Cumhurbaşkanı'na Miting Tepkisi

ANKARA (ANKA)-CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Mayıs Cumartesi günü İzmir Atatürk Stadı'nda yapacağı mitinge katılım konusunda "talimat" gönderildiğini iddia etti.  Çam yaptığı açıklam

Haberler 07.05.2015, 16:03
Cumhurbaşkanı'na Miting Tepkisi

ANKARA (ANKA)-CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Mayıs Cumartesi günü İzmir Atatürk Stadı'nda yapacağı mitinge katılım konusunda "talimat" gönderildiğini iddia etti. 

Çam yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sert sözlerle eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Mayıs Cumartesi günü İzmir Atatürk Stadı'nda miting yapacağını ifade eden Çam, “Anlaşılan parlamento önünde namusu ve şerefi üzerine tarafsızlık yemini etmiş olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP lehine seçim kampanyasını sürdürmekte kararlıdır. Cumhurbaşkanlığının tarafsızlığı ilkesinin açıkça ihlali anlamına gelecek olan bu durumun ilk ve en önemli sonucu Anayasa ve ilgili yasalar dahil olmak üzere ağır bir hukuk ve siyasi etik ihlalidir” dedi.

Adil yarışma ilkesinin hayata geçirilemediği bir seçim kampanyası sürecinin 7 Haziran seçimi sonrası oluşacak olan parlamentonun meşruiyetinin sorgulanmasına yol açacağını kaydeden Çam, şöyle dedi:

“Cumhurbaşkanın ısrarının yol açtığı vahim durumun diğer boyutu, planlanan bu miting için tüm kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, birimlerde çalışan memur ve işçileri ile okul müdürleri aracılığıyla öğretmen ve öğrencilerine gönderilen talimatta ortaya çıkmaktadır. Bu yolla zorla miting alanına getirilmeleri yönünde bir baskı içine alınan kamu görevlileri, işçiler ve çocuklar ile yapılacak olan bir toplantı hiçbir biçimde seçim hukukunun kapsamı içinde değerlendirilemez.” (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@