Chp'li Koç: İsyan Ediyoruz Çok Öfkeliyiz

CHP Genel başkan Yardımcısı Haluk Koç, gelen şehit haberleri karşısında artık isyan ettiklerini belirterek, “Bizler de isyan ediyoruz, Çok üzgün, çok öfkeliyiz. Hepimiz millet olarak çok bedeller ödedik. Artık bedel ödemeye tahammülümüz yok. Artık bu ülkede babasına sarılarak uyuması gereken çocuklar babasının tabutuna bakarak gözyaşı döksün istemiyoruz” dedi.

Haberler 01.08.2015, 18:37
Chp'li Koç: İsyan Ediyoruz Çok Öfkeliyiz

ANKARA (ANKA)- CHP Genel başkan Yardımcısı Haluk Koç,  gelen şehit haberleri karşısında artık isyan ettiklerini belirterek, “Bizler de isyan ediyoruz, Çok üzgün, çok öfkeliyiz. Hepimiz millet olarak çok bedeller ödedik. Artık bedel ödemeye tahammülümüz yok. Artık bu ülkede babasına sarılarak uyuması gereken çocuklar babasının tabutuna bakarak gözyaşı döksün istemiyoruz” dedi.

Hükümet kurma çalışmaları kapsamında, koalisyon görüşmelerinin dördüncü toplantısı bu kez Meclis çatısı altında gerçekleşti. Yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından CHP heyeti adına açıklama Parti Sözcüsü Haluk Koç’tan geldi. Koç konuşmasına bugün gelen şehit haberleri üzerine başladı.

Koç,  “Her gün içimizi yakan haberler alıyoruz. Tekrar kaybettiğimiz evlatlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Pozantı'da kaybettiğimiz şehitlerimizden biri 30 diğeri 32 yaşında. Dün çekilen fotoğraf karesi aklımdan gitmiyor. İkisi de evle çocukları var. Şehidimizin 5 yaşındaki evladı annesinin yanında al bayrağa sarılı tabuta sarılmış babasına sarılır gibi ağlıyor” dedi.

 

-“İSYAN EDİYORUZ ÇOK ÖFTELİYİZ”-

 

Her gün gelen şehit haberleri karşısında, “isyan ediyoruz” diyen Koç, herkese seslediklerini belirterek, hangi anne babanın böyle bir manzara karşısında sessiz kalmayacağını vurguladı. Koç konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizler de isyan ediyoruz, Çok üzgün, çok öfkeliyiz. Hepimiz millet olarak çok bedeller ödedik. Artık bedel ödemeye tahammülümüz yok. Artık bu ülkede babasına sarılarak uyuması gereken çocuklar babasının tabutuna bakarak gözyaşı döksün istemiyoruz. Terör yüzünden son 30 yılda 50 bin yurttaşımızı kaybettik, milyonlarca insanımız göç etmek zorunda kaldı. 600 milyon dolara yakın kaynağımız heba oldu. Bu bedelleri bir daha ödemeyelim. Açıkça söylüyoruz; 'ben bedel ödemiyorum, Türkiye bedel ödesin' diyen insandan siyasetçi olmaz.”

Türkiye’nin ateş çemberi içeresinde olduğunu dile getiren Haluk Koç, çok boyutlu güvenlik sorunlarının olduğuna dikkat çekti.

“Suriye’deki iç savaş nedeniyle en büyük bedeli ödeyen ülkelerden biriyiz” diyen CHP Sözcüsü konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “900 kilometrelik kara sınırımızın güvenliği tartışmalı. Kafkaslarda ve kuzeyimizde yepyeni bir tablo kuruluyor. AB ve ABD dünyanın en büyük anlaşmasını imzalamaya hazırlanıyorlar. Biz bu gelişmeleri uzaktan izliyoruz. Ekonomi alarm veriyor. İş dünyası 2015 yılını açıkça kaybettiğimizi ilan ediyor. Herkes 2016 yılını da kaybetmemeyi konuşuyor. 6 milyona yakın insanımız işsiz.  Devlet kurumlarında büyük sorunlar var. Yargı, emniyet ve bürokrasinin her alanında reform ihtiyaçları var.  Açıkça söylüyoruz, fırtınalı denizin ortasındayız dalgalar kabarıyor ve gemi su alıyor. Hepimiz geminin içindeyiz, bedelini hep beraber ödeyeceğimizi biliyoruz.”

 

-“KÜÇÜK HESAPLAR PEŞİNDE KOŞMAYIZ”-

 

Böyle zamanda küçük hesapların peşinde koşulmayacağını kaydeden Koç, “Türkiye’ye bedel ödetmeye göze alamayız” ifadelerini kullandı.

Koç, “Kendi çıkarlarımızı Türkiye’ninkilerin önüne koyamayız. CHP böyle bir anlayışı kabul etmemektedir. Biz siyasete bir şey kazanmak için girmedik. Önce Türkiye diyoruz başka da bir şey söylemiyoruz” dedi.

Koç konuşmasına şöyle devam etti:

“Kimileri ‘Önce ben, sonra partim, sonra da Türkiye' diyebilir. Cumhuriyet Halk Partisi böyle demeyecektir.  CHP olarak koalisyon görüşmelerine böyle bir sorumluluk içinde başladık. Bugün görüştüğümüz koalisyon değil, Türkiye'nin karşısındaki tehditlerle baş edebilecek bir koalisyon kurma sürecidir. Sonuç istediğimiz gibi çıkmayınca 'haydi bir daha' denmez. Kimseye kapılarımızı kapatmadık, kimseyi ötekileştirmedik, parlamentoda bulunan bütün partilere hak ettikleri saygıyla yaklaştık. Makam, mevki koltuk pazarlığı yapmadık, bizim için önemli olan kimlerin koltukta olacağı değildir. Hepimiz bu geminin içerisindeyiz.”

Koç, bugünkü görüşmenin başlıklarını çözüm süreci, kamu düzeni, bürokrasi ve medya konularının oluşturduğunu söyledi. Toplantıların samimi bir havada geçtiğini de sözlerine ekledi.

 

-GÖRÜŞMEYE KİMLER KATILDI?-

 

AK Parti ile CHP heyetleri arasında, hükümet kurma süreci kapsamında,  TBMM Tören Salonu'ndaki görüşme yaklaşık 3 saat sürdü.

AK Parti'nin görüşme heyetinde Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Antalya Milletvekili Lütfi Elvan, Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan ve Malatya Milletvekili Taha Özhan bulunurken CHP heyetinde ise Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Faik Öztrak ve Selin Sayek Böke, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Genel Başkan Başdanışmanı Rasim Bölücek yer aldı. (ANKA)

(BK/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@