Cumhurbaşkanı Erdoğan Yönetiminde Kabine Toplantısı Bugün Yapılacak! Sokağa Çıkma Yasakları Gevşetilecek Mi, Kafeler Ve Restoranlar Açılacak Mı?

Türkiye'de kritik kararlara imza atılan kabine toplantısının bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde yapılacağı bildirildi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilecek olan toplantıdan çok kritik kararların çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yönetiminde Kabine Toplantısı Bugün Yapılacak! Sokağa Çıkma Yasakları Gevşetilecek Mi, Kafeler Ve Restoranlar Açılacak Mı?

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde toplanacağı bildirildi. Kabine toplantısının saat 15:00'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde başlaması bekleniyor.

Kabine toplantısının ana gündem maddesini koronavirüs yasaklarında gevşetilme yöneünde atılacak adımlar oluşturacak. Özellikle kafelerin , lokantaların ve restoranların belirli kriterler içerisinde açılmasına dair bir izin çıkması hakkında yeni bir karar alınacak. Bunun yanında hafta sonu sokağa çıkma yasaklarındaki bir gevşetilme olup olmayacağı da görüşülecek. Kabine toplantısı öncesinde elde edilen bilgilere göre vaka sayılarında ciddi bir yükseliş olmaması ve mutant virüsün tehlikeli boyutlara ulaşmaması durumunda Mart ayının başından itibaren kısıtlamalarda gevşetilmeye gidileceği bildirildi.

KAFE VE RESTORANLAR AÇILACAK MI?

Kabine toplantısında Sağlık bakanı Fahrettin Koca dün yapılan Bilim Kurulu toplantısında alınan tavsiye kararlarına dair bir sunum gerçekleştirecek. “Yerinde Karar” dönemine geçiş yapılması ise bugün resmiyet kazanacak. Vaka sayısı az olan il ve ilçelerde kafelerin ve restoranların açılmasına dair izin verilecek. Bu izin belirli şartlara uymak şartıyla bu işletmelere tanınacak. İşletmelerin kapalı bölümlerinde kapasitenin yüzde 30'u oranında, açık bölümlerinde ise kapasitenin yüzde 50 oranında müşteri kabul edilebilecek. Müşteriler ise işletmelerde en fazla 45 dakika kalabilecekler. Bu konuda nihai kararın bugün kabine toplantısında çıkması bekleniyor.

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI KALKACAK MI?

Türkiye'de vatandaşların en çok merak ettikleri konu olan sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması hususu da kabine toplantısında gündeme gelecek. Sokağa çıkma yasaklarının bir anda kaldırılmasına kimse ihtimal vermiyor. Ancak bir gevşeme kararı uygulanması beklenti haline dönüştü. Mart ayının başlaması ile özellikle hafta sonu sokağa çıkma yasaklarında bazı gevşemeler yapılacağı tahmin ediliyor. Bu gevşemelerin ne olacağı, hafta sonu gündüz saatlerinde sokağa çıkmaya izin verilip verilmeyeceği bugün kabine topantısında masaya yatırılacak.

DİĞER GÜNDEM MADDELERİ YENİ ANAYASA VE GARA OPERASYONU

Türkiye'nin güncel iki gündem maddesidaha bulunuyor. Bu konular da kabine toplantısında ele alınacak. Gara Operasyonu ve sonrasınki gelişmeler çok yönlü olarak görüşülecek. Terör örgütüna karşı yapılacak hamleler ve bunun dış siyasete etkileri masaya yatırılacak. Ayrıca Yeni Anayasa konusundaki son gelişmeler de görüşme konusu olacak.

Öte yandan kabine toplantısının bu akşam saat 19:00 sıralarında sona ermesi bekleniyor. Toplantı sona erdikten sonra alınan kritik kararları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kameraler karşısına geçerek açıklayacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@