Chp'li Tezcan: Seçim Talebi Varsa Kurultay Delegesi Sayısının Yüzde 51'inin İmzası Gerekiyor

ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, olağanüstü kurult...

Haberler 11.11.2015, 12:40
Chp'li Tezcan: Seçim Talebi Varsa Kurultay Delegesi Sayısının Yüzde 51'inin İmzası Gerekiyor

ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, olağanüstü kurultay isteyenlerin seçim talebi varsa kurultay delegesi sayısının yüzde 51’inin imzası gerektiğini belirterek, “600’ün üzerinde bir rakam” dedi.

TBMM’de kaydını yaptıran Tezcan, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

-“REJİM TARTIŞMASINI YARATAN SAYIN CUMHURBAŞKANI’NIN KENDİSİ”-

“Cumhurbaşkanı rejim tartışmalarını geride bırakmalıyız dedi, ne diyorsunuz?” sorusuna Tezcan, “Rejim tartışmasını yaratan Sayın Cumhurbaşkanı’nın kendisi” dedi.

“Suriye’ye kara harekatı konuşuluyor, ne diyorsunuz?” sorusuna da Tezcan, “Aklıma geldi deyip heyecanla yapılabilecek bir iş değildir, dikkatle ele alınması gereken bir husustur” dedi.

Başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin de Tezcan, “Türkiye’nin sorunu başkanlık sistemi sorunu değildir. Türkiye’nin sorunu demokrasi sorunudur” dedi.

“Olağanüstü kurultay için imza toplayanların gündemi belirtmeleri gerekiyor mu ve kaç imza gerekiyor?" sorusuna Tezcan, “Seçim istiyorlarsa mutlaka seçim gündemini yazmaları gerekiyor. Seçim talebi varsa bu seçim talebini açıkça çağrı metninde yer alması gerekiyor. Bunun içinde yüzde 51 toplam kurultay delegesi sayısının yüzde 51’inin imzası gerekiyor. Seçim talebi yoksa 5’de 1 imza yeterli yüzde 20 imza ama yüzde 20 imza ile toplayıp daha sonra gündeme seçimi aldırmak gibi bir uygulama söz konusu değil. Tüzük gereği eğer seçimli yapılacaksa başlangıçta gündemin buna göre belirlenip ona göre yüzde 51 imzanın toplanması lazım” dedi.

-“600’ÜN ÜZERİNDE BİR RAKAM”-

“Salt çoğunluk için gereken rakam kaç?” sorusuna da Tezcan, “Şu anda sayı ile ilgili net bir şey söylemek mümkün değil ama 600’ün üzerinde bir rakam çünkü istifa edenler var, disiplin cezası alanlar var, bunların çalışması yapılıyor onun için toplam sayı bulunacak onun yüzde 51’i. 600’ün üzerinde olduğu kesin ama tam net olarak şu diyemiyoruz” yanıtını verdi. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@