Çocuk Yurtlarındaki Taciz İddiaları Meclis'e Taşındı

ANKARA (ANKA)- CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven, çocuk yurt, yuva ve bakımevlerinde taciz, tecavüz ve şiddet iddialarını Meclis’e taşıdı. Güven, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın yanıtlaması istemiyle TBMM

Haberler 06.05.2015, 11:31
Çocuk Yurtlarındaki Taciz İddiaları Meclis'e Taşındı

ANKARA (ANKA)- CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven, çocuk yurt, yuva ve bakımevlerinde taciz, tecavüz ve şiddet iddialarını Meclis’e taşıdı.

Güven, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Çocuk yurt, yuva ve bakım merkezi sayısı nedir? Bu merkezlerde toplam kaç çocuk bulunmaktadır?

Bugüne kadar çocuk yurt, yuva ve bakım merkezlerinde taciz, tecavüz ve şiddet vakalarının önlenmesine yönelik bakanlığınızca alınan önlemler nelerdir?

Bakanlığınıza bağlı yurt, yuva ve bakımevlerinde oradaki görevlilerin bilgisi dışında çocukların doğrudan şikâyetlerini Bakanlığınıza ve Emniyet Müdürlüklerine iletebilecekleri bir mekanizma neden geliştirilememiştir?

Personelin açığa alınması, görevden alınması ya da ilişiğinin kesilmesi çocuğa yönelik cinsel istismar, taciz ve şiddet sorununa çözüm getirmekte midir? Bu merkezlerde görevlendirilecek yeni personelin eğitimleri sağlanmakta mıdır? Sağlanıyorsa nasıl bir eğitim sürecinden geçiyorlar ve eğitim süreleri ne kadardır? Ayrıca görevlendirilecek kişilere psikolojik değerlendirme uygulanmakta mıdır? 

Bakanlığınız bünyesinde çocuğun korunmasına yönelik hizmet verilen mevcut tüm merkezlerde, merkez yönetimlerinin bilgisi dışında hızlı bir bilgi, ihbar ve istihbarat çalışmasıyla sorunlu merkez ve görevlilerinin tespit edilmeleri sağlanamaz mıdır? 2007 yılından bu yana giderek artan cinsel istismar, taciz ve şiddet sarmalı ortadayken Bakanlığınız bünyesindeki tüm çocuk merkezlerinin sürekli izlenmesi, istihbarat kanallarının ve ihbar mekanizmalarının oluşturulmasını gerektirmemekte midir? Ülkemizin tarafı olduğu Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması (Lanzarote) Sözleşmesi kapsamında yapılabilecekler değerlendirilmiş midir? Nelerdir?

Cinsel istismar, taciz ve şiddet sarmalının önlenmesi için acil önlem planınız bulunmakta mıdır? Adalet Bakanlığı ile işbirliği yaparak çocuk cezaevlerinin kapatılması yönünde çalışmalarınız var mıdır?” (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@