Cumhurbaşkanı Hayali Açılışlar Yaparak Akp İçin Oy İstiyor

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tarafsızlık ilkesini bozarak anayasayı ve seçim yasaklarını ihlal ettiğini iddia ederek, “Cumhurbaşkanı partisi lehine pişkince, fütursuzca aktif si

Haberler 16.05.2015, 18:11
Cumhurbaşkanı Hayali Açılışlar Yaparak Akp İçin Oy İstiyor

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tarafsızlık ilkesini bozarak anayasayı ve seçim yasaklarını ihlal ettiğini iddia ederek, “Cumhurbaşkanı partisi lehine pişkince, fütursuzca aktif siyaset yapmaktadır. Cumhurbaşkanı meydan meydan gezip hayali açılışlar yaparak AKP için oy istiyor” dedi.

-“TOPLU AÇILIŞ TİYATROSU”-

Oran yaptığı açıklamada, tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanı’nın “toplu açılış” adı altında anayasayı çiğneyerek AKP’ye oy istediğini iddia ederek şöyle dedi:

“Her seçimde yeniden açtıkları ‘tesis’ler var, bu tesisleri açmaya doyamadılar. Erdoğan, Van’da TOBB’un yaptırdığı ve 8 ay önce hizmete giren spor salonu ve geçen yıl hizmete giren fuar merkezini bir kez daha açtı, devam eden Urartu Müzesi inşaatını da açmayı ihmal etmedi. Temeli 2005 yılında atılan ve AB hibesiyle Amasya’da yaptırılan katı atık bertaraf tesisi 2008 yılından itibaren AKP’li 2 başbakan, iki bakan ve bir belediye başkanı tarafından  toplam 5 kez açıldı.

Cumhurbaşkanı, bir dizi okul, spor salonu, sağlık ocağı, park, kaldırım, kanalizasyon gibi rutin işlerin ‘tesis, proje, yatırım, dev eser’ adları altında şişirilerek dev yatırım hamlesi gibi gösterildiği ‘toplu açılış’ tiyatrosu ile yeniden turneye başladı. Erdoğan’ın toplu açılış şovunda, daha önce açılmış tesisler yeni açılıyormuş gibi gösterilirken, bazen de henüz temeli atılmamış, inşaatı hala süren, ya da hiç ortada olmayanlar toplu açılış listesine dâhil edilerek sayı kabartılıyor. 

Erdoğan, dün Van’da sözde, toplam yatırım değeri 1 milyar 412 milyon lira olan 80 eserin bugün Van'da açılışını yaptı.

-“8 AY ÖNCE B HİZMETE GİREN SPOR SALONU,BİR KEZ DAHA AÇILDI”-

8 ay önce bitirilerek hizmete giren spor salonu, Erdoğan tarafından bir kez daha açıldı.

80 yatırımın tamamı bitirilmiş ve hepsi bir anda hizmete giriyormuş havası verildi.

Erdoğan’ın Van’dan sonra toplu açılış şovunu sürdürdüğü Kırıkkale’de ‘71 eserin’ açılışını yaptı. Ancak bu eserler için sadece bir caminin adı geçiyor… Önceki gün Arnavutluk'ta Namazgâh Camii'nin temelini atan Cumhurbaşkanı, ardından Kırıkkale’de yaptırılan Nur Camii ve külliyesinin açılışını yapıyor. Erdoğan’ın talimatı ile yapımına 2008’de başlanan Nur Camii, İstanbul’daki Selimiye Camii’nin bir taklidi. Nur Camii’nde ilk teravih namazı ise 2011 Ramazan’ında kılınmıştı. Ancak Erdoğan’ın toplu açılışını yapacağı duyurulan diğer eser ya da ‘tesisler’ nedir, var mıdır yok mudur, yeni midir eski midir bilen yok.

-“HİZMETTE OLANLAR VE SAYISI HAYALİ BİÇİMDE KABARTILMIŞ”-

Erdoğan’ın toplu açılış turnesinde bir sonraki durağı olan Erzincan’daki toplu açılış listesi de ortada yok. İlgili makamlar Erdoğan’ın Erzincan’da 83 tesisi hizmete açacağını bildiriyor ama bunların ne olduğuna ilişkin bilgi vermiyor. Ankara ve Erzincan’da yaptığımız araştırmalarımız sonrası, bunun nedenini anladık. Burada da açılışı yapılacak tesislerin büyük bölümü zaten hizmette olanlar ve sayısı hayali biçimde kabartılmış.

