Chp'li Tanal: Siyaseti Duruşma Salonlarına Sokmayın

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, son yıllarda duruşma salonlarına siyasetin girdiğini iddia ederek \"HSYK\'ya ve Adalet Bakanı\'na sesleniyorum, lütfen siyaseti duruşma salonlarına sokmayın.

Haberler 30.07.2015, 19:51
Chp'li Tanal: Siyaseti Duruşma Salonlarına Sokmayın

ANKARA (ANKA)  -CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, son yıllarda duruşma salonlarına siyasetin girdiğini iddia ederek "HSYK'ya ve Adalet Bakanı'na sesleniyorum, lütfen siyaseti duruşma salonlarına sokmayın. Eğer siz siyaseti duruşma salonlarına sokarsanız o ülkede adalet biter, düzen biter, kaos başlar. Kaosun başladığı ülkede de yaşanmaz" dedi.
TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyerek, HSYK'nın faaliyetlerinden dolayı Avrupa'daki birçok kurumun "Türkiye'de yargı bağımsızlığının çöktüğüne" dair mesajlar yayımladığını söyleyen Tanal, "Görevi başındaki 37 hakimin, tüm idare mahkemelerince verilen 164 ayrı Danıştay onamasından geçmiş karara rağmen hiçbir savunmaları alınmaksızın, soruşturmalardan haberi dahi olmaksızın mesleğe kabul kararları kaldırılmış olup Cumhuriyet tarihinde olmayan bir karara maalesef o gün HSYK 3. Dairesince imza atılmıştır" dedi.

Yargının siyasetten partizanca davranılmaması durumunda arındırılabileceğini söyleyerek "HSYK'ya ve Adalet Bakanı'na sesleniyorum, lütfen siyaseti duruşma salonlarına sokmayın. Eğer siz siyaseti duruşma salonlarına sokarsanız o ülkede adalet biter, düzen biter, kaos başlar. Kaosun başladığı ülkede de yaşanmaz" diyen Tanal, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın dünkü Genel Kurul'da HDP Milletvekili Nursel Aydoğan'a yönelik sözlerine ve dün yapılan oylamaya ilişkin de şu değerlendirmelerde bulundu:

"Cinsiyetçi bir yaklaşımdı. Cinsiyetçi yaklaşım nedeniyle erdemli davranış olarak tüm kadın arkadaşlarımızdan, kardeşlerimizden, herkesten özür dilemesini beklerim.Terör hepimizin, insanlığın baş belasıdır. Biz siyasetçiler, bu insanlık suçunu işleyen terör örgütlerine kulaklarımızı nasıl tıkayabiliriz? Burada bunu anlamak mümkün değil. Siyasetçilerin amacı halkın huzur, mutluluğu ve barışıdır. Halkın huzur, mutluluk ve barışına dün dinamit sokulmuştur. Dün barıştan yana olanlarla savaştan yana olanların oylamasıydı. Dün terör örgütünü destekleyenlerle desteklemeyenlerin oylamasıydı. Bunu böyle okumak lazım. Koalisyon açısından zaten gizli ittifakları var. Bugüne kadarki tüm oylamalarda MHP hedef şaşırtmadı ki. Üzerine düşen görevi ve misyonu yerine getirdi. AKP ne zaman, hangi ortamda kuyuya düşmüşse ipi MHP atmıştır, kuyudan çıkarmıştır."(ANKA)

(ÜNS/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@