Chp'li Tanrıkulu: Yeni Hükümete Düşen En Önemli Görevlerden Biri İşkenceyle Mücadele

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “Yeni hükümete düşen en önemli ve baştan gelen sorumluluklardan biri işkencenin ve kötü muamelenin Türkiye’de halen uygulanır bir yöntem olmaktan derhal çıkarılmasıdır” dedi.

Haberler 26.06.2015, 15:35
Chp'li Tanrıkulu: Yeni Hükümete Düşen En Önemli Görevlerden Biri İşkenceyle Mücadele

ANKARA (ANKA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “Yeni hükümete düşen en önemli ve baştan gelen sorumluluklardan biri işkencenin ve kötü muamelenin Türkiye’de halen uygulanır bir yöntem olmaktan derhal çıkarılmasıdır” dedi.

Tanrıkulu, “26 Haziran İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma Günü” nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. İşkencenin bir insanlık suçu olduğunu vurgulayan Tanrıkulu, “Hiçbir insan işlediği suç ne olursa olsun insanlık onurunu kırıcı, küçük düşürücü muameleye tabi tutulamaz” dedi.

İnsanın yalnızca insan olmaktan doğan hakları nedeniyle işkence ve kötü muameleye tabi tutulamayacağına dair temel ilkenin, 1984 yılındaki Birleşmiş Milletler sözleşmesiyle birlikte evrensel bir hukuki nitelik kazandığını belirten Tanrıkulu, Türkiye’nin de ne yazık ki işkencenin ve kötü muamelenin, kamu otoritesince toplumsal talepleri bastırmak, toplumsal muhalefete gözdağı vermek için kullanıldığı ülkelerden biri olduğunu ifade etti.

AK Parti iktidarı döneminde yapılan çeşitli düzenlemelerin, işkencenin ve kötü muamelenin daha da artmasına zemin hazırladığını kaydeden Tanrıkulu, şöyle devam etti:

“Yeni parlamentoya ve bu parlamentodan vücuda gelecek yeni hükümete düşen en önemli ve baştan gelen sorumluluklardan biri işkencenin ve kötü muamelenin Türkiye’de halen uygulanır bir yöntem olmaktan derhal çıkarılması, işkence mağdurlarının hukuki haklarının korunması, işkence ve kötü muameleye dair soruşturmaların hızlı ve etkin biçimde yürütülmesinin önündeki tüm engellerin kaldırılmasıdır. Yeni parlamento ve hükümet, bu bilinçle, ‘cezasızlık’ geleneğine derhal son vermek üzere etkin tedbirler almalı, işkence ve insanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımını kaldırmalı ve kamu otoritesinin vatandaş için bir korku değil güven kaynağı olmasına yol açacak bir zihniyet dönüşümünü sağlamayı öncelik kabul etmelidir.” (ANKA)

(GO/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@