Chp'li Tanrıkulu'dan Cizre Uyarısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Cizre’de yaşanan olaylar nedeniyle İçişleri Bakanı, vali ve kaymakam nezdinde görüşmeler yapmaya çalıştığını fakat ulaşamadığını belirterek, “Yetkilileri hukuk içinde davranmaya davet ediyor, yasa dışı ve keyfi yaşam hakkı ihlallerine neden olmamak konusunda bir kez daha uyarıyoruz” dedi.

Haberler 06.09.2015, 10:56
Chp'li Tanrıkulu'dan Cizre Uyarısı

ANKARA(ANKA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Cizre’de yaşanan olaylar nedeniyle İçişleri Bakanı, vali ve kaymakam nezdinde görüşmeler yapmaya çalıştığını fakat ulaşamadığını belirterek, “Yetkilileri hukuk içinde davranmaya davet ediyor, yasa dışı ve keyfi yaşam hakkı ihlallerine neden olmamak konusunda bir kez daha uyarıyoruz” dedi.

CHP’li Tanrıkulu yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti’nin çoğunluğu tarafından çıkarılan “İç Güvenlik Yasasıyla” tanınan hukuk dışı yetkilerle, valiler ve kaymakamların sıkıyönetim komutanlarına ve OHAL valilerine dönüştürüldüğünü belirtti.

Son günlerde yaşanan olaylarla birlikte özel güvenlik bölgelerinin ve sokağa çıkma yasaklarının yeniden hayatlarının bir parçası haline getirilmeye çalışıldığını belirten Tanrıkulu, “Çocuklar, kadınlar, yaşlılar, gençler ve kamu görevlileri yargısız infaz ve orantısız güç kullanımıyla yaşamlarını yitiriyorlar. Son olarak Cizre’de ilan edilen sokağa çıkma yasağından sonra, tüm çabalarımıza ve TBMM üzerinden yaptığımız girişimlere rağmen hiçbir yetkiliye ulaşmak bugün itibariyle mümkün olmamıştır. Bilgi almak ve insan hakkı ihlallerini önlemek amacıyla İçişleri Bakanı, Vali ve Kaymakam nezdinde yaptığımız girişimler kendileriyle temas kurulamadığı, ulaşılamadıkları için sonuçsuz kalmıştır” dedi.

Cizre’de geçen hafta 7 ve 10 yaşlarında iki çocuk, biri sağlık çalışanı, diğeri DEDAŞ görevlisi olmak üzere iki kamu görevlisinin keyfi infazla yaşamlarını yitirdiğini beliren Tanrıkulu, “Şimdi aynı tablonun daha ağırının yaşanmaması için yetkilileri hukuk içinde davranmaya davet ediyor, yasa dışı ve keyfi yaşam hakkı ihlallerine neden olmamak konusunda bir kez daha uyarıyoruz” açıklamasında bulundu. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@