-“MADEN SUYU ŞİŞESİNİN KAPAĞINI MI?”-

Örneğin Türk Kızılayı’nın yatırımı olan Erzincan Mineralli Su İşletmesi geçen yıl Haziran sonunda üretime başlamıştı. Şimdi Erdoğan tarafından bunun açılışının yapılacağı belirtiliyor. O halde Erdoğan, zaten bir yıl önce üretime geçmiş tesiste neyi açacak, maden suyu şişesinin kapağını mı?

Yerel kaynaklardan edindiğimiz bilgiye göre Erdoğan’ın Erzincan’da toplu açılışını yapacağı tesisler arasında Ergandağ Kayak Merkezi de bulunuyor. Oysa, zaten 2011’den beri faaliyette olan tesis, 2013’ten bu yana da uluslar arası kayak yarışmasına da ev sahipliği yapıyor. Toplu açılış kapsamında geçen yılın sonlarında faaliyete geçen Erzincan Dünya Göz Hastanesi ile Hilton Garden Inn Erzincan gibi özel sektör yatırımlarının da adı geçiyor. Toplu açılışa konu diğer tesisler ise Erzincan Üniversitesi bünyesindeki çeşitli birimler…

-“TOPLU GÖZ BOYAMA”-

Türkiye toplu açılış adı altında, ‘toplu göz boyama’ faaliyetine sahne oluyor. Erdoğan seri toplu açılış şovları ile bir yandan zaten faaliyette olan, daha önce faaliyete geçmiş veya hiç ortada olmayan hayali tesisler ya da çeşitli bakanlıkların uhdesinde zaten yapılması gereken rutin işler, dev yatırım hamlesi olarak gösteriliyor. Milyonlarca liralık yüzlerce tesis ve eserden söz edilirken, özel sektöre ait yatırımlar dikkate alınmazsa ortada yeni ve dişe dokunur bir yatırım bulunmuyor.

Erdoğan, toplu açılış adı altındaki siyasi mitinglerin masraflarını devlet kesesinden karşılatarak, AKP’ye bedavaya getiriyor.

Erdoğan, tarafsızlık ilkesini bozarak anayasayı ve seçim yasaklarını açıkça ihlal etmektedir. Tarafsız olması gereken bir Cumhurbaşkanı partisi lehine pişkince, fütursuzca aktif siyaset yapmaktadır. Bu durum, ülkemizde demokrasi ve hukukun geldiği nokta açısından düşündürücüdür.

-“CUMHURBAŞKANI MEYDAN MEYDAN GEZİP HAYALİ AÇILIŞLAR YAPARAK AKP İÇİN OY İSTİYOR”-

Bu ülkede bir başbakan var mıdır, Davutoğlu kendisini yetersiz mi görüyor ki Cumhurbaşkanı meydan meydan gezip hayali açılışlar yaparak AKP için oy istiyor?

Cumhurbaşkanı’nca yapılan bu toplu açılışlar nedir; bunların hangileri zaten faaliyette, hangileri yeni bitirilmiş ya da temel atma aşamasında; kaçı gerçek, kaçı hayalidir?

Açılışı yapıldığı söylenen tesis ve projelerin kim tarafından yapıldığı, başlama ve tamamlanma tarihleri ile tam listesi neden kamuoyuna açıklanmıyor?

Genel seçim sürecinde Cumhurbaşkanı’nın il il dolaşıp, toplu açılış adı altında seçim mitingi yaparak, ‘eski’ partisine oy istemesi bir anayasa suçu değil midir?

Ülkemizde anayasa suçu işleyen bir Cumhurbaşkanı’na en azından dur diyecek resmi bir makam yok mudur?

Anayasayı, yasaları ve siyasi teamülleri açıkça çiğneyen Erdoğan’a bu faaliyetinde tarafsız bularak engel koymayan bir Yüksek Seçim Kurulu varken, 7 Haziran’da yapılacak seçimlerin güvenliğinden söz edilebilir mi?

Cumhurbaşkanı’nın suç niteliğindeki faaliyetini kesintisiz ve yanlı biçimde yayınlayan TV’lerin de yaptığı suç değil midir, RTÜK bununla ilgili bir işlem yapacak mıdır?

Türk Halkının zekâsıyla alay mı edilmektedir? Türkiye bir kabile toplumu, dünyanın en geri ülkesi midir?” (ANKA)

(MG/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@