başbakan Davutoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve ABD Ticaret Odasının  düzenlediği toplantıda iş adamlarına seslenecek. (ANKA)

(CK/HF)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@