Chp'li Koç'tan Erdoğan'a: ‘Kaç-Ak-Saray'... Münafık Tanımlaması Başka Nasıl Anlatılabilir

-Haluk Koç, Emine Ülker’in istifası konusunda “Siyasetin hiç kimse için hazırlanmış bir koltuk sunmaması gerektiğini bu yaşadığımız süreçte öğrendik. Hak edilerek o koltu

Haberler 05.11.2014, 13:45
Chp'li Koç'tan Erdoğan'a: ‘Kaç-Ak-Saray'... Münafık Tanımlaması Başka Nasıl Anlatılabilir

-Haluk Koç, Emine Ülker’in istifası konusunda “Siyasetin hiç kimse için hazırlanmış bir koltuk sunmaması gerektiğini bu yaşadığımız süreçte öğrendik. Hak edilerek o koltuk elde edilmeli siyasette. Eğer hazır olarak sunduğunuz zaman bu yorumları çok rahat yapabiliyorlar” diye konuştu.

ANKARA (ANKA) – CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Saltanat uçağı 410 milyon eski parayla 410 trilyon. Saltanat filosundaki diğer araçlar; 5 uçak, 10 zırhlı mercedes, biri sikorski 3 helikopter, aklına getirmeyelim henüz özel denizaltısı yok. Yazıktır, günahtır, ayıptır, insafsızlıktır. Bu nasıl anlayıştır? Münafık tanımlaması başka nasıl anlatılabilir” sözleriyle yüklendi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde toplandı. Toplantı devam ederken basına açıklamalarda bulunan ve soruları yanıtlayan Koç, AK Parti iktidarını sert sözlerle eleştirdi. Yıllardır dile getirilen yanlış ve çarpık siyaset tercihlerinin ülkeyi içerde ve dışarıda gittikçe karamsar ve karanlık bir iklimin içine sürüklediğini belirten Koç, “Dış politikada sözüne güvenilmez, itibarını yitirmiş, omurgası olmayan, belirli dış güç odakları tarafından güdülen bir Türkiye manzarası hepimizin içine acıtıyor” dedi. İç güvenlik sürecinin de İmralı’da Öcalan’ın ağzına terk edildiğini savunan Koç, “Devlet hâkimiyetini ülkenin önemli bir coğrafyasında kaybetmiş bir gaflet ve aymazlar takımı” ifadelerini kullandı.

-“BİR ÖZEL DENİZALTISI YOK”-

Ülkede bir yanda geçim sıkıntısı, işsizlik, artan gıda enflasyonu, yüksek enerji fiyatlarıyla boğuşan geniş halk kesimleri varken, diğer yanda lüks, ihtişam, israf, şatafat, gösteriş içinde, halktan kopuk bir saltanat arayışı ve debdebenin yaşandığını söyleyen Koç, yeni Cumhurbaşkanlığı Binasına tepki gösterdi.

Emekliler, çalışanlar, köylüler, işsizler, esnaflar bugünü yarına çıkartmaya çalışırken, “sınır tanımayan görgüsüzlük” ve ihtişam merakının milletin cebinden alınarak yapılan “kaç-ak saray” maliyetinin 1 milyar 370 milyon, eski parayla 1 katrilyon 370 trilyon olduğunu ifade eden Koç şöyle devam etti:

“Saltanat uçağı, 410 milyon eski parayla 410 trilyon. Saltanat filosundaki diğer araçlar; 5 uçak, 10 zırhlı mercedes, biri sikorski 3 helikopter, aklına getirmeyelim henüz özel denizaltısı yok. Yazıktır, günahtır, ayıptır, insafsızlıktır. Bu nasıl anlayıştır? Münafık tanımlaması başka nasıl anlatılabilir? İyi niyetle AKP’ye oy veren yurttaşlarımız size seslenmek istiyoruz, bunlar başta sizi ve tüm milleti kandırıyorlar.”                                  

-“HERKESİN CEBİNDEN 20 LİRA ALINDI”-

“Kaç-ak saray”ın maliyetiyle 175 bin hektarlık alanın ağaçlandırılabileceğini, 2 bin 800 tane yüzer kişilik öğrenci yurdu yapılabileceğini kaydeden Koç, “Erdoğan’ın sarayı için Türkiye’deki herkesin cebinden 20 lira alındı. Peki gençlere, işsizlere hiç bir icraat yapmayan AKP hükümeti memura, işçiye emekliye ne yaptı? 12 yılda hiçbir şey” diye konuştu. 2015 yılında da memura, işçiye, emekliye, ücretlere yüzde 3 zam yapılacağını anımsatan Koç, bu arada vergi, harç ve cezaların ise yüzde 10.11 artırıldığını belirtti. “Enflasyonun yüzde 12.56 olduğu bir Türkiye’de emekliye, memura ve işçiye de yüzde 3 zam vermek hangi vicdana sığar” diye soran Koç, “AKP’nin yaptığı kaşıkla verip kepçeyle almaktır” dedi.

