Cumhurbaşkanı Erdoğan: İslam Dünyası Bugün Bir Fetret Dönemi Yaşıyor

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazreti Muhammed’in dünyayı şereflendirdiğinde her anlamda insan sömürüsünün tüm hızıyla sürdüğünü belirterek, “Bugün dünya adeta yeniden Hazreti Muhammed’in risalet vazifesini aldığı döne

Haberler 18.04.2015, 23:51
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İslam Dünyası Bugün Bir Fetret Dönemi Yaşıyor

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazreti Muhammed’in dünyayı şereflendirdiğinde her anlamda insan sömürüsünün tüm hızıyla sürdüğünü belirterek, “Bugün dünya adeta yeniden Hazreti Muhammed’in risalet vazifesini aldığı dönemi yaşıyor. Bugün yine büyük bir çıkmaza sürüklenen insanlık, düştüğü o kör kuyudan kurtarılmayı bekliyor. Bu coğrafyada hiçbir dönemde mezhepçilik, kavmiyetçilik, zalimlik bugünkü kadar pirim yapmamıştı. Adını doğru koymak lazım, İslam dünyası bugün bir fetret dönemi yaşıyor” dedi.

 

İSTANBUL(ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazreti Muhammed’in dünyayı şereflendirdiğinde her anlamda insan sömürüsünün tüm hızıyla sürdüğünü belirterek, “Bugün dünya adeta yeniden Hazreti Muhammed’in risalet vazifesini aldığı dönemi yaşıyor. Bugün yine büyük bir çıkmaza sürüklenen insanlık, düştüğü o kör kuyudan kurtarılmayı bekliyor. Bu coğrafyada hiçbir dönemde mezhepçilik, kavmiyetçilik, zalimlik bugünkü kadar pirim yapmamıştı. Adını doğru koymak lazım, İslam dünyası bugün bir fetret dönemi yaşıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çekmeköy Belediyesi tarafından Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Siyer-i Nebi Yarışması Ödül Töreni’ne katıldı. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, ellerine kalemi alarak nur Peygamberini, güllerin elçisini kağıda aktaran gençliği gördükçe Türkiye adına çok gururlandığını belirten Erdoğan, “Biz işte böyle bir gençlik istiyoruz. Elinde döner bıçaklarıyla dolaşan bir gençlik istemiyoruz. Molotof kokteyliyle dolaşan bir gençlik istemiyoruz. Demir bilyeler atacak sapanlarla dolaşan bir gençlik istemiyoruz. Biz saygıyı, sevgiyi özellikle de sevgili Peygamberimizin izinde bulan bir nesil istiyoruz. Kitabını, peygamberini bilen, inancını yaşayan, tarihine, kültürüne özellikle de vukufiyeti olan bir gençlik bu ülkenin bekasının teminatıdır” dedi.

 

-“ASLA YASAK KOYAMAZ”-

 

Milletin desteğinin yanlarında olduğunun farkında olduklarını söyleyen Erdoğan, “Birileri çıkıyor Kur'an’a meydan okuyor, birileri çıkıyor sevgili Peygamberimizin o yoluna, sünnetine meydan okuyor. Ve bunlar bunu yaparken de demokrasiden bahsediyor, özgürlükten bahsediyor, bunlardan bahsediyor. Herhalde milletimiz bunlara gereken dersi vakti geldiğinde gereken yerde verecektir. Bu ülkede kimse kalkıp da ‘bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli’ ifadelerine yasak getiremez, asla yasak koyamaz. Bu tür çevreler var mı, var. ‘Ezan seslerinden rahatsız oluyoruz’ diyenler var mı, var. Ben o zaman diyorum ki işte bunlara en güzel dersin verileceği mahal demokrasilerde sandıktır. Burada gereken dersin verilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

 

-“ ‘İNANIYORUM Kİ SİZİN DİNİNİZ DE ŞİA DEĞİLDİR’ DEDİM”-

 

