Chp'li Veli Ağbaba: 60 Milletvekili İle Madımak'tayız

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, kin tutmak, öç almak için değil, yaşananlardan ders çıkarmak ve toplumsal hafızayı canlı tutmak için yarın 60 milletvekiliyle Madımak’ta olacaklarını kaydetti.

Haberler 01.07.2015, 17:29
Chp'li Veli Ağbaba: 60 Milletvekili İle Madımak'tayız

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, kin tutmak, öç almak için değil, yaşananlardan ders çıkarmak ve toplumsal hafızayı canlı tutmak için yarın 60 milletvekiliyle Madımak’ta olacaklarını kaydetti.

Ağbaba, 2 Temmuz Sivas katliamının yıldönümü nedeniyle yazılı basın açıklaması yaptı. Bundan 22 yıl önce Sivas Madımak Oteli’nde 35 aydının, din adına yakılarak katledildiğini belirten Ağbaba, 2 Temmuz tarihinin ulusal yas ilan edilmesini istedi. Ağbaba, “2 Temmuz Türkiye tarihi için bir utanç ve ibret günü olarak görülmelidir. Bu eylemin tarafı, sadece orada yaşamını yitirenler değil, tüm Alevi halkıdır” dedi.

Dünyanın neresinde olursa olsun failleri anında bulunacak ve cezalandırılacak olan bu çapta bir katliamdan sonra sorumluların adeta ödüllendirildiğini, çok azı hakim karşısına çıkarılabilen sanıkların avukatlarının milletvekili yapıldığını, AK Parti iktidarları döneminde bakanlık koltuklarına oturtulduğunu belirten Ağbaba şöyle devam etti:

“Aradan geçen 22 yılda maalesef bu zihniyet AKP’yle de birlikte daha da palazlanmıştır. Olayın sorumlularını milletvekili yapanlar, katliama karışmış sanığı korumaya alanlar, Alevi evlerine işaret koyanlar, ‘Cemevleri cümbüş evleridir’ diyenler, IŞİD zihniyetine karşı tek bir söz söyleyemeyenler bu eylemin ve bu zihniyetin devamcısıdır.

Yargıda bir kısmı mahkumiyet, bir kısmı ise zamanaşımı ile sona erse de Sivas yangını hepimizin, bütün Türkiye’nin ortak acısı olarak hala yüreğimizde devam etmektedir. O günden beri kaybettiğimiz canlarla birlikte insanlığa olan hasretimiz sürüyor. Başta derin devlet şüphesi olmak üzere katliamdaki her türlü soru işareti aydınlatılmadan, toplumsal yaşamda bu ayrımcı ve gerici zihniyetle hesaplaşılmadan da ne hoşgörü ve barışa olan hasretimiz bitecek ne de kor olan yürekler soğuyacak.”

Ağbaba, CHP olarak, kin tutmak, öç almak için değil, yaşananlardan ders çıkarmak ve toplumsal hafızayı canlı tutmak için yarın 60 milletvekiliyle Madımak’ta olacaklarını kaydetti. (ANKA)

(GO/ÖZK)

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@