-“BUNLARIN HEPSİ İTİRAFÇI”-

Koç, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Başbakanlık danışmanı Etyen Mahçupyan’ın “Güneydoğu’da kamu düzeni şu anda PKK’nın elinde”, “Şehirlere inmeye başladılar ve şehirlere de hâkim olmaya başladılar” şeklinde basına yansıyan ifadelerini ise “Gelinen süreçte bunların hepsi itirafçı olacak gibiler” sözleriyle değerlendirdi. Koç şöyle devam etti:

“Çözüm diye terörle müzakere masası kuran siz değil misiniz? Ağırlaştırılmış ömür boyu hapse mahkûm Öcalan sanki bir rehineymiş gibi, masaya devletin karşısına oturtan siz değil misiniz? Oslo’da başladığınız ve Türkiye’nin anayasal düzenini, uluslararası aktörlerin gözetiminde terörle tartışmaya açıp, Türkiye’nin geleceği için fal açanlar sizler değil misiniz? PKK’ya tanığınız hoşgörü ve harekât serbestisiyle, örgütün dağda, kırsalda ve şehirlerde güçlenmesini itiraf ettiğiniz üzere alan hakimiyetini kurmasını sağlayanlar sizler değil misiniz? Türkiye’nin bu önemli ve can alıcı sorununa verdiğiniz tavizler ve ilkesizlikle uluslararası bir soruna dönüştürme taleplerini yükseltenler sizler değil misiniz? Vebaliniz de, günahınız da beceriksizliğiniz de büyük. Yolsuzluklarınızın, rüşvetlerinizin, yağmalarınızın, milletin kesesinden sağladığınız tantana ve saltanatın da hesabını vereceksiniz.”

-“HDP O BOYUTA GİRMİYOR”-

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Koç, HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan’ın Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında “HDP’nin kapatılacağı” kararı alındığına yönelik iddialarına ilişkin, “Çok uzun süren MGK toplantısından sonra bir takım kısıtlı açıklamalar oldu. Bir takım yeni tehlike tarifleri ortaya kondu. Bu tehlike tarifleri içinde, legal gibi görünüp illegal yapılardan bahsedilen bazı paragraflar var. Her halde HDP o boyuta girmiyor” dedi.

-“KOLTUĞU HAZIR SUNDUĞUNUZ ZAMAN BU YORUMLARI ÇOK RAHAT YAPABİLİYORLAR”-

CHP’den istifa eden Bağımsız Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan’ın bir röportajda “CHP kurultayda 2015 seçimleri için yol haritası belirlemedi, koltuk savaşı yaşandı” şeklinde açıklamalarının olduğunun belirtilmesi üzerine de Koç, Tarhan’ın sözleriyle ilgili bir polemiğe girmek istemediğini söyledi.

Koç, “Daha önce de söyledim. İstifa etmesine üzüldük. Siyaset uzun süreli bir iş, dirençli olmak gerekir. Bir polemik noktasına taşınacak bir cevap vermek istemiyorum ama siyasetin hiç kimse için hazırlanmış bir koltuk sunmaması gerektiğini bu yaşadığımız süreçte öğrendik. Hak edilerek o koltuk elde edilmeli siyasette. Eğer hazır olarak sunduğunuz zaman bu yorumları çok rahat yapabiliyorlar” diye konuştu.

-“RTÜK ÜYESİ ALİ ÖZTUNÇ’A YAPILAN SALDIRI GİRİŞİMİNİ KINIYORUZ”-

RTÜK’ün CHP’li üyesi Ali Öztunç’a yapılan saldırı girişimini de değerlendiren Koç, “Bir televizyonda Atatürk’le, CHP ile ilgili yapılan yüz kızartıcı, ahlaksız, terbiyesiz yorumlar ancak sipariş üzerine bir hokkabaz tarafından havuz medya kanalında yapılabilirdi” dedi. RTÜK’ün buna bir ceza vermesi gerektiğini belirten Koç şöyle devam etti:

“Yani CHP’ye, Atatürk’e, Türk milletinin diğer değerlerine kendi görüş açılarından saldırmak serbest, hakaret etmek serbest ve bu karşılıksız kalır... Bunu kırmak gerekiyor. Sayın Ali Öztunç’a yapılan saldırı girişimi kınıyor ve bu konuda RTÜK’ün kararı da bekliyoruz. Eğer müeyyide uygulanmazsa, önüne gelen önüne gelene hakaret etmeye başlar, tüm ortak değerler ayaklar altına alınır. Böyle bir sürecin fitili ateşlenirse zararlı çıkacak olan yine AKP olacaktır.” (ANKA)

(GO/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@