Chp'nin Seçim Bildirgesine Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Vurgusu Yapıldı

ANKARA (ANKA)- CHP’nin Seçim Bildirgesinde güçlendirilmiş parlamenter sistem vurgusu yapıldı. Seçimlerde barajın yüzde 5’i geçmemesinin sağlanacağı ifade edildi. CHP’nin 200 sayfalık “yaşanacak bir Türkiye” sloganıyla açıkla

Haberler 19.04.2015, 14:43
Chp'nin Seçim Bildirgesine Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Vurgusu Yapıldı

ANKARA (ANKA)- CHP’nin Seçim Bildirgesinde güçlendirilmiş parlamenter sistem vurgusu yapıldı. Seçimlerde barajın yüzde 5’i geçmemesinin sağlanacağı ifade edildi.

CHP’nin 200 sayfalık “yaşanacak bir Türkiye” sloganıyla açıkladığı Seçim Bildirgesi 2015  kitapçığında, özgürlük, hukuk devleti ve demokrasiye vurgu yapıldı. CHP’nin Seçim Bildirgesi’nde, kuvvetler ayrılığı ve hukuk devletine işaret edilerek şöyle denildi:

“CHP, yürütme karşısında Meclis’in yetkilerini güçlendirecek, denge ve denetleme işlevlerini tam olarak yerine getirilmesini sağlayacaktır. CHP, milli iradenin; bir zümrenin, bir menfaat çevresinin bir liderin ya da bir ailenin özel çıkarları için kurban edilmesine izin vermeyecektir.

-“CUMHURBAŞKANLIĞININ YÜRÜTME, YASAMA VE YARGI ÜZERİNDE KURDUĞU HUKUK DIŞI BASKILARI ORTADAN KALDIRACAKTIR”-

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı makamı her düzeyde yetki ihlallerine ve yetki aşımına sebep olmaktadır. Cumhurbaşkanlığı makamı, bilinçli olarak siyasallaştırılmış ve Anayasa’da çizilen görev tanımının ötesine geçmiştir. Cumhurbaşkanlığı makamının anayasal yeminden kaynaklanan konumu ve yetkileri kasıtlı olarak ihlal edilmiş ve Cumhurbaşkanının sorumsuzluğu kötüye kullanılmıştır. Yürütme organı, görev tanımının sınırlarını aşmış, hukuku ihlal eden bir konuma sürüklenmiştir. Tarafsız olması gereken kurumlar partizanlığın sembolü haline gelmiştir. CHP, gerekli yasal düzenlemeleri yaparak ve yasaların tam olarak uygulanmasını sağlayarak parlamenter sistemi güçlendirecektir. Cumhurbaşkanlığının yürütme, yasama ve yargı üzerinde kurduğu hukuk dışı baskıları ortadan kaldıracaktır.

CHP, yurttaşların geçmişten gelen kimliklerini ötekileştirmeyecek, yurttaşlık haklarının en ileri düzeye taşınmasını sağlayacaktır.

-MİT-

MİT, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve emniyet güçleri tarafından yürütülen hukuksuz gözetleme ve fişleme faaliyetlerinin durdurulmasını sağlayacaktır.

-KÜRT SORUNU-

CHP, Kürt sorununa da kapsayıcı demokratik yurttaşlık anlayışından hareketle yaklaşacaktır. Sorunun Meclis’te kurulacak komisyonca ve Meclis’teki tüm partileri kapsayarak milli bir siyasal mutabakat ile çözülmesi sağlanacaktır.

CHP gerekli tüm yasal ve idari önlemleri alarak yurttaşlarımızın toplantı ve gösteri özgürlüğünün gelişmiş demokrasilerdeki düzeye eriştirilmesini sağlayacaktır.

-YENİ ANAYASA VURGUSU-

CHP, özgürlükçü demokrasinin gelişmesi ve toplumsal barışın sağlanması için tüm yurttaşlarımızın özgürlüklerini genişleten ve koruyan yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu savunmaktadır. CHP’nin hedefi, toplumsal uzlaşıya ve siyasi partiler arasında geniş bir mutabakata dayalı süreç temelli bir anayasa hazırlamaktır.

-GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM-

Bildirgede “güçlendirilmiş parlamenter sistem” vurgusu yapıldı.

Barajın düşürüleceği ifade edilen bildirgede, “Genel seçimlerde barajın yüzde 5’i geçmemesini sağlayacağız. Yurt dışındaki yurttaşlarımızın her 300 bin seçmene bir milletvekili düşecek şekilde 10 milletvekili ile temsil edilmeyesini sağlayacağız. Memurların siyasi partilere üye olma yasağını kaldıracağız” denildi.

-BİBER GAZI KULLANIMINA SON-

Siyasi Ahlak Yasasının çıkarılacağı kaydedilen bildirgede, kolluk güçlerinin keyfi uygulamalarına, orantısız şiddete ve biber gazı kullanımına son verecek yasal düzenlemeler yapılacağı ifade edildi. (ANKA/DEVAM)

(MG/GO/OZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@