Davutoğlu Ne Karar Verecek?

7 Haziran Genel Seçimlerinden bugüne TBMM’deki dört siyasi parti aritmetiği itibariyle “koalisyon hükümeti” seçeneğinde yaşanacak gelişmelerde son dönemece girilirken gözler AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun “CHP ile uzlaşma mı, yoksa erken seçim mi?” ikileminde vereceği tarihi karara çevrildi.

Haberler 06.08.2015, 14:22
Davutoğlu Ne Karar Verecek?

ANKARA (ANKA) - 7 Haziran Genel Seçimlerinden bugüne TBMM’deki dört siyasi parti aritmetiği itibariyle “koalisyon hükümeti” seçeneğinde yaşanacak gelişmelerde son dönemece girilirken gözler AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun “CHP ile uzlaşma mı, yoksa erken seçim mi?” ikileminde vereceği tarihi karara çevrildi.

Amerika’nın Sesi koalisyon sürecini “Ahmet Davutoğlu Ne Karar Verecek?” başlıklı haberinde irdeledi.

25. Dönem TBMM’yi belirlemesi beklenen 7 Haziran Genel Seçimleri’nin üzerinden 60 gün geçmesine rağmen nasıl bir hükümet kurulacağı konusu belirsizliğini sürdürürken, Amerika’nın Sesi de “AKP ile CHP arasındaki koalisyon görüşme trafiği sona ermesine karşın Ahmet Davutoğlu’nun, Kemal Kılıçdaroğlu’nun kapısını hükümet ortaklığı için çalması ve anlaşma sağlanması ihtimali soru işareti” diyor.  

Anayasa uyarınca hükümet kurulması için 45 günlük süre söz konusu iken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümet kurma görevini 9 Temmuz’da dolayısıyla seçimden 32 gün sonra vermişti. Bugün 45 günlük açısından ise 29’ncu gün. Seçimden birinci parti çıktığı için hükümet kurma yetkisini alan AK Parti adına Davutoğlu’nun, Cumhurbaşkanlığı’na elinde Bakanlar Kurulu listesiyle çıkması için 22 Ağustos son gün görünüyor.

Amerika’nın Sesi, “Bugün itibariyle CHP ile koalisyon kararı alıp almayacağı noktasında Davutoğlu’nun, AKP Genel Başkanı olarak takınacağı tutum merak konusu” ifadesini kullanırken, “Ancak MHP ile AKP arasında TBMM Başkanlığı seçiminden bugüne Meclis’te ‘dayanışma’ görüntüsü sergilenmiş olması da dikkat çekiyor. AKP’nin son dakikada MHP ile koalisyon veya MHP destekli azınlık hükümeti kurulabileceği iddiası, gündemdeki yerini koruyor. CHP cephesi ise, temkinli yaklaşım sergileyerek, ‘koalisyon hükümeti kapısını açık tutan parti’ mesajları veriyor. HDP ise, 20 Temmuz’daki Suruç katliamıyla yaşanan gelişmeler ardından AKP’nin adeta ‘düşman’ ilan ettiği siyasi parti” diyor.  

Haberde ayrıca “Mevcut tabloda, ‘erken seçim’ ise Kasım ayında mı yoksa ‘azınlık hükümeti’ kurulursa Mart ayında seçim mi, ya da AK Parti-CHP birlikteliği mümkün mü gibi sorular yanıt bekliyor” da deniliyor. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@