Daha Çok Yollar Yapacağız

ANKARA(ANKA) -Başbakan Ahmet Davutoğlu, karayollarında çalışan taşeron işçilere kadro müjdesi verdi. “Daha çok yollar yapacağız” ifadesini kullanan Davutoğlu, “Karayollarında çalışan taşeron işçilerimize kadro imkânı veriyoru

Daha Çok Yollar Yapacağız

ANKARA(ANKA) -Başbakan Ahmet Davutoğlu, karayollarında çalışan taşeron işçilere kadro müjdesi verdi. “Daha çok yollar yapacağız” ifadesini kullanan Davutoğlu, “Karayollarında çalışan taşeron işçilerimize kadro imkânı veriyoruz. Bu karara ulaşmak için saatlerce görüşmeler yaptık. Sizinle 17 bin kilometre duble yol yaptık. Şimdi bu 17 bin kilometrenin üzerine binlerce kilometre yol yapmaya var mısınız?” dedi.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü öncesi Karayolu işçileri ile bir araya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, 12 yıl içinde emekçinin hakkını verebilmek için devrim mahiyetinde reformlar yaptıklarını söyledi. 1 Mayıs’ı İşçi Bayramı ilan ettiklerini ve hep kutlayacaklarını belirten Davutoğlu, İş güvenliği Yasası’nın da hükümetleri döneminde çıkarıldığını ifade etti.

İş Güvenliği Yasası’nın uygulanmasını bizzat takip edeceğini ifade eden Başbakan Davutoğlu, “İş Güvenliği Yasası’nın uygulanması konusunda en ufak bir tavize izin vermeyeceğiz. İşçilerimizin güven içinde evlerine dönmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Başbakan Davutoğlu konuşmasında, sosyal demokrasiden dem vuranların, çağdaş sendikal hareketlerden etkilendiğini söyleyen muhalefeti, İş Güvenliği Yasası ve Toplu Sözleşme Kanunu’nu çıkaramamakla eleştirdi.

Taşeron meselesinin AK Parti iktidarlarının çıkardığı bir mesele olmadığını belirten Başbakan Davutoğlu, “Taşeron meselesini ilk çıkaran 1936’da Cumhuriyet Halk Partisi iktidarıdır. Artık asıl iş yapan hiç kimse taşeron işçisi olarak çalıştırılmayacak. Net bir ayrım getiriyoruz, asıl iş yapanlar, yardımcı iş yapanlar. Bunları tanımlayacağız. Bakanlar Kurulu’na bu yetki verildi ve o günden bu güne bütün kurumlarımızla, bütün bakanlıklarımızda tek tek tasnif ediyoruz, belirliyoruz. Asil iş yapılan alanlarda, kesinlikle taşeron işçilik uygulamasına son vereceğiz. Yardımcı iş, hizmet alımı olan alanları da tek tek tanımlayıp, sınırlayacağız. Belli ihtisas konularında, teknoloji gerektiren alanlarda, belli ihtisas alanlarında yardımcı iş uygulamasına devam edeceğiz ama bunlar hiçbir zaman asil işlerde çalıştırılmayacaklar. Bu ayrımı yapıyoruz. İnşallah seçim sonrasında bu konuda net adımları atacağız” dedi.

-“KARAYOLLARINDA ÇALIŞAN TAŞERON İŞÇİLERİMİZE KADRO İMKÂNI VERİYORUZ”-

Başbakan Davutoğlu, konuşmasında Karayolları işçilerine kadro müjdesi vererek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Karayollarında çalışan taşeron işçilerimize kadro imkânı veriyoruz. Bu karara ulaşmak için saatlerce görüşmeler yaptık. Ben tek tek sizlerin nerelerde ne şartlarda çalıştığınızı, öğrendim. Açık bir şekilde öğrendim ki, Karayolunda çalışan, yani sizler asıl iş yapıyorsunuz, yardımcı iş yapmıyorsunuz. Onun içinde bu gerekçeyle ilkesel olarak sizlerin kadroya alınmasını bizim sorumluluk alanımıza girdiğini gördük. Hem yaptığınız işin mahiyeti olarak asıl iş yapıyorsunuz, hem de Ulaştırma Bakanlığının çalışmaları için sizlerin emeğinize ihtiyacımız var. Daha çok yollar yapacağız, çok. Sizinle 17 bin kilometre duble yol yaptık. Şimdi bu 17 bin kilometrenin üzerine binlerce yol kilometre yol yapmaya var mısınız?

-“TEK KRİTERİMİZ VAR ASIL İŞTE ÇALIŞIYOR OLMAK”-

İnşallah diğer yardımcı iş durumunda çalışan bütün sektörlerde de tek tek tasnifi yapacağız bu kutlu müjdeyi seçim sonrasında yapacağımız düzenlemelerle asıl işte çalışan bütün taşeron işçilerimize bu müjdeyi seçim sonrasında vereceğiz inşallah. Tek kriterimiz var asıl işte çalışıyor olmak ve ihtiyaç sahibi olmak.”(ANKA)

(HSN/ÖZK)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.