Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mezhebini Din Edinmiş Olanlarla Başımız Dertte

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mezhepçiliğin İslam dünyasını paramparça ettiğini belirterek, “Bunu bizzat yaşıyoruz. Şuanda Irak’ta bunu görüyoruz, Suriye’de bunu görüyoruz, Filistin’de bunu görüyoruz, Yemen’de bunu gör

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mezhebini Din Edinmiş Olanlarla Başımız Dertte

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mezhepçiliğin İslam dünyasını paramparça ettiğini belirterek, “Bunu bizzat yaşıyoruz. Şuanda Irak’ta bunu görüyoruz, Suriye’de bunu görüyoruz, Filistin’de bunu görüyoruz, Yemen’de bunu görüyoruz ve acımasızca şuanda Müslüman, Müslüman’ı öldürüyor. Sadece mezhebi farklılık, bu kadar açık ve net. Bunları bizzat siyasetçi olarak biz de yaşıyoruz. Kendileri ile bunu konuşuyoruz. Açık ve net, bizim Sünnilik diye bir dinimiz yoktur. Bizim Şia diye bir dinimiz yoktur. Bizim tek dinimiz İslam’dır bunu böyle bilmemiz lazım. Ne yazık ki mezhebini din edinmiş olanlarla başımız dertte” diye konuştu.

 

İSTANBUL(ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kutlu Doğum haftası programına katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından İstanbul Kongre Merkezi’nde “Hazreti Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” temalı Kutlu Doğum programı düzenlendi. Programda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hazreti Muhammed’in doğumun seneyi devriyesine ulaştığı için Allah’a hamd ettiğini belirtti. Hazreti Muhammed’in şefaatine bugün her zamankinden daha fazla ihtiyaçları olduğunu belirten Erdoğan, “Cümlemizin mahşer günü şefaat lütfuna sahip yegane kişi olacak Peygamberimizin Liva'ül Hamd Sancağı altında toplananlar içinde olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Hesap günüden mahcup olmadan çıkmayı Allah’tan temenni ettiğini kaydeden Erdoğan, “Bu yıl ‘Hazreti Peygamber ve birlikte yaşama ahlakı’ mesajıyla idrak edeceğimiz Kutlu Doğum’un alem-i İslam ve tüm insanlığa hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

-“İSLAMOFOBİ TÜM KUTSALLARIMIZA YÖNELİK TOPYEKUN BİR SALDIRI HALİNE DÖNÜŞÜYOR”-

 

Alemlerin Rabbi’nin övdüğü Hazreti Peygamber için kendilerinin ne söylese eksik ve yetersiz kalacağını belirten Erdoğan, “Bize düşen onun şanına yaraşır bir ümmet olmak için çalışmaktır. Ben Kutlu Doğum etkinliklerini bu bakımdan, bizi sünnete daha da yaklaştırmanın, sünnetle bütünleştirmenin bir vesilesi olarak görüyorum. Peygamberimizin kendi yaşadığı ve ümmetine tavsiye ettiği sadelikte ve samimiyette yapılan Kutlu Doğum etkinliklerinin rahmet ve bereket kaynağı olacağına inanıyorum” dedi.

Müslümanlar ve tüm insanlar olarak birlikte yaşama imtihanına tabi olduklarını söyleyen Erdoğan, “Bu imtihanı başarmanın, birlikte yaşamanın ahlakını güçlendirmenin yolu da Peygamberimizin örnek hayatından ve bizlere tavsiyelerinden geçiyor. Günümüz dünyasına baktığımızda, bu imtihanın çok çetin bir şekilde sürdüğünü görüyoruz. Acaba bu imtihanı başarabiliyor muyuz? Acaba bunu şuanda başarmanın ötesinde, böyle bir derdimiz var mı? bunu yaşıyor muyuz? Zulmün, katliamın, terörün, işkencenin ve daha nice dinimizce ve elbette Peygamberimizce kötülenmiş, yasaklanmış fiilin dünyanın dört bir yanında her gün, her an işlendiği bir dönemden geçiyoruz. Batı’da giderek yaygınlaşan İslamofobi, kitabımız ve Peygamberimiz başta olmak üzere tüm kutsallarımıza yönelik topyekun bir saldırı haline dönüşüyor. Kendileri ciddi bir inanç buhranı yaşayan Batı toplumlarının İslam’ı ve Müslümanları hedef alarak buradan çıkış yolu aramak gibi çok yanlış bir yola girdiklerini üzüntü ile müşahede ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

