Cumhurbaşkanı Erdoğan İle Japonya Başbakanı Abe Bir Araya Geldi

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'yi Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü'nde kabul etti. Ardından, konuk Başbakan ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Haberler 13.11.2015, 21:43
Cumhurbaşkanı Erdoğan İle Japonya Başbakanı Abe Bir Araya Geldi
(DHA) - CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'yi Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü'nde kabul etti. Ardından, konuk Başbakan ile ortak basın toplantısı düzenledi.


Erdoğan, Japonya ile olan ikili ilişkilerin geldiği olumlu noktaya dikkat çekerek, “Türkiye-Japonya arasındaki ekonomik, ticari, bunun yanında özellikle enerjiye dönük neler yapabileceğimize dair, bunları görüşme fırsatımız oldu. Bölgesel sorunları ele alma fırsatımız oldu. Ticaret, ekonomi gibi ikili ilişkilerimizi tüm yönleri ile istişare ettik. Türk-Japon ilişkilerinde Ertuğrul Fırkateyni son derece özel bir yer tutuyor. Bu mekanın özel bir yeri var. Dostum Abe'ye de hatırlattım. Mabeyn Köşkü, Sultan Abdülhamid'in bize miras bıraktığı bir mekan. Tüm Japon halkına şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum" diye konuştu.


Erdoğan, “Özelikle Japonya ile aramızda, gerek Marmara, gerek İzmit Körfez geçişi, bunlar şu anda geleceğe ve bugüne vurulmuş mühürlerimizdir. Marmaray'da taşınan yolcu sayısı 100 milyona yaklaşmıştır. Bu kadar önemli bir projeye Japonya ile mührü vurduk. İnşallah Çanakkale geçişinde de Japonya ile beraber olmayı arzu ediyorum. İnşallah şu anda beraber adımını atmakta olduğumuz Sinop Nükleer Enerji olayının da hedefimiz 2023'e kadar bitmesini arzu ediyorum. Bunlar da geleceğin işaret fişekleri olacak" dedi.


Japonya Başbakanı Shinzo Abe de, Türkiye ile olan ikili ilişkilerin geldiği noktadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Benim şahsım ile Sayın Erdoğan'ın şahsı arasındaki dostluk ilişkilerinin ikili ilişkileri güçlendirdiğini düşünüyorum. Sayın Erdoğan'ın düzenlediği G-20 Zirvesi'ne yoğun bir şekilde destek olacağız" ifadesini kullandı.


İki lider, basın toplantısının ardından samimi şekilde kucaklaştı. Erdoğan, daha sonra konuk Başbakan Abe'nin onuruna Köşk'te bir akşam yemeği verdi.


NOTLAR...


-Saat 17.10'da başlayan ikili görüşme yaklaşık 1 saat sürdü. Ardından heyetler arası görüşmelere geçildi.


-Erdoğan, konuk Başbakan Abe ile birlikte 1890'da Japonya'da batan Ertuğrul Fırkateyni ilgili resim sergisini gezdi.


-Ardından, Erdoğan, konuk Başbakan ile birlikte, yine Ertuğrul Fırkateyni ile ilgili hazırlanan ve bu ay vizyona girecek olan “Ertuğrul 1890" adlı filmden bir bölüm izledi.


 


 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@