Chp'li Nazlıaka: Gökçek Hakkında Soruşturma Açılacak Mı?

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma açılmasına izin verilecek mi, yoksa her defasında olduğu gibi soruşturma izni verilmeyerek, bütün açıklığıyla ortada duran hukuksuzluğun üzeri mi örtülecektir?” diye sordu.

Haberler 25.07.2015, 18:20
Chp'li Nazlıaka: Gökçek Hakkında Soruşturma Açılacak Mı?

ANKARA (ANKA) - CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na  “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma açılmasına izin verilecek mi, yoksa her defasında olduğu gibi soruşturma izni verilmeyerek, bütün  açıklığıyla ortada duran hukuksuzluğun üzeri mi örtülecektir?” diye sordu.

Nazlıaka, TBMM Başkanlığı’na Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Aylin Nazlıaka, Ankara’nın, yanlış yönetimlerin elinde giderek ruhunu yitirdiğini iddia ederken “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre Ankara’da 11 ay hava kirliliği yaşarken sınırlı yeşil alanları nedeniyle her yağıştan sonra Ankara’da cadde ve sokaklar adeta göle dönmektedir. Sanat ve kültürel dokuya saldırılar devam etmektedir. Özetle Ankara her geçen yıl daha da geriye gitmekte, sıradan bir kent haline dönüşmektedir. Çözüm bekleyen tüm bu hayati sorunlara karşı Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara’nın kaynaklarını Ankapark gibi yatırımlara harcamaktadır” dedi.

 -“EKİM 2015’E KADAR 800 MİLYON TL HARCANMIŞTIR”-

Ankapark’ın, Ankara’nın akciğerlerine bir hançer gibi saplandığına dikkat çeken Nazlıaka, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın açıklamalarına göre Ekim 2014 tarihine kadar 800 Milyon TL harcanmıştır” ifadesini kullandı. Ankapark’ın yapılabilmesi için Hayvanat Bahçesi Yenileme Alanına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının, Danıştay tarafından iptal edildiğini anımsatan Nazlıaka şunları ifade etti:

“Yüksek mahkemenin gerekçesinde, hayvanat bahçesinin yıkılıp yerine yapılmasının önünü açan Bakanlar Kurulu kararında,‘yenileme’adı altında 188 hektarlık çok geniş bir alanın üzerinde yenilenecek herhangi bir yapının bulunmadığına vurgu yapılmıştır. Bugüne kadar Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin onlarca hukuksuz iş/işlemleri ve yolsuzluk iddiaları için soruşturma izni vermeyen İçişleri Bakanlığı’nın bu karar sonrası sergileyeceği tutum hukuk devleti açısından büyük önem taşımaktadır. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı hakkında  İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma açılmasına izin verilecek mi yoksa her defasında olduğu gibi soruşturma izni verilmeyerek, bütün  açıklığıyla ortada duran hukuksuzluğun üzeri mi örtülecektir.”

 -“ANKAPARK’LA ORTAYA ÇIKAN KAMU ZARARI NEDİR?”-

 Nazlıaka, Davutoğlu’na şu soruları yöneltti:

 -“Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerinde Ankapark projesi kapsamında inşa edilen yapılar yıkılacak mıdır?

- Atatürk Orman Çiftliği eski haline getirilecek midir?

-Ankapark’a Temmuz 2015’e kadar toplam kaç TL para harcanmıştır?

 -Ortaya çıkan kamu zararı nedir? Bu zarar, zarara yol açan yöneticilere ödetilecek midir?

 -Ankapark’la birlikte Atatürk Orman Çiftliği’nde yok edilen yeşil alan miktarı nedir?

 -Ankapark’ta yapılan çalışmalar su havzalarını nasıl etkilemiştir?

 -Ankapark’a harcanan kaynakla kaç km metro hattı yapılıp, kaç tane toplu taşım aracı    alınabilir?

 -Dünyanın önemli başkentleri on milyonlarla ifade edilen turiste ev sahipliği yaparken       

 -Başkent Ankara’da bu sayı neden düşüktür?

 -Bunda Ankapark gibi doğayı yok eden projelerin etkisi var mıdır? ” (ANKA)

 (HTC/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@