-“DEAŞ’IN YOL AÇTIĞI TAHRİBAT, İSLAM DÜNYASI DÜŞMANLARININ ÇABALARINI DAHİ GERİDE BIRAKACAK DÜZEYDE”-

 

İslam dünyasının sadece paramparça bir görüntü içinde kalmadığını, her yerde kardeşin, kardeşini öldürdüğü vahim bir tablonun ortaya çıktığını belirten Erdoğan, “Suriye, Irak, Yemen, Libya, Filistin, Mynmar, Türkistan aşta olmak üzere pek çok yerde on milyonlarca Müslüman mülteci durumuna düşürüldü. Biz Türkiye olarak ülkemize gelen muhacir kardeşlerimize her türlü yardımı yapıyor, her türlü kolaylığı gösteriyoruz. Birlikte yaşama ahlakına sıkı sıkıya sarılarak, tüm imkanlarımızı seferber ediyor, kapılarımızı ve yüreğimizi açık tutuyoruz. Çünkü bizde bir ensar kültürü var, ‘bunu yerine getirmemiz gerekir’ diyoruz. Ama diğer ülkelerin, bilhassa İslam ülkelerini çoğunda aynı durumun olduğunu söyleyemeyiz. Müslümanların büyük bölümü kardeşine ensar olma imtihanından başarıyla çıkamadı, çıkamıyor” ifadelerini kullandı.

Yardımı Allah’ın emrinde ve Peygamberin tavsiyelerinde değil başka yerlerde aramaya başladıklarında daha büyük felaketlerin, acıların, yıkımların kapısının aralanacağını kaydeden Erdoğan, “Maalesef bugün İslam dünyasının bu konuda da çok iyi bir imtihan veremediğini görüyoruz. Bilhassa açık ve net söylüyorum, DEAŞ gibi terör örgütlerinin yol açtığı tahribat, İslam dünyası düşmanlarının çabalarını dahi geride bırakacak düzeye ulaşmış durumda. Bu tür gelişmeler Müslümanları daha büyük sıkıntılara maruz bırakmanın ötesinde olumlu herhangi bir amaca hizmet etmiyor. Aksine İslam’a yanlış, olumsuz bakışlar getiriyor. Bu durum karşısında bize düşen Allah’ın ipine sımsıkı sarılarak peygamberimizin rehberliğinden asla sapmadan, ümmetin birliği, beraberliği, kardeşliği için daha çok çalışmak, daha çok mücadele etmektir” dedi.

 

-“BİZİM SÜNNİLİK DİYE BİR DİNİMİZ YOKTUR”-

 

Mezhepçiliğin İslam dünyasını paramparça ettiğini belirten Erdoğan, “Ümmeti, paramparça ediyor. Bunu bizzat yaşıyoruz. Şuanda Irak’ta bunu görüyoruz, Suriye’de bunu görüyoruz, Filistin’de bunu görüyoruz, Yemen’de bunu görüyoruz ve acımasızca şuanda Müslüman, Müslüman’ı öldürüyor. Sadece mezhebi farklılık, bu kadar açık ve net. Bunları bizzat siyasetçi olarak biz de yaşıyoruz. Kendileri ile bunu konuşuyoruz. Açık ve net, bizim Sünnilik diye bir dinimiz yoktur. Bizim Şia diye bir dinimiz yoktur. Bizim tek dinimiz İslam’dır bunu böyle bilmemiz lazım. Ne yazık ki mezhebini din edinmiş olanlarla başımız dertte. Sıkıntı burada. Hazreti Peygamber kinle, nefretle, öfkeyle dolu ruhları; rahmetle, aşkla, umutla besleyerek insanlığın ufkunda ilelebet sönmeyecek bir ışık yaktı. Bu ışığa doğru attığımız her adım, kendimizle ümmetle birlikte tüm insanlığın kurtuluşuna doğru kat ettiğimiz mesafedir. Bu ışıktan uzaklaştığımız her an daha çok zulme, daha çok acıya, daha çok zillete maruz kalacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın” şeklinde konuştu.

 

-PROGRAMDA KILIÇDAROĞLU İLE TOKALAŞTI-

 

Programa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve eşi Gülten Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, bazı partilerin genel başkanları ve temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. Erdoğan programa girişinde, protokol sırasıyla tek tek tokalaştı. Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile de ayakta tokalaştı. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.