Hazreti Peygamber’in Veda Hutbesi’nde Kur’an’ı Kerim’i ve sünneti emanet bıraktığını kaydeden Erdoğan, “İslam ülkeleri olarak, Müslümanlar olarak hiç şüphe yok ki bugünkü sıkıntılarımızın, sorunlarımızın temelinde bu emanetlere sahip çıkamayışımız vardır. Bizler eğer rehberimizin izinden hakkıyla gidiyor olsaydık, coğrafyamızda bu kadar zülüm yaşanmazdı, kan akmazdı, bunca göz yaşı dökülmezdi. Irak’ta kim kimi öldürüyor? Suriye’de kim kimi öldürüyor? Yemen’de kim kimi öldürüyor? Libya’da kim kimi öldürüyor? Müslüman Müslüman’ı. tek farkları var mezhep. Onun için bir ziyarette geçenlerde bir ülkenin en üst yöneticisine onu söyledim. ‘Benim dinim Sünnilik değil. İnanıyorum ki sizin dininiz de Şia değildir’ dedim. Bizim dinimiz İslam’dır İslam. Olaya böyle bakmamız lazım. Şimdi biz burada belirleyici olarak dinimiz İslam’ı aldığımız zaman bu sapkınlıklardan kurutuluruz ama alamazsan bu felaketler devam edecektir” şeklinde konuştu.

 

-“BUGÜN DÜNYA ADETA YENİDEN HAZRETİ MUHAMMED’İN RİSALET VAZİFESİNİ ALDIĞI DÖNEMİ YAŞIYOR”-

 

Hazreti Muhammed’in dünyayı şereflendirdiğinde her anlamda insan sömürüsünün tüm hızıyla sürdüğünü belirten Erdoğan, “Bugün dünya adeta yeniden Hazreti Muhammed’in risalet vazifesini aldığı dönemi yaşıyor. Bugün yine büyük bir çıkmaza sürüklenen insanlık, düştüğü o kör kuyudan kurtarılmayı bekliyor. Peygamberimiz züllümün, adaletsizliğin kaynağı olan kulu kulluğu kaldırıp atmıştı, kabileciliği, ırkçılığı elinin tersiyle iterek barış ve kardeşlik iklimini yeşertmişti. Ezenlerin sömürenlerin, zulmedenlerin iktidarlarını ellerinden alarak onların yerine merhameti, adaleti, şefkati, sevgiyi ikame etmişti. Bugün de bakıyoruz petrol adına, doğalgaz adına, mezhepçilik adına birileri fütursuzca mazlumların ahını alıyor, masumun, masumların kanını akıtıyor. Kuka kulluk  adı konulmamış bir kölelik halinde giderek güçleniyor. Kan dökmeyi, terörü, şiddeti kendilerine yöntem olarak belirleyenlerin iktidarı her geçen gün yaygınlaşıyor. Bu coğrafyada hiçbir dönemde mezhepçilik, kavmiyetçilik, zalimlik bugünkü kadar pirim yapmamıştı. Adını doğru koymak lazım, İslam dünyası bugün bir fetret dönemi yaşıyor. Suni sınırlar, parçalanmış kalpler, tel örgülerle ayrılmış ruhlar İslam dünyasını çepe çevre sarmış durumda. Zannetmeyin ki zülüm payidar olur, zannetmeyin ki bu fetret dönemi ilanihaye devam eder. Müslümanlar elbette rahmet peygamberinin yolunu, izini yeniden bulacak bu konuda hepimize büyük sorumluluk düşüyor” ifadelerini kullandı.

Haksızlık karşısında susanın dilsiz şeytan olduğunu belirten Erdoğan, “Bir insanın ölümünü tüm insanlığın ölümü olarak kabul ediyoruz. Hangi ad altında olursa olsun bizleri, bilinmeze, kaosa itmek isteyenlere karşı yekvücut olacak, dimdik karşı duracağız” diye konuştu. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@