Chp'li Tanrıkulu, Tekne Faciasını Sordu

ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, batan mülteci teknesini Meclis gündemine taşıyarak, “Afganistan uyruklu insan taciri, hangi mahkeme kararı ve yasal gerekçe ile serbest bırak

Haberler 06.11.2014, 08:45
Chp'li Tanrıkulu, Tekne Faciasını Sordu

ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, batan mülteci teknesini Meclis gündemine taşıyarak, “Afganistan uyruklu insan taciri, hangi mahkeme kararı ve yasal gerekçe ile serbest bırakılmıştır?” diye sordu.

Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“İstanbul’da 3 Kasım 2014 günü sabah saatlerinde meydana gelen kaçak göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu 24 göçmenin yaşamlarını kaybettikleri faciada göçmenleri kaçak olarak Türkiye üzerinden Romanya’ya götüren Afganistan uyruklu insan tacirinin 2014 Eylül ayında insan tacirliği suçundan tutuklandığı ancak serbest bırakıldığı iddiası doğru mudur?

 Afganistan uyruklu insan taciri, hangi mahkeme kararı ve yasal gerekçe ile serbest bırakılmıştır?

 Afganistan uyruklu insan tacirinin Türkiye deki taşınır ve taşınmaz mal varlıklarının listesi nedir?

 Afganistan uyruklu insan tacirinin Türkiye'de hissedarı olduğu şirket veya şirketler bulunmaktaysa söz konusu şirketlerin diğer hissedarları ve yöneticileri kimlerdir?

 Afganistan uyruklu insan tacirine Türkiye'de oturma ve çalışma izni verilmiş midir, verildiyse hangi ilgili kanun maddesi uyarınca Türkiye'de oturma ve çalışma izni verilmiştir?

Afganistan uyruklu insan tacirine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmiş midir, verildiyse hangi ilgili kanun maddesi uyarınca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmiştir?

Afganistan uyruklu insan tacirinin Türkiye’de hissedarı olduğu şirket veya şirketler tarafından son 2 yıl içerisinde bazı kamu görevlilerine danışmanlık hizmetleri karşılığında ve temettü gibi para ödemeleri yapılmış mıdır; yapıldıysa hangi kamu görevlilerine ne kadar tutarlarda ve ne için ödemeler yapılmıştır?

Kolluk güçlerinin haberi olmadan İstanbul'dan onlarca insanı bir tekneye koyup Romanya'ya kaçırmaya kalkışmak mümkün olmayacağına göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geniş ve detaylı çapta bir soruşturma başlatılmış mıdır, başlatılacak mıdır?” (ANKA)

(MG/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@