Chp'li Koç: Her Şey Açık Yüreklilikle Konuşuluyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, AK Parti’yle heyetler arası yapılan koalisyon görüşmesine ilişkin “Her şey açık yüreklilikle konuşuluyor. Çeşitli müzakere başlıkları da belirlendi. Bunlar Hükümetin toplantılarına göre gün aşırı devam ederek önümüzdeki hafta sonuna kadar değerlendirilecek” dedi.

Chp'li Koç: Her Şey Açık Yüreklilikle Konuşuluyor

ANKARA(ANKA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, AK Parti’yle heyetler arası yapılan koalisyon görüşmesine ilişkin “Her şey açık yüreklilikle konuşuluyor. Çeşitli müzakere başlıkları da belirlendi. Bunlar Hükümetin toplantılarına göre gün aşırı devam ederek önümüzdeki hafta sonuna kadar değerlendirilecek” dedi.

AK Parti ile CHP’nin koalisyon çalışmaları çerçevesinde heyetler arası yürüttükleri ilk görüşme Ankara Palas Devlet Konukevi’nde yapıldı. Görüşmenin ardından CHP heyeti adına Haluk Koç kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

Koç, bugün heyetlerin bir araya gelerek ilk geniş kapsamlı görüşmesini yaptığını belirterek, şunları kaydetti:

-“MÜZAKERE BAŞLIKLARI ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA GÜN AŞIRI DEĞERLENDİRİLECEK”-

Toplam 5 saatlik bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Her şey açık yüreklilikle konuşuluyor. Çeşitli müzakere başlıkları da belirlendi. Bunlar Hükümetin toplantılarına göre ya Pazartesi ya Salı Günü (27-28 Temmuz), gün aşırı devam ederek önümüzdeki hafta sonuna kadar, bütün başlıklar iki taraf çerçevesinde değerlendirilecek.

Uzlaşılan, uzlaşılamayan, tartışma noktası olan mutlaka çeşitli konular var. Sonuçta bir koalisyon partisi inşa edilmiyor, bir koalisyon kurulmaya çalışılıyor. Ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılar her seferinde ifade ettiğimiz kadar ciddi. Hem güvenlik boyutunda hem ekonomik çerçeve içinde çeşitli sıkıntılar hem kapımızda, hem de yaşadığımız boyutta.

Onun için bu çalkantılı dönemde Türkiye’yi çözümsüz bırakmamak adına kendi çıkarlarımız öteleyip ülke çıkarlarını ön plana alan bir siyasi çizginin savunuculuğun, yürütücülüğünü yapmaya gayret ediyoruz.

Önümüzdeki hafta yoğun bir şekilde hafta sonuna kadar devam edecek. Sonuçta bir uzlaşma olur ya da olmaz bu demokratik kültürü, biz CHP adına götürmeye çalışıyoruz.

-“AMAÇ ÜLKENİN BU ÇALKANTILI DÖNEMDE ÖNÜNÜ GÖREBİLMESİ”-

Suriye sınırında yaşanan gelişmelerin görüşmelere etkisinin ne olduğunun sorulması üzerine, şiddeti artan olayların ve bunu hazırlayan koşulların öteden beri var olduğunu belirten Koç, “Dış politika konusu da görüşülüyor. Genel sonuca vardığımızda hem alt başlıklar boyutunda hem de genelinde bir değerlendirme ortaya çıkar” dedi.

Koç, “Görüşmeye girerken umutlu muydunuz, bu umudu ileriye taşıdınız mı?” sorusuna ise, “Bir sonuç kesinlik arz etmeden, isterseniz bu konudaki düşüncelerimizi söylemeyelim” yanıtını verdi.

Koç, “Amaç ülkenin hükümetsiz kalmaması, bu çalkantılı dönemde ülkenin önünü görebilmesi. Burada da 7 Haziran’da verilen bir mesaj var. Bu mesaj çıkan sonuca göre millet, ‘bir araya gelip bir çözüm getirin’ diyor. Biz de üstümüze düşenleri yerine getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

-HAFTA BAŞI İLK KONU BAŞLIĞI ELE ALINACAK-

Bir başka soru Bir sonraki toplantı için konu başlıklarının belirlendiğini, bunların daha sonra açıklanacağını söyleyen Koç, “Pazartesi Günü Bakanlar Kurulu toplantısının olup olmamasına göre ilk konu başlığı bütün detaylarıyla ele alınacak. Herkes çok açık, çok net. Zaman zaman sert boyutta da eleştirilerini, tespitlerini de yapıyorlar” dedi.

-“İKİ SİYASİ PARTİNİN POZİSYONU BELLİ, HANGİ NOKTALARDA BULUŞULUR BUNA BAKIYORUZ”-

Konu başlıklarına ilişkin, siyasetin yoğunlaştığı gündem maddelerinin ve iki siyasi partinin bu konulardaki pozisyonlarının belli olduğunu ifade eden Koç, “İki partinin 7 Haziran’a gelirken söylemleri ve 7 Haziran sonrası tavırları belli. Buradan nasıl ortaklaşılan noktalar tespit edilir, hangi noktalarda buluşulur onlara bakıyoruz” diye konuştu.

Görüşmeye ilişkin bilgilerin Genel Başkanlara iletildiğini de kaydeden Koç, sürecin birlikte değerlendirildiğini belirtti.

-“ÖNEMLİ OLAN TEMEL KONULARDA HER İKİ PARTİNİN ORTAK BİR NOKTAYA GELİP GELMEMESİ”-

Koç, daha önce sosyal haklar ve ekonomi, demokrasi ve dış politika olmak üzere 3 ana başlıktan bahsedildiğinin anımsatılması üzerine de, yaklaşık 10 tane de alt başlığın olduğunu belirterek, “Demokratikleşme, yeni anayasa, ekonomi, sosyal destek ağları, sosyal programlar, dış politika; Avrupa Birliği, güvenlik ekseninde Ortadoğu politikası gibi bu şekilde başlıklar müzakere konusu olmaya devam edecek” dedi.

“Başlıklar üzerinde uzlaşı var mı?” sorusuna da Koç, “Önemli olan o başlıkların içindeki temel konularda her iki partinin takındığı pozisyonların ortak bir noktaya gelip gelmemesi ve bunun da bir koalisyon oluşturması noktasında bir programa dönüşüp dönüşmeyeceği” yanıtını verdi.

-“HERKES KENDİ SİYASİ KİMLİĞİNİ DE KORUYOR”-

Koç devamla, “Demokratik hayatımızın uzun süre alışık olmadığı bir süreci de ortaya koymuş oluyoruz. Birbirine zıt görüşlerin temsil edildiği iki siyasi parti sandıktan çıkan sonuca saygı çerçevesinde bir ortak sonuç üretmeye çalışıyorlar. Bu demek değil ki biri birine iltihak ediyor, diğeri diğerine benziyor, böyle bir süreç yok. Herkes kendi siyasi kimliğini de koruyor ama önemli olan ülkenin çıkarlarının korunması diyerek bu taşın altına el koymak” diye konuştu. (ANKA)

(GO/OLÇ)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kemalist 4 yıl önce

sayın koç bir sağlık bakanı olabilmek için çokkkk değiştin çooook ,sağlık bakanı olmak için yaptığın bu dönüşler akp ile koalisyona değer ?