Cumhuriyet Mitinglerini Hatırlatıyor, Onun İçin Tandoğan Meydanı'nı Suçlu İlan Ediyorlar

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, Tandoğan Meydanı’nın adının değişmesine ilişkin, “Tandoğan Meydanı insanlara ne anlatıyor, AKP’ye ne hatırlatıyor, AKP’nin yüreğinin korkuyla kasıldığı cumhuriyet mitingler

Haberler 14.04.2015, 17:53
Cumhuriyet Mitinglerini Hatırlatıyor, Onun İçin Tandoğan Meydanı'nı Suçlu İlan Ediyorlar

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, Tandoğan Meydanı’nın adının değişmesine ilişkin, “Tandoğan Meydanı insanlara ne anlatıyor, AKP’ye ne hatırlatıyor, AKP’nin yüreğinin korkuyla kasıldığı cumhuriyet mitinglerini hatırlatıyor, onun için Tandoğan Meydanı’nı suçlu ilan ediyorlar” dedi.

Milletvekili adayı olmayan Serter, TBMM’de düzenlediği basın toplantısıyla gazetecilere veda etti. Son basın toplantısını yaptığını kaydeden Serter, “8 yıl birlikte olduk” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığında başlatılan son çalışmanın 5. Sınıfları hazırlık sınıfı haline dönüştürmekle ilgili olduğunu belirten Serter, “Anadolu Liselerindeki hazırlık sınıfları neden kaldırılmıştır? Hazırlık sınıflarında hangi yabancı diller öğretilecektir? Keyfi olarak kimse eğitim görülecek yılları artırıp eksilterek insanların yaşamlarıyla oynama hakkına sahip değildir” diye tepki gösterdi.

Fatih Projesiyle ilgili bir soru önergesi nedeniyle burada itham edilen şirketlerden bir tanesinin hakkında yüz bin liralık bir tazminat davası açtığını hatırlatan Serter, “Ayrıca telefonla da tehdit ederek bana ölüm tehdidinde bulunmuştu. Edindiğimiz bir belgede bakanlık mahkemeden kendisine gönderilen bir yazıya verdiği cevapta usulsüz işler yaptığını iddia ettiğimiz firmalardan birine teknik şartnameye uymadığı gerekçesiyle 555 bin lira ceza kesildiğini ve toplam 31 milyon liralık hakedişe karşılık 10 milyon 349 bin liralık bir işçilik yapmış olması nedeniyle de bu cezanın verildiğini mahkemeye bildirmiştir” dedi.

 “Ağrı Diyadin’de bir çatışma oldu. Genelkurmay’ın Vali talimat verdi, jandarma gerçekleştirdiği yönündeki açıklamalarını nasıl okumalıyız artık İç Güvenlik Paketi yürürlüğü girdi, bunun anlamı nedir?” sorusuna Serter, “İç Güvenlik Paketine karşı çıkarken Türkiye’nin bir polis veya Jandarma devleti olmamasını diliyorduk” dedi.

-“TANDOĞAN MEYDANI’NI SUÇLU İLAN EDİYORLAR”-

Tandoğan Meydanı’nın isminin değişmesine ilişkin de Serter, “Bunlar sözün bittiği yer. Tandoğan Meydanı simgesel bir meydan. Tandoğan Meydanı’nın bu ülkede yaşayan cumhuriyet ülküsünü, Atatürk ilkelerini benimsemiş insanlar için taşıdığı çok önemli anlamı var. Tandoğan Meydanı insanlara ne anlatıyor, AKP’ye ne hatırlatıyor, AKP’nin yüreğinin korkuyla kasıldığı cumhuriyet mitinglerini hatırlatıyor, onun için Tandoğan Meydanı’nı suçlu ilan ediyorlar. Tandoğan Meydanı bütün sivil toplum örgütlerinin özgürlük mücadelesini ve bu konudaki haykırışlarını seslendirdikleri yer olarak alıyor hafızalarda. Özgürlüklere, çağdaş değerlere, cumhuriyet değerlerine karşı olan Atatürk ilkelerine karşı savaş açmış olan bir iktidar anlayışı doğaldır ki bunun simgelerini de ortadan kaldırmaya çalışacak ama çok zavallı bir çabadır.” (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@