Cumhurbaşkanı Erdoğan(2/son):bunlar Anayasayı Da Okumuyorlar

RİZE(ANKA) -Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan parlamenter sistemle yönetilen ülkelerin kendine çıkış yolu aradığını söyledi. Cumhurbaşkanı olarak her patiye eşit mesafede olduğunu savunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi şikâye

Haberler 11.05.2015, 18:42
Cumhurbaşkanı Erdoğan(2/son):bunlar Anayasayı Da Okumuyorlar

RİZE(ANKA) -Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan parlamenter sistemle yönetilen ülkelerin kendine çıkış yolu aradığını söyledi. Cumhurbaşkanı olarak her patiye eşit mesafede olduğunu savunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi şikâyet ediyorlar, YSK’ya gidiyorlar. Bu millet meydanlara çık diye bana bu oyu verdi. Bu meydanlara çıkmaktan siz beni nasıl mahrum edersiniz. Bunlar anayasayı da okumuyorlar. Anayasada 'vatana ihanetten başka Cumhurbaşkanının bir suçu yoktur' yazar. Bunların hiçbirisi benim bu hakkımı elimden alamaz” dedi.

Rize’de toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle tarihine ve kültürüne sahip çıkmayı sürdüreceğini söyledi.

Konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “7 Haziran seçimleri aynı zamanda yeni Türkiye’nin inşası yolunda önemli bir dönemeç. Türkiye, krizin, kaosun, çekişmenin sıkıntısını çok çekti. Nereden nereye geldik. Zengin kimdir diye sorulduğunda kim derlerdi biliyor musunuz? Milyoner! Öyle bir noktaya getirdiler ki biz 1 milyona tuvalete gider hale geldik. Akşam yattık, sabah kalktık bir sıfır. Altı tane sıfır koydular birin yanına. Biz geldik, 6 sıfırı atacağız dedim. Sayın Başbakanım olmaz dediler. Altı sıfır attık paramız dolar karşısında bir yere geldi” dedi.

O dönemde bir köşe yazarının, “Altı sıfırı atsınlar Taksim Meydanı’nda eşekler gibi anırırım” dediğini savunan Erdoğan, “Halen bekliyorum anıracak. Halen bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Daha iyi günlerin oluğunu, daha iyi adımların geleceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye güven ve istikrarla bugünlere geldi. İnşallah aynı şekilde güven ve istikrarla yolculuğumuzu devam ettireceğiz. Bunun için gelin el ele verelim. Yeni Türkiye’yi hep birlikte inşa edelim. Yeni Türkiye’nin inşası için yeni Anayasa’ya ve başkanlık sistemine ihtiyacımız var. Türkiye’de güven ve istikrar ortamını bir daha kimsenin bozamayacağı şekilde oluşturmanın yolu sistemi değiştirmekten geçiyor. Bu tartışmalar, bu arayışlar sadece bize mahsus değil. Tüm dünyada aynı süreç yaşanıyor. İtalya’da koalisyonları yasaklayan bir kanun çıkarıldı. Aynı şekilde İngiltere! son seçimde ortaya çıkan temsil ve istikrar sorununa çözüm aramanın derdine düştü. 3 tane parti lideri seçimi kaybettikleri için 1 saat içinde istifa ettiler. Bizimkiler yapabildi mi?” dedi.

AK Parti Genel Başkanlığı döneminde, “Partim birinci parti olmaz ise istifa ederim” dediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugüne kadar onların istifa edebileceğini duydunuz mu? Şimdi aynısını Başbakan da söylüyor. Siyasetin de bir dürüstlüğü var be, siyasetin de bir onuru var. Batılı bunu gösteriyor da siz niye gösteremiyorsunuz?” diye konuştu.

-“YENİ TÜRKİYE’Yİ BİRLİKTE İNŞA ETMEMİZ LAZIM”-

Parlamenter sistemle yönetilen ülkelerin kendine çıkış yolu aradığını ifade eden Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

“Ben her partiye eşit mesafedeyim. Cumhurbaşkanıyım ama gönlümde bir aslan yatıyor ayrı mesele. Bazı genel başkanlar çıkmış diyor ki; ‘Cumhurbaşkanının tarafsız olması lazım’. Ben tarafım dedim, ben milletin tarafındayım. Şimdi şikâyet ediyorlar, YSK’ya gidiyorlar. Bu millet meydanlara çık diye bana bu oyu verdi. Bu meydanlara çıkmaktan siz beni nasıl mahrum edersiniz. Bunlar anayasayı da okumuyorlar. Anayasada vatana ihanetten başka Cumhurbaşkanının bir suçu yoktur yazar. Benim bu hakkımı elimden bunların hiç birisi alamaz.”

Konuşmasında, tek vatan, tek devlet, tek bayrak, tek millet vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birileri kendilerine ayrı bayrak arıyorlar. Ben Kürt kardeşlerime sesleniyorum, bu oyuna gelmeyin, bu oyunu bozun. Bu ülkede şehit kanlarıyla rengini almış bayrağımız var. 780 kilometre karesiyle bu vatanımızı kimse bölemez. Böldürtmeyiz, karşılarında evvel Allah bizi bulurlar. Devlet olarak, başta Cumhurbaşkanı olarak, hükümetimizle, devletimizle, ordumuzla tüm güvenlik güçlerimizle bunların karşısında oluruz” dedi.

Erdoğan konuşmasının sonunda ise Rizelilere 7 Haziran'da sandığa gitmeleri çağrısı yaparak, "Demokratik hakkınızı kullanın" dedi.(ANKA)

(HSN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@