Danışman öğretmen görevlendirme kriteri işte bu

CHP Grup Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Levent Gök danışman öğretmen görevlendirmeleriyle ilgili bir skandalı ortaya çıkardı ve meclis gündemine taşıdı. Levent Gök, aday öğretmenlerin öğretmen olup olmamasına yandaşlar karar verecek diye de tepki gösterdi.

Danışman öğretmen görevlendirme kriteri işte bu
Aday öğretmenlerin öğretmen olup olmamasına yandaşlar karar verecek…

Danışmalığa “manevi yönü zengin” öğretmenler seçildi! 6528 sayılı kanun ve Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği gereği Aday Öğretmenlere rehberlik amaçlı Danışman Öğretmen görevlendirilmesi yapılmaktadır.

Aday Öğretmenlerin adaylıklarının kaldırılması sürecinde, Okul Müdürü, Danışman Öğretmen ve Maarif Müfettişinin yapacağı değerlendirme sonucunda, Aday Öğretmenler yazılı ve sözlü sınava girme hakkı kazanacaklardır. Daha açık bir ifade ile lisans eğitimini başarıyla tamamlamış, KPSS’den yeterli puanı alarak atanmış, Aday Öğretmenlerin öğretmenlik yapıp yapamayacağına Okul Müdürü, Danışman Öğretmen ve Maarif Müfettişi karar verecektir.

Aday Öğretmenlik sürecinde çok önemli bir görev üstlenen Danışman Öğretmen görevlendirmelerinde birçok usulsüzlük yapıldığı tespit edilmiştir.

Bazı il ve ilçelerde duyuru yapılmadan keyfi olarak Danışman Öğretmenler belirlenmiş ve görevlendirilmiştir.

Aydın İli Efeler İlçesi Ticaret Odası İlkokulunda şartları tutan, başvuru yapan öğretmenlere görev verilmemiş ve bu öğretmenlere okulda herhangi bir görevlendirme yapılmadığı yönünde resmi yazı verilmiştir.

Bu yaşananlardan sonra, okul müdürlüğü tarafından gizlice, “manevi yönden zengin” olduğu düşünülen ve başvuru yapmayan öğretmenlere görev verilmiştir.

Ayrıca, Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü 6.1.2016 tarihinde okul müdürlüklerine gönderdiği bir e-posta ile yeni atanacak öğretmenlere rehberlik edecek “manevi yönden zengin öğretmenlerin yarım saat içinde” bildirilmesini talep etmiştir.

Aydın İl Milli Eğitim Müdürü ve okul müdürleri manevi yönden zengin öğretmenleri hangi ölçekle belirlemişlerdir?

Aday öğretmenlerin memuriyete ilk adım atacakları dönemde çok önemli bir görev üstlenen Danışman Öğretmenlerin, duyuru yapılmadan, ayrım yapılarak ve fişlenerek seçilmesi kabul edilecek bir uygulama değildir. AKP hükümeti yine her konuda olduğu gibi yandaşlarını seçme konusunda liyakat ilkesini yok saymıştır.

Milli Eğitim Bakanı, danışman öğretmenlik konusunda usulsüzlük yapan yöneticileri ve öğretmenleri fişleyen, Aydın İl Milli Eğitim Müdürünü derhal görevden almalıdır.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.