Davutoğlu Net Konuştu, İç Güvenlik Paketinde Geri Adım Yok

ANKARA (ANKA) -Başbakan Ahmet Davutoğlu, görüşmeleri haftaya ertelenen “İç Güvenlik Paketi” ile ilgili net konuştu. Davutoğlu, “Kimse bu ertelemeyi; İç Güvenlik Paketinden v

Haberler 10.02.2015, 13:17
Davutoğlu Net Konuştu, İç Güvenlik Paketinde Geri Adım Yok

ANKARA (ANKA) -Başbakan Ahmet Davutoğlu, görüşmeleri haftaya ertelenen “İç Güvenlik Paketi” ile ilgili net konuştu. Davutoğlu, “Kimse bu ertelemeyi; İç Güvenlik Paketinden vazgeçildiğini sanmasın. İç Güvenlik Paketi çıkacaktır. Bir haftada tüm partilere düşünme imkanı veriyoruz. Her biri kendisi ile muhasebe yapsın. Bu düzenlemeyi çıkaracağız” dedi.

Davutoğlu, Meclis’te AK Parti Grup toplantısında konuştu. Konuşmasına geçen hafta yaptığı program ve gezilerden bilgi veren Davutoğlu, Çözüm Süreci ile ilgili yeni gelişmelerin yaşanacağını duyurdu.

-YENİ GELİŞMELER YAŞANACAK-

Çözüm Süreci’nin “salt” bir süreç olmadığını vurgulayan Başbakan Davutoğlu, “ Süreci bazılarının saptırarak anlatmak istediği gibi salt bir süreç değildir, her şeyden önce kalplerin sürecidir.  Provokasyonla karşılaştık bu süreçte ama geri adım olmayacak” dedi.

Çözüm sürecini “çetin süreç” olarak değerlendiren Başbakan süreçle ilgili yeni gelişmelerin yaşanacağına işaret ederek, şöyle dedi: 

“Her yolu denedik. Her yöntemle süreci başarıya ulaştırmaya çalıştık. Bu süreci baltalamak isteyenler bu süreci, engellemeye kalktılar. 6-7 Ekim provokasyonlarından sonra süreci masaya yatırdık, çözüm sürecini ileri aşamalara getirmek için çaba saffettik. Çözüm sürecinde  yeni gelişmelerin olduğuna şahitlik edeceksiniz.  Birbirine düşürülmeye çalışılan kardeşlerin İstiklal harbinde omuz omuza duranların yeniden bir araya gelmesidir. Sayın Cumhurbaşkanımız döneminde başlatılan süreçtir ve Cumhurbaşkanımızın söylediği, her şeyi dün de kapsıyordu bugün de yarın da kapsayacaktır. İçeride ve dışarıda bu süreci baltalamak isteyenler de her yöntemi deneyerek düşmanlık tohumu ekmeye çalıştılar. Biz ise inadına çözüm, inadına kardeşlik dedik ve demeye devam edeceğiz. Türkiye’nin her köşesinde olan, her vatandaşı ile kucaklaşan yegane parti AK Parti’dir. Türk-Kürt kardeştir, ayrım yapan kalleştir. Bunu kongrelerimizde gençlerimiz de haykırıyor. Biz milleti ayrılmaz bütün olarak, eşit, kardeş bir topluluk olarak görüyoruz.”

Davutoğlu, önümüzdeki günlerde; Çözüm Süreci ile ilgili önemli gelişmelerin yaşanacağına vurgu yaparak, “Önümüzdeki günlerde Çözüm Sürecinde çok daha önemli adımların olduğuna hepiniz şahitlik edeceksiniz, bunun için çalışıyoruz. Biz milleti parçalanmaz, ayrılmaz bir bütün olarak bir kardeş bir topluluk olarak görüyoruz” diye konuştu.

-İÇ GÜVENLİK PAKETİ TARTIŞMALARI-

Başbakan Davutoğlu, İç Güvenlik Paketi’ne yönelik muhalefet partilerinin eleştirilerine bir kez daha yanıt verdi.

İç Güvenlik paketini, “Güvenlik özgürlükleri teminat altına alan bir ilkedir” diye savunan Başbakan, eleştirilerine CHP ve Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile başladı.  CHP’nin pakete karşı olma nedenini, “Son 12 yıldır her sandıktan yenilgi ile çıktıkları için iktidara gelmenin tek umudu olarak kaosu, krizi görüyorlar” şeklinde gösteren Davutoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İstiyorlar ki öyle bir kriz çıksın ki iktidar olsunlar. Geçen Salı günkü CHP grup toplantısını tarihe kayıt olarak düşün. Kılıçdaroğlu o toplantıda otoriter bir yaklaşım olduğunu ve bu güvenlik paketi üzerinden polis devleti kurulmak istendiğini söyleyerek halkı direnmeye çağırdı. Halkı direnmeye çağıracağına sandığa çağırsana be adam sandığa. 3 ay sonra sandığa gidiyoruz. Kendine güveniyorsan deki halka bunlar yanlış biz daha iyisini yapacağız bize oy verin bunu 5 ay sonra değiştireceğim de. Bu beyefendinin sandıktan hiç bir zaman umudu olmadı ki. Bu sandıktan hiç bir zaman CHP çıkmadı ki çıkmayacak da. Ümitleri olmadıkları için de kriz çıkarmaya çalışıyorlar.”

