Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarafsız Davrandı: Kime Verecekseniz Verin Ama 400'ü Verin

ANKARA(ANKA) -Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mevcut parlamenter sistemi eski bir arabaya benzetti. Yeni Anayasa için 400 milletvekili isteğini tekrarlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben her partiye eşit mesafedeyim. Kime ve

Haberler 30.04.2015, 23:59
Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarafsız Davrandı: Kime Verecekseniz Verin Ama 400'ü Verin

ANKARA(ANKA) -Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mevcut parlamenter sistemi eski bir arabaya benzetti. Yeni Anayasa için 400 milletvekili isteğini tekrarlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben her partiye eşit mesafedeyim. Kime verecekseniz verin ama 400’ü verin” ifadelerini kullandı. 

Ankara otobüs ve minibüsçü esnafı ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin istikrar ve güven ortamını kalıcı hale getirelim çağrısında bulundu.

Bugüne kadar uygulanan parlamenter sistemin miladını doldurduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “10 Ağustos 2014 tarihi itibariyle, şahsımın, sizin, milletin oylarıyla Cumhurbaşkanı seçildiği günden itibaren Türkiye yeni bir dönemin kapısını aralamış oldu. Biz buna yeni Türkiye diyoruz. Yeni Türkiye artık bir zemine oturması lazım, bu nedir yeni Anayasa. Ortada artık bir gerçek var ve 400’ün verilmesi lazım. 400’ü verin ve yeni Anayasa rahatlıkla kurulsun. Ben her partiye eşit mesafedeyim. Kime verecekseniz verin ama 400’ü verin” dedi.

Konuşmasında, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimiz parçalamak isteyenlere, bayrağımızı yakmak isteyenlere, vatanımızı bölmek isteyenlere, devletimizin içine virüsler sokmak isteyenlere, ‘paralel yapı’ gibi… Dün Milli Güvenlik Siyaset Belgesinin içerisine girmesiyle ilgili tavsiye kararı aldık ve hükümete gönderdik. Artık asla bunlara taviz yok. Eski Türkiye onların işine geliyor olabilir ama milletin faydasına asla değildir” diye konuştu.

-“HEPİMİZ FANİYİZ”-

Bundan sonraki hedefe yeni anayasa hazırlayarak ve başkanlık sistemine geçerek ulaşabileceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

“Sanıyorlar ki Tayyip Erdoğan bunu kendisi için istiyor. Hepimiz faniyiz, benim böyle bir derdim yok. Hepimizin gideceği yer kara toprak, 2 metre, 2,5 metrekare bir yer oraya bizi defnedecekler. Kimse Cumhurbaşkanı niyetine demeyecek, Başbakan niyetine demeyecek. Er kişi niyetine diyecekler oraya koyacaklar. Eğer bu kubbede hoş bir sada bırakmışsak ne mutlu bize. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmaya, 2053 hedeflerine ulaşmaya, 2071 hedeflerine ulaşmaya ahdımızın olması lazım. Biz göremiyoruz ama torunlarımız görsün istiyoruz dememiz lazım.

-“ARABA BENİ DEĞİŞTİR DİYE DİYE ADETA BAĞIRIYOR”-

Biz eğer bugün bu adımları atmazsak çocuklarımız, torunlarımız yarın bizden davacı olur. Bu dünyada olmazsa öteki dünyada olur. Başkanlık sistemi, Türkiye’nin akıntıya karşı kürek çekmek yerine, akıntının gücünü arkasına almasının adıdır. Artık motoru tekleyen, kaportası dökülen, her tarafından ses gelen bu araba ile yolumuza devam edemeyiz. Hele bir de bu arabanın benzini, mazotu, gazı bitmek üzereyse onunla en fazla yakındaki bir akaryakıt istasyonuna gidebilirsiniz. Zorlarsanız yolda kalırsınız. Türkiye şu anda her tarafı dökülen ve yakıtı da bitmek üzere olan bir sistemle yoluna devam etmeye çalışıyor. Araba beni değiştir diye diye adeta bağırıyor, yakıt lambasının ışığı da yanalı epeyce oldu. 7 Haziran seçimleri Türkiye için en yakın akaryakıt istasyonu vazifesi görecektir. Hemen ardından sistemi değiştirip yani arabayı yenileyip 2023 hedeflerimize doğru tam gaz yolumuza devam etmeliyiz.

-“YÜKÜ SIRTLANACAK YİNE MİLLETİMİZ OLACAK”-

Türkiye yolda kaldığında sanmayın ki bu muhalefet partileri el atıp itecekler. İnanmayın! Tam aksine; işte yurt dışında her yerde gidip Türkiye’yi şikâyet ediyorlar. Onlar ancak geçmişte olduğu gibi sıkıntı anında sıvışıp ortadan kaybolmayı bilirler. Yükü sırtlanacak yine milletimiz olacak.

-“BU MEMLEKET SAHİPSİZ DEĞİL”-

Biz Türkiye’yi 2023 hedeflerine nasıl ulaştırırız, bunun mücadelesini verirken birileri halen bu milletin tarihiyle, kültürüyle, inancıyla uğraşıyor. Eğitimde 8 yıllık uygulamayı bırakmaktan, geri getirmekten söz ediyorlar. Suriyeli misafirlerimizi zorla geri göndermekten, kapı dışarı etmekten bahsediyorlar. Şimdi bunlar ne diyor? Biz zalim Esed’e bunları teslim edeceğiz ve zalim Esed’te bunları bildiği gibi yapsın. Biz Allah’ın izni ile buralarda olduğumuz sürece bu kardeşlerimiz bizim misafirimizdir. Biz Ensar’ız, onlarda muhacirdir bu böyle biline. Bu arada askeri ücrette açık artırmaya çıkmış galiba! Çok değişik, değişik rakamlar söylüyorlar. Bölücü örgütün oyuncağı durumundaki birileri yine Ermeni iftiralarının sözcülüğünü yapıyor. Bu memleket sahipsiz değil, bu milletin hafızası 1990’lı yılları unutmuş değil. Siz eski Türkiye’ye sevdalısı olabilirsiniz ama milletimiz eski Türkiye’nin ne olduğunu biliyor. Artık hiç kimse bu milleti hastane kuyruklarında nöbete geri döndüremez. SSK’nın başında kimin olduğunu iyi biliyorsunuz değil mi?

-BEN HER HANGİ BİR PARTİNİN TARAFINDA DEĞİLİM”-

Faizleri patlattılar, geldiğimizde yüzde 63’tü. Bunlar devletin hazinesini yağmaladılar. Bankaları soydular- soğana çevirdiler. Şimdi milletimize hale kâbus yaşatmak isteyen önce karşısında bizi bulur. Ben Cumhurbaşkanı makamındayım diye yan gelip yatacak halim yok. Sorumluluğumun gereğini de yerine getireceğim. Artık Cumhurbaşkanlığı makamında vesayetin muhafızı değil, milletin bizzat kendi eliyle yetki verdiği kendi temsilcisi var. Bu milletin, bu ülkenin kazanımlarını savunmak benim en başta görevimdir. Bu tarafsızlıkla ilgisi yoktur. Bu milletin yanında olmanın en başta gelen şartıdır. Ben her hangi bir partinin tarafında değilim. Tercihim vardır o ayrı bir konu, ben milletin yanındayım.”(ANKA/SON)

(HSN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@