Cumhurbaşkanı Erdoğan: Eski Türkiye Koalisyonu Kurmaya Çalışıyor

ANKARA(ANKA) -Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bizim 4 büyük başkentte büyükelçimiz yok” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirerek, “Bölücü örgütün desteklediği partiyi ve paralel örgütü de alıp eski Türki

Haberler 07.05.2015, 16:03
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Eski Türkiye Koalisyonu Kurmaya Çalışıyor

ANKARA(ANKA) -Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bizim 4 büyük başkentte büyükelçimiz yok” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirerek, “Bölücü örgütün desteklediği partiyi ve paralel örgütü de alıp eski Türkiye koalisyonu kurmaya çalışıyor” dedi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihlerinden, medeniyetlerinden bihaber olanların çok olduğunu söyledi.

“Bizim 4 büyük başkentte büyükelçimiz yok” diyen CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nu eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birisi İsrail, burada Büyükelçimiz yok. Doğru, Hani bizim yüreğimizin sızısı Filistin’e, saldıran, Filistinlileri öldüren, onlara hayatı zindan eden İsrail. Buraya bir tavır koymayacak mıyız? İyi yaptın hayırlı olsun mu diyeceğiz. Diğeri Suriye. Hani bugüne kadar 350 bine yakın insani, sivili öldüren, kendi halkını katleden bir zalimin ülkesi. Burada hala Büyükelçimi tutacağız. Diğeri Mısır, seçimle yüzde 52 oy alarak işbaşına gelmiş hükümeti, askeri darbeyle indiren, siyasetçileri idamla yargılayan bir ülke. Burada mı büyükelçi tutacağız? Ötekinde neyin ne olduğunu kendisi de bilmiyor. Bu kadar ciddiyetsiz, bu kadar kendi tarihine, kendi coğrafyasına yabancı bir bakış açısı olabilir mi? Filistinliler'in yanında değil, İsrail’in yanında yer almayı, Suriye halkının değil Esat’ın safında durmayı, demokrasinin değil, darbecilerin Mısır’ını dış politika zannediyor. Mısır halkı bizim kardeşimiz ama bu yönetim asla değil. Mısır halkı ile alıp veremediğimiz yok. Onların tercihlerine saygı duymayanlara biz de saygı duyamayız. Irak’ta mezhepçilik yapıp ülkeyi bölenlerin yanında yer almayı tercih ediyor, Libya’da ise olup bitenden haberi olmadığı o kadar belli ki. Sonra da çıkmış arkasına bölücü örgütün desteklediği partiyi ve paralel örgütü de alıp eski Türkiye koalisyonu kurmaya çalışıyor” dedi.

CHP Liderine “Sen önce bu milletin bağrından çıkan kurumlara, imam hatiplere, Diyanet'e saygı duymayı öğren” çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kayseri’de bir açıklama yapıyor, benim imam hatiplerin kapatılmasıyla ilgili bir açıklamam yok diyor. Seçim bildirisi diye bir şey açıkladın. Onun içinde yer alıyor. Yazılı olarak orada var. Hangisine inanacağız, ağzından çıkana mı? Bildiriye beyannameye mi? Müslüman bir sokulduğu yerden bir daha sokulmaz. Bunu çok iyi bilmemiz lazım. 8 yıllık eğitim faciasını diriltme sözünü vereceğine bu ülkenin, bu milletin inancı için ne yapacaksın onu bir söyle. Sen önce bu milletinin tamamımın partisi olmayı bir öğren. Ana muhalefetle bölücü örgütün güdümündeki parti el ele vermiş inanç hassasiyetlerini, etnik hassasiyetleri, ideolojik hassasiyetleri tahrik ederek seçimde sonuç almanın peşine düşmüş durumdalar. Ne diyor? Taksim bizim Kâbe’miz diyor. Geçmişte bunu Ana muhalefetin milli şefi de söylüyordu! Kabe Arap’ın, Çankaya bize yeter diyordu.  Şimdi de bunlar aynısını söylüyor. Var mı farkları? Al birini vur ötekine.  Benim Kürt kardeşlerim, dindar Kürt kardeşlerim bu yaklaşıma gereken cevabı verecektir” diye konuştu.

Muhalefetin millete eski Türkiye sözü verdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

“Dünya istikrarı arıyor, bunlar istikrar iklimini bozmanın peşinde koşuyor. Diğer ülkeler daha güçlü demokrasi için, istikrar ve güven için Başkanlık sistemini diyor bunlar monarşinin gölgesindeki parlamenter sisteme dört elle sarılıyor. Milletimiz bu oyuna gelmez. Milletimiz eski Türkiye’nin tezahürüne izin vermez. Milletimizin tercihi aynı coğrafyalara atılan imzaları çoğaltmaktan yana olacak.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra 6 farklı ülkeyle telekonferans bağlantısınını kurulmasıyla TİKA’nın hizmetlerinin açılışını yaptı.(ANKA)

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@