-PROVOKATÖR OLURSUN

Kılıçdaroğlu’nu eleştirirken, İsmet İnönü örneği veren Davutoğlu, “Aynı zihniyet 60 ihtilali öncesinde… İnönü; ‘Şartlar olgunlaştığında ihtilal olur’ demişti. Şimdi de Kılıçdaroğlu direnin diyor” dedi.

Kılıçdaroğlu’na seslenen Başbakan, “Halkı direnmeye değil sandığa çağır” diyerek, Kılıçdaroğlu’nun Pensilvanya’nın talimatı ile hareket ettiğini öne sürdü.

Başbakan şunları kaydetti:

“Geçen Pazar günü Kadıköy'de gösteri yapıldı hükümet de eleştirildi tek bir müdahale oldu mu? Sen de kullan. Ama molotof kokteyli alıp sokağa çıkanların önüne geçip sokağa çıkacaksan sen provokatör olursun. İnsanları direnmeye çağırırsan ve bu çağrıyı Pensilvanya'dan alırsan biz bunun hesabını sorarız arkadaş. Kılıçdaroğlu Meclis'te konuşuyor aynı saatlerde Pensilvanya'daki paralel yapının başı da New York Times'ta makale yayınlıyor. Bakın iki metne de tercüme sanırsınız. Çünkü ikisinin arkasındaki el de aynı. Kılıçdaroğlu'na mesajı veriyorlar o da bunu aynen mesajı bu kürsüden okuyor. Partinize sahip çıkın ey partililer. Dışarıdan yönlendirilen lidere ve onun genel başkanına ve ekibine karşı sesinizi yükseltin.

-“GERÇEK CUMHURİYETÇİLİK TBMM'DE, HALKLA MİLLETLE KONUŞMAKTIR”-

Gerçek Cumhuriyetçilik TBMM'de, halkla milletle konuşmaktır. Artık her şeyin paraleli çıktı. Aynı gün içinde paralel makale paralel grup konuşması çıktı. Mübarek olsun onların paralelleri. 28 Şubat paralel yapının temsilcileri başörtüsü teferruattır diyerek CHP'nin ikna odaları mucidi ile aynı dilden konuştular. Onlar ikna odaları ile paralel yapı ise fetva ile aynı şeye hizmet etti. Şimdi ise halkın teveccühü ile iktidara gelmiş hükümete karşı kim ne tezgah kurarsa kursun, biz bu ülkeyi suhuletle 7 Haziran seçimlerine götürecek ve ülkenin ihya, inşa faaliyetlerine bir saniye bile ara vermeden devam edeceğiz.”

-MHP’DE AYNI DİLLE KONUŞUYOR-

İç Güvenlik Paketine yönelik eleştirilerini sürdüren Başbakan, MHP’nin de Pensilvanya’dan gelen talimatla hareket ettiğini söyledi. Davutoğlu, “Sadece CHP ve Pensilvanya mı hayır MHP de aynı dili kullanıyor” dedi.

6-7 Ekim Kobani eylemleri sırasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “Nerede bu devlet” sözlerini anımsatan Başbakan Davutoğlu şöyle dedi: 

“Biz orada güvenliği aldık ve bu yasayı hazırlıyoruz. Şimdi aynı Bahçeli bu yasayı kendisinin de talep ettiği bu yasayı polis devleti olarak suçluyor. Sayın Bahçeli biz sizin döneminizde polis devleti nasıl olduğunu biliyoruz. Siz 12 Eylül döneminin takipçilerisiniz, özgürlüklerden bahsedemezsiniz. HDP, 6-7 Ekim olaylarında Doğuda, Güneydoğuda vatandaşlarımızın hayatını karartanlar onlar değilmiş gibi 4. kattan atılan Yasin Börü ve arkadaşları onların tahrik ettiği provokatörler tarafından öldürülmemiş gibi bize özgürlükten bahsediyor. Bizim sessiz kalacağımızı mı zannediyorsunuz? Hiç kimse bu ertelemeyi zamana yayıldığı veya vazgeçildiği gibi anlamasın. Bu İç Güvenlik Paketi çıkacaktır. Ama bu bir hafta diğer partilere düşünme payı veriyoruz. Düşünsünler, muhasebelerini yapsınlar. Kılıçdaroğlu Pensilvanya ile yaptığı çalışmayı tefekkür etsin gerçi bu kelimenin anlamını biliyor mu onu da bilmiyorum ama en azından sözlüğe baksın. MHP bu yasaya karşı çıkmakla kamu düzenine ve hukuka karşı çıktığını bilsin. HDP özgürlüklerin ancak ve ancak JİTEM'den söz ediyorlardı şikayet ediyorlardı şimdiki duruma bakısınlar bundan niye rahatsız oluyorsunuz? Herkes düşünsün. Biz herkes ile her şeyi konuşmaya hazırız.”

-“AYM ÜLKEDE ANAYASAL SİSTEMİN VE ANAYASAL İLKELERİN TEMİNATIDIR”-

Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay’daki Başkanlık seçimlerine de değinen Ahmet Davutoğlu, “Bugün 2 önemli seçim ile yüksek yargıda değişiklik oldu. Buraya gelmeden önce her iki saygın yargıcımızı da tebrik ettim ve başarılar diledim. AYM ülkede anayasal sistemin ve anayasal ilkelerin teminatıdır. Sadece bu misyonlar bizim AYM'ye duyduğumuz güveni 2010'da bireysel başvuru adımını yaparak gösterdik” dedi.

-“PARLAMENTOYA KİLİT VURULDUĞUNDA NEREDEYDİNİZ?”

Başbakan Davutoğlu, başkanlık sistemi tartışmaları ile ilgili de şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ne zaman yeni anayasa ve başkanlık sistemi çevresindeki tartışmaları gündeme getirsek, hemen parlamenter demokrasiden bahsediyorlar. Doğru, parlamento milletin kalbidir. Tamam bir tarihi muhasebe yapalım. 27 Mayıs öncesinde ‘şartlar oluştuğunda ihtilal meşru bir haktır’ diyen CHP o ihtilalden birinci derece suçludur. Çıkıp parlamentonun onurunu korudular mı? Milli Birlik Komitesinde bulunan MHP'li öncüler oradayken MHP bundan bahsedebilir mi? 12 Eylül olduğunda rahmetli Ecevit'in dahil CHP'lilerin işbirliği yapıp istifa ettikleri unutuldu mu? 27 Mayıs'ta neredeydin ey CHP, ey MHP. Benim babam ve birçoğumuzun babası 28 Mayıs sabahı alıp götürülmüştü. Biz oradaydık, biz buradayız siz neredeydiniz? 12 Eylül’de o zihniyeti savunan MHP özgürlükten söz edebilir mi? Parlamentoya kilit vurulduğunda neredeydiniz? 28 Şubatta açalım defterleri herkes açsın. Hiç bir gizli saklı kalmasın. 28 Şubat'ta halk oyu ve meclisin iradesiyle Necmettin Erbakan'dan ve kurulan hükümetten kurtulmak için kurulan tezgahlar oynanırken siz neredeydiniz? Yargı mensupları brifing verirken siz neredeydiniz? Ama biz o zaman milli iradenin yanındaydık bugün yine yanındayız.” (ANKA)

(BK/ÖZK)


Yorumlar (0)
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 20 Kasım 2019
İmsak 06:05
Güneş 07:33
Öğle 12:39
İkindi 15:13
Akşam 17:36
Yatsı 18:58
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 11 21
2. Fenerbahçe 11 20
3. Trabzonspor 11 19
4. Alanyaspor 11 19
5. Başakşehir 11 19
6. Galatasaray 11 19
7. Malatyaspor 11 18
8. Beşiktaş 11 18
9. Gaziantep FK 11 15
10. Çaykur Rizespor 11 14
11. Göztepe 11 13
12. Konyaspor 11 13
13. Kasımpaşa 11 12
14. Denizlispor 11 11
15. Antalyaspor 11 11
16. Gençlerbirliği 11 10
17. Ankaragücü 11 9
18. Kayserispor 11 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 11 21
2. Fatih Karagümrük 11 19
3. Ümraniye 11 18
4. Balıkesirspor 11 18
5. Akhisar Bld.Spor 11 18
6. Erzurum BB 11 18
7. Keçiörengücü 11 18
8. Bursaspor 11 17
9. Menemen Belediyespor 11 17
10. Altay 11 15
11. Adana Demirspor 11 12
12. İstanbulspor 11 12
13. Giresunspor 11 12
14. Boluspor 11 10
15. Osmanlıspor 11 10
16. Adanaspor 11 8
17. Altınordu 11 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Liverpool 12 34
2. Leicester City 12 26
3. Chelsea 12 26
4. Man City 12 25
5. Sheffield United 12 17
6. Arsenal 12 17
7. M. United 12 16
8. Wolverhampton 12 16
9. Bournemouth 12 16
10. Burnley 12 15
11. Brighton 12 15
12. Crystal Palace 12 15
13. Newcastle 12 15
14. Tottenham 12 14
15. Everton 12 14
16. West Ham 12 13
17. Aston Villa 12 11
18. Watford 12 8
19. Southampton 12 8
20. Norwich City 12 7
Takımlar O P
1. Barcelona 12 25
2. Real Madrid 12 25
3. Atletico Madrid 13 24
4. Sevilla 13 24
5. Real Sociedad 13 23
6. Athletic Bilbao 13 20
7. Getafe 13 20
8. Granada 13 20
9. Valencia 13 20
10. Osasuna 13 19
11. Villarreal 13 18
12. Levante 13 17
13. Real Valladolid 13 17
14. Deportivo Alaves 13 15
15. Eibar 13 15
16. Mallorca 13 14
17. Real Betis 13 13
18. Celta de Vigo 13 9
19. Espanyol 13 8
20. Leganés 13 6
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@