Davutoğlu: Anayasa Mahkemesi Her Türlü Vesayetle Mücadelede En Büyük Güvence

-Başbakan Ahmet Davutoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’a bir kutlama mesajı gönderdi. ANKARA(ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu Anayasa Mahkemesi’nin erkler ayrımı

Davutoğlu: Anayasa Mahkemesi Her Türlü Vesayetle Mücadelede En Büyük Güvence

-Başbakan Ahmet Davutoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’a bir kutlama mesajı gönderdi.

ANKARA(ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu Anayasa Mahkemesi’nin erkler ayrımını gözetmeyen, hukuk düzenine tehdit oluşturan her türlü vesayetle mücadelede, “tarafsız ve bağımsız” yargının adalet tesis edici görevinin ifası için en büyük güvence olduğunu bildirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’a bir kutlama mesajı gönderdi. Demokratik, sosyal,  hukuk devleti anlayışı içinde Anayasa’nın, devletin temel organlarının kuruluşunu ve işleyişini belirleyen, temel hak ve hürriyetleri güvence altına alan, normlar hiyerarşisinde en üst sırada bulunan kurallar bütünü olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, “Hukuk sistemimizde yer alan Anayasa’nın üstünlüğü ilkesinin sonucu olarak, kanunların Anayasa’ya uygunluğunu denetleyen ve yüce divan görevini yerine getiren Anayasa Mahkemesi, hukukun üstünlüğünün sağlanmasında ve demokrasinin tüm kural ve kurumlarıyla korunmasında önemli bir rol üstlenmektedir” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin,  yerine getirdiği vazifelerin ehemmiyetinin bilincinde olarak, tarafsız ve bağımsız yapısı ve Anayasa ilkelerine bağlılığı ile hukuk devletinin güvencesi olduğunu, olmaya da devam edeceğini bildirdi.

Anayasa Mahkemesi’nin bu güvenceye haiz olması nedeniyle 2010 Referandumuyla birlikte yapısının daha demokratikleştirildiğini, çoğulcu, kişi hak ve hürriyetlerini koruyucu, evrensel değer ve normları gözetici bir hüviyete kavuşmasının sağlandığını belirten Başbakan Davutoğlu, “Erkler ayrımını gözetmeyen, hukuk düzenine tehdit oluşturan her türlü vesayetle mücadelede, ‘tarafsız ve bağımsız’ yargının adalet tesis edici görevinin ifası için Anayasa Mahkemesi, en büyük güvencedir” dedi. (ANKA)

(HM/ORH)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.