Chp'li Özgür Özel: Yasak Hükümete Eleştiriye Getirildi

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Ankara’da meydana gelen bombalı saldırıya ...

Haberler 15.10.2015, 13:10
Chp'li Özgür Özel: Yasak Hükümete Eleştiriye Getirildi

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Ankara’da meydana gelen bombalı saldırıya yönelik savcılığın koyduğu yayın yasağını değerlendirirken, “Haber röportaj, eleştiri ve benzeri yayın yapılması konusunda bir yayın yasağına ilk kez gidiliyor. Kim eleştirilir, bombacı eleştirilmez lanetlenir. Zaten, terör kınanır, hükümet eleştirilir. Siz eleştiriyi yasaklıyorsanız hükümeti eleştiriden muaf tutmak için bunu yapıyorsunuz demektir. Bu hukuki bir karar değil, siyasi bir karardır” dedi.

Özel, Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Terör mağdurlarına yönelik bazı değişiklik önerisinde bulunduklarını ve bunu Meclis’te bulunan siyasi parti gruplarına götürdüklerini belirten Özel, “Diğer partilerin grup başkanvekilleriyle telefonla görüştük, öğlen saatine kadar kendi kurumlarında değerlendirip geri dönüş yapacaklar ancak AKP ve MHP 1 Kasım’dan sonra değerlendirmenin daha doğru olacağını söylüyorlar. HDP ise MYK’da değerlendirip karar vereceklerini söylediler” diye konuştu.

-YAYIN YASAĞINA TEPKİ-

Özel, Ankara saldırısı ile ilgili getirilen yayın yasağına de tepki gösterdi. Özel şöyle dedi:

“Delillerin toplanması, bombacıların kimliğinin tespiti için ilk anda yayın yasağı konulabilirdi ama biliyoruz ki deliller adeta canlı yayında toplandı, bombacıların isimleri konuşuldu her şey tartışıldı. Saldırıdan beş gün geçti. Başbakan Ahmet Davutoğluavutoğlu, elinde iki bombacı ile igili deliller olduğunu söylüyor. Bu bilgiye rağmen buna engel olunmuyor. CHP’nin daha önce Suruç saldırısı ile ilgili hazırladığı raporda bunların ipuçları vardı. CHP raporunun bu faciaya engellemeye imkan veren bir rapor olduğu ortaya çıkınca yayın yasağı geldi. Haber röportaj, eleştiri ve benzeri yayın yapılması konusunda bir yayın yasağına ilk kez gidiliyor.  Kim eleştirilir, bombacı eleştirilmez lanetlenir. Zaten, terör kınanır, hükümet eleştirilir. Siz eleştiriyi yasaklıyorsanız hükümeti eleştiriden muaf tutmak için yapıyorsunuz demektir. Bu hukuki bir karar değil siyasi bir karardır:”

-DEMİRTAŞ’A SUİKAST İDDİASI

Özel, HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a yönelik suikast iddialarını da değerlendirirken, “Demirtaş’ın programını aniden kesip Brüksele gitmesi şaşırtmıştı ama Demirtaş’a gelen ve istihbarat örgütleri tarafından da doğrulanan bir durum var. O bilgi o günlerde devlet tarafından iletilmemiş, dışardan bir kaynak tarafından iletilmiş, 5 Ağustos'taki o bilgi şimdi doğru çıkıyor:  İsithbarat zafiyetinin, acziyletin önemli bir göstergesidir” şeklinde konuştu.

CHP’li Özel, böylesi bir terör ortamında; muhalefet partilerinin liderleri ve aydınların, köşe yazarlarının hükümet ve devlet tarafından korunması gerektiğine dikkat çekerek, “Yoksa bundan sonra ortaya çıkacak siyasi cinayetlerin bütün sorumlulğu hükümetin boynundadır. Fevkalede tehlikeli, fevkalede kaygı verici güvenlik ve istihbarat zafiyetini apaçık ortaya koyan gelişmeler bunlar” dedi. (ANKA)

(BK/ÖZ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@