Chp'li Oran: İhracat Alarm Veriyor, Türkiye İçin Hayati Tehlike

Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı CHP’li Umut Oran, dövizdeki hızlı artışa rağmen ihracatta kan kaybı yaşandığını belirten Oran, “İhracat alarm veriyor. Bu gidişat Türkiye için hayati bir tehlikenin işaretidir” dedi.

Haberler 02.09.2015, 15:03
Chp'li Oran: İhracat Alarm Veriyor, Türkiye İçin Hayati Tehlike

ANKARA (ANKA) - Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı CHP’li Umut Oran, dövizdeki hızlı artışa rağmen ihracatta kan kaybı yaşandığını belirten Oran, “İhracat alarm veriyor. Bu gidişat Türkiye için hayati bir tehlikenin işaretidir” dedi.

Oran yazılı açıklamasında, Türk Lirası’nda giderek hızlanan devalüasyona rağmen Türkiye’nin ihracatının hızla tepe aşağı gitmeye devam ettiğini belirtti. Bu yıl Ocak ayında yüzde 0.8, Şubat’ta yüzde 6.3, Mart’ta yüzde 14.7, Nisan’da yüzde 0.1, Mayıs’ta yüzde 19, Haziran’da yüzde 7.1, Temmuz’da yüzde 16.2 gerileyen ihracatta TİM verilerine göre Ağustos ayında da yüzde 4.9 düşüş yaşandığını anımsatan Oran, “İhracat düşüşü kronikleşti. Aylık ihracat hacmi son yılların en düşük düzeylerinde. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 61’lere düştü. İhracat alarm veriyor. Bu gidişat Türkiye için hayati bir tehlikenin işaretidir” dedi.

AK Parti hükümetinin bir başka rekoru daha kırarak 35 ihracat kalemi arasında fındık ve mücevher dışında hepsinin eksi bakiyeye inmesini sağladığını ifade eden Oran 2014’ün Ocak-Ağustos döneminin bu yılını aynı dönemi ile kıyaslandığında bütün sektörlerin tepetaklak olduğunun görüldüğünü kaydetti. İhracattaki kan kaybının, dövizdeki hızlı artışa rağmen yaşandığını, doların yılbaşından bu yana TL karşısında yüzde 26 değer kazandığını belirten Oran, şöyle devam etti:

-“AŞIRI İTHAL GİRDİ BAĞIMLILIĞI EKONOMİDE HASTALIĞA YOL AÇIYOR”-

“Ulusal paranın değer yitirmesi ihraç ürünlerini diğer ülke dövizleri cinsinden ucuzlattığı için dış pazarlarda fiyat avantajı ve rekabet gücü kazandırıp ihracatı artırırken, bizde tam tersi oluyor. Bunun nedeni AKP politikalarının ekonomide yol açtığı hastalıklardan biri olarak üretimdeki aşırı ithal girdi bağımlılığıdır. Türkiye, 100 dolarlık ihraçlık ürün üretebilmek için ortalama 62 dolarlık ara malı ithal ediyor. Yerli ara malı sektörlerinin gelişimi engellenmiş, ithal ara malına dayalı tak-yapçılık güçlenmiş, Ar-Ge, inovasyon ve üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilememesi yüzünden ileri teknoloji ürünlerinin imalat sanayi ihracatı içindeki payı artırılamamıştır. AKP ekonomi politikalarının yol açtığı ithal girdi kolaycılığı, ihracatın katma değerini düşürmüştür. Şimdi ise TL hızla değer yitirirken, artan girdi maliyetleri yüzünden üretim ve ihracat yapmak hepten zorlaşmıştır. Döviz yükseldikçe ihracat düşüyor, ekonomi yavaşladığı halde cari açık büyümeye devam ediyor.”

-“PRANGALARDAN BİRİ DE PAHALI AKARYAKIT”-

Oran, ekonominin siyasi belirsizlik ortamında sahipsiz kaldığını savunurken, ihracatçının ayağındaki prangalardan birisinin de aşırı pahalı akaryakıt olduğunu ifade etti. Dünyada ham petrol fiyatlarında yaşanan yüzde 55’lik düşüşe rağmen Türkiye’deki petrol fiyatlarındaki artışın da ihracatçıyı vurduğunu belirten Oran, “1 Eylül’den itibaren benzine litrede 8, motorine ise 13 kuruş zam yapıldı.  95 oktan benzinin litresi İstanbul’da 4,41 TL’den 4,49TL’ye  Ankara’da 4,43 TL’den 4,51 TL’ye yükseldi. Litre fiyatı 3.78 TL olan motorin ise yapılan zam sonrası 3.91 TL’ye ulaştı.  Ekonomi yönetimine acil çağrıda bulunuyorum, petrole zam yapma, vergiyi düşür benzini-mazotu ucuzlat, ekonomi canlansın” dedi. (ANKA)

(GO/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@