Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bahçeli Görüşmesi Hakkında Yeni İddia! HDP ve CHP'nin Hazine Yardımlarını Kesecek Öneri!

HDP'nin kapatılmasına yönelik açık bir tavır ortaya koyan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın olumlu yanıt verdiği iddia edildi. Gerekli yasal düzenlemeler yapılarak HDP ve CHP'nin Hazine yardımı almalarının önüne geçileceği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bahçeli Görüşmesi Hakkında Yeni İddia! HDP ve CHP'nin Hazine Yardımlarını Kesecek Öneri!

Türk siyasetinde bir süredir MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin HDP'nin kapatılmasına yönelik ısrarlarının karşılık bulmaya başladığı iddia edildi. Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Erdoğan HDP'nin kapatılmasına yönelik atılacak adımlarda anlaşma sağladılar.

Hafta içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Devlet Bahçeli bir araya gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu ziyarette siyasi partiler yasasının ve sçim yasasının ele alındığını açıklamıştı. İki liderin bu kritik görüşmesinin ana gündem maddesinin HDP olduğu öğrenildi.

BAHÇELİ'NİN ÖNERİSİNE ERDOĞAN SICAK BAKTI!

Devlet Bahçeli HDP'nin kapatılması konusunda ısrarcı olduklarını ve taviz vermeyeceklerini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iletti. Erdoğan'ın da Bahçeli'nin bu talebine olumlu yaklaştığı bildirildi. 2023'te seçim sürecine her iki lider de HDP'siz bir siyaset iler girmeyi amaçlıyorlar. Siyasi Partiler Yasası'nda bir düzenleme yapılarak yasa içerisinde, “Terör örgütlerine örtülü veya dolaylı destek veren, terör örgütü üyeleriyle iltisaklı olan siyasi partilere Hazine yardımı yapılmaz” hükmü eklenecek.

HAZİNE YARDIMLARI KESİLECEK!

Siyasi Partiler Yasası'na yapılacak olan ekleme ile HDP'nin doğrudan Hazine yardımı almasının önüne geçilecek. Hazine yardımı alamayan HDP'nin siyasi faaliyetlerini yoğun bir şekilde sürdürmesi beklenmiyor. Ek olarak ise CHP'nin de Hazine yardımı alamaması için şartların zorlanacağı belirtildi. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde, “Kendisi DHKP-C militanıdır” ifadelerini kullanmıştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Kaftancıoğlu'nun terörle iltisaklı olduğunu belirtmişti. Bu örnekten yola çıkarak CHP'nin de Hazine yardımı alamamasının şartları zorlanacağı belirtildi.

MİLLET İTTİFAKINI DAĞITACAK PLAN!

Cumhur İttifakı'nın HDP ve CHP planının siyasi amacının ise Millet İttifakı'nda bir bölünmenin gerçekleşmesi olarak açıklandı. CHP ve HDP'nin terör ile yan yana getirilmesi ile Millet İttifakı içerisinde bulunan muhafazakar tabanlı partilerin bu duruma tepki gösterebileceği ve CHP'den ayrı bir ittifakı gündemlerine alabilecekleri ifade ediliyor. Eğer terörle alakalı olan bir CHP ile aynı ittifakta kalınırsa bu partilerin tabanlarını kaybedebilecekleri de düşünülüyor.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@