Chp'li Kulkuloğlu: Vay Uyanık Vay!

ANKARA(ANKA) - CHP Kayseri Milletvekili Mehmet Şevki Kulkuloğlu, Twitter’dan Kayseri Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin, “Anlaşıldı ki KCEAŞ ( Kayseri ve Civarı Elektrik AŞ)  deki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden istifa

Chp'li Kulkuloğlu: Vay Uyanık Vay!

ANKARA(ANKA) - CHP Kayseri Milletvekili Mehmet Şevki Kulkuloğlu, Twitter’dan Kayseri Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin, “Anlaşıldı ki KCEAŞ ( Kayseri ve Civarı Elektrik AŞ)  deki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden istifa etmemişti” diyerek zamanında görevinden istifa etmediği için milletvekili adayı olamayacağını açıkladı.

Sosyal medyada olayın MHP il başkanı tarafından gündeme taşındığını belirten Kulkuloğlu, “MHP il Başkanının bu konuyu gündeme, medyaya taşıması ile bu konu anlaşılmış ve YSK’nın belirlediği yasal en son istifa süresi olan 10 Şubat tarihinde istifa etmediği teyit edilmiş oldu” diyerek şunları söyledi:

“Yine KCEAŞ'ın 30 Mart 2015 de yaptığı genel kurula da Özhaseki Yönetim Kurulu Başkanı olarak girdi, ibra edildi ve bu görevi 30 mart tarihi itibariyle bıraktığını, 30 Mart 2015 e kadar Yönetim Kurulu Başkanı görevini yürüttüğünü , yaptığı ve medyada yayınlanan konuşması ile de teyit etti. Şimdi onun adına konuşanlar diyorlar ki ‘Özhaseki yönetim kurulunda şahsı adına bulunuyormuş‘ Şaşkınlar milleti de yanıltmaya aldatmaya uğraşıyorlar. 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu’nun ‘Adaylık için görevden çekilmesi gerekenler’ başlıklı 18. maddesinde; ‘Hâkimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri, kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, aday olmak isteyen belediye başkanları ve subaylar ile astsubaylar, aday olmak isteyen  siyasi partilerin  il ve ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile (ŞİMDİ BURAYI DİKKATLE OKUYALIM) sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanlar genel ve ara seçimlerin başlangıcından bir ay önce seçimin yenilenmesine karar verilmesi halinde yenileme kararının ilanından başlayarak yedi gün içinde görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmadıkça adaylıklarını koyamazlar ve aday gösterilemezler.’ hükmü yer almaktadır.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde milletvekili adayı olabilmek için kanun gereği çekilmesi veya görevlerinden ayrılması gerekenlerin çekilme veya görevlerinden ayrılma isteğinde bulunma tarihleri, Kurulumuzun 5/1/2015 tarihli, 2015/6 sayılı kararı ile detaylı olarak düzenlenmiş ve anılan karar, 6/1/2015 tarihli, 29228 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanmıştır. 

Özhaseki benzeri bir durum Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından YSK ya sorulmuş ve YSK Karar No : 39 Karar Tarihi : 16/01/2015 ile sorulan kişinin aday edilemeyeceği görüşünü ilgili ajansa bildirmiştir. Buradan milleti aptal yerine koyanlara sesleniyorum. KCEAS da gerek belediyenin yüzde 51 hissesinin bulunması gerekse Türk İş e bağlı TES-İş sendikasının yüzde 5 hissesinin bulunması nedeniyle Özhaseki hangi nedenle KCEAŞ yönetim kurulunda bulunursa bulunsun , ister kendi adına ister belediye adına 2839 sayılı kanun çok net kamu kurumlarının ve sendikaların her türlü iştirak ve ortaklıklarının yönetim ve denetim kurulunda olanlar YSK’nın belirlediği ‘10 Şubat 2015 saat 17.00 ye kadar bu görevlerinden istifa etmelidirler’ diyor.

Özhaseki, AKP tarafından halkı altmamak adına aday edilemez, edilmemelidir. Eğer 7 Nisan akşamı AKP listelerinden aday gösterilirse, yapılacak itirazla önce il seçim kurulu, aksi kararda YSK, adaylığını düşürmelidir. Eğer il seçim kurulu ve YSK yapılacak itirazı reddeder ve adaylığını tescillerse bu Türkiye de yaşanan hukuksuzluğun tescili olur. Ben şahsen il seçim kurulunun da YSK’nın da iş kendilerine kalırsa gereğini yapacaklarına olan inancımı yitirmek istemiyorum.

AKP içerisinde yaşanan RTE-Abdullah Gül , RTE -Fetullah Gülenciler, RTE- Hükümet iç çatışmaların dan dolayı aday edilmemekten korkan ve bu nedenle KCEAS’daki görevlerinden YSK’nın belirlediği sürede istifa etmeyen Özhaseki, Milletvekili adayı olamaz , aday gösterilemez. Belediye elimden itti bari KCEAŞ gibi para basan bir kurumu elimde tutayım diye bekliyor anlaşılan. Unutulmamalıdır KCEAŞ türkiye elektrik piyasasının milyonlarca liralık iş hacmine ve piyasa değerine sahip bir şirkettir. Vay uyanık vay!” (ANKA)

(ÜNS/OLÇ)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.