Cumhurbaşkanı'na Yönelik İthamlar Kabul Edilir Gibi Değil

ANKARA (ANKA) - Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, HDP yetkililerinin, Adana ve Mersin’de parti binalarına yönelik yapılan saldırıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sorumlu tutmalarını değerlendirdi. Kalın, “Söz ola beri gele...

Haberler 19.05.2015, 00:52
Cumhurbaşkanı'na Yönelik İthamlar Kabul Edilir Gibi Değil

ANKARA (ANKA) - Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, HDP yetkililerinin, Adana ve Mersin’de parti binalarına yönelik yapılan saldırıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sorumlu tutmalarını değerlendirdi. Kalın, “Söz ola beri gele... Defalarca seçim güvenliği ile ilgili açıklama yapmış bir Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Hükümete suçlamada bulunursanız, o zaman samimiyet sorgulanır. Başka art niyetler aranır” dedi.

-KIBRIS MÜZAKERELERİ-

Kalın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yaptığı açıklamada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. KKTC’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunu değerlendiren İbrahim Kalın, “Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Akıncı, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması için resmi ve gayri resmi olarak iki görüşme yaptı. 2015 yılının Kıbrıs için; bir çözüm ve barış yılı olması için gayret ediyoruz” diye konuştu. Aynı gayreti sadece Türk tarafı değil, Rum tarafının da göstermesi gerektiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “KKTC Halkının yanındayız ve barış sürecini desteklemek için gerekli adımları atıyoruz” dedi.

-MURSİ’YE VERİLEN İDAM KARARI-

Mısır’ın devrik Lideri Mursi’ye verilen idam kararını, “adaletin infazı” diye değerlendiren Kalın, “Bu ibret verici bir tablodur. İdam konusunda sessiz kalınmıştır” şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konudaki görüşlerine de atıfta bulunan İbrahim Kalın şöyle dedi:

“İdam kararına sessiz kalanlar ya da çok cılız cevapların verilmesi aklın sükunetinden başka bir şey değil. Bugün Mısır’da yaşananlara sessiz kalanlar, başka yerlerdeki darbe ve idam kararlarına da sessiz kalacaklardır. Demokrasi gibi kavramlardan bahsedenlerin, geçmişte darbecilere destek verenlerin akıbeti de bellidir. Türkiye bu konuda ki tavrını farklı platformlarda da gösterecektir. İdam kararına karşı çabalarımız devam edecektir. Mısır’da 106 kişi hakkında idam kararı verildi. Ancak bu kişiler arasında ölenler var, İsrail hapishanelerinde olanlar var. Dünyanın her yerinde demokrasi havariliği yapanlar, Mısır’daki olay karşısında sesiz kalmaları kabul edilir bir durum değil. İdam cezası aynı zamanda Mısır halkına verilen bir cezadır.”

-HDP PARTİ BİNALARINA SALDIRI-

Cumhurbaşkanlığı basın Sözcüsü İbrahim Kalın, HDP Mersin ve Adana parti binalarına yapılan saldırıyı, “şiddetle kınıyoruz” sözleriyle değerlendirdi.

Kalın şöyle dedi:

“Bu sabah Adana ve Mersin’de HDP Parti binalarına yapılan saldırıları şiddetli bir şekilde kınıyoruz. Herhangi bir siyasi partiye yapılan saldırılar bütün partilere yapılmıştır. Türkiye demokratik bir ülkedir. Güvenlik güçleri gerekli incelemeleri yapıyor. Bu tür saldırıları kabul etmiyoruz. Seçim öncesi böyle bir korku ortamını ortaya çıkarabilecek eylemlere izin verilmeyecektir.”

HDP yetkililerinin, yapılan saldırılarda Cumhurbaşkanı ve Hükümeti sorumlu tutmalarını İbrahim Kalın, “Söz ola beri gele” sözleriyle eleştirdi. Kalın şöyle devam etti:

“Defalarca seçim güvenliği ile ilgili açıklama yapmış bir Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Hükümete suçlamada bulunursanız, o zaman samimiyet sorgulanır. Başka art niyetler aranır. Aynı şekilde Hükümet seçim güvenliği konusunda gerekli tedbirleri almıştır. Henüz saldırı ile ilgili detaylara hâkim olmadığımız bir olayla ilgili Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Hükümetimize yönelik yapılan ithamlar kabul edilir gibi değil.”

Kalın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in rapor almasının ardından yapılan tartışma ve “görevi bırakıyor” iddialarına da yanıt verdi. Kalın, “Türkiye senaryo üretme konusunda zengin bir ülkedir. Sayın Genelkurmay Başkanı görevinin başındadır. Ameliyat geçiren Genelkurmay başkanımızın rapor alması kadar doğal bir şey yoktur. Böyle bir konu üzerinden spekülasyon yapılması karşısında görevine dönünce ne denilecek acaba? Raporlu olarak da görevinin başındadır” yorumunda bulundu.

İbrahim Kalın, Mısır’da verilen idam kararının ardından bazı medya organlarında atılan manşetlerin sorulması üzerine, Mısır’da verilen idam cezalarından sonra atılan o manşetin neyi amaçladığı ortadır. Türkiye kamoyunun vicdanı ve aklı berrak. Bu manşeti atanlar bir takım imalarda bulunabilirler. O manşeti atanların darbeler karşısında nasıl bir tavır takındıkları ortada. Bunu çok iyi biliyoruz” değerlendirmesinde bulundu. (ANKA)

(